Եվրահանձնաժողովը կարող է պատժամիջոցներ սահմանել Վրաստանի նկատմամբ և դադարեցնել անայցագիր ռեժիմը
Եվրոպական հանձնաժողովն ուսումնասիրում է Վրաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանման, ինչպես նաև այդ երկրի հետ անայցագիր ռեժիմի չեղարկման հնարավորությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, այս մասին մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը:
«Մեր անցկացրած քննարկումների ընթացքում քննության են առնվել նաև այլ տարբերակներ՝ պատժամիջոցներից մինչև անայցագիր ռեժիմի դադարեցում և այլ միջոցներ: Միևնույն ժամանակ, ինչպես արդեն ասվել է, մենք ամբողջությամբ իջեցրել ենք մեր քաղաքական շփումների մակարդակը, դադարեցրել ենք Վրաստանի իշխանություններին տրամադրվող ֆինանսական օգնությունը և մեծացրել ենք մեր աջակցությունը քաղաքացիական հասարակությանը», - ասել է նա:
Վրաստանը ԵՄ-ի դժգոհությունն առաջացրել է 2024 թ. նոյեմբերի 28-ի մեկնարկած բողոքի ցույցերը ճնշելու պատճառով։ Ցույցերի առիթ էր դարձել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հայտարարությունն այն մասին, որ իշխող «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը որոշել է մինչև 2028 թվականի վերջն օրակարգում չներառել Եվրամիության անդամակցության շուրջ բանակցությունների հարցը և հրաժարվել ԵՄ բոլոր բյուջետային դրամաշնորհներից։

Еврокомиссия может ввести санкции против Грузии и отменить безвизовый режим
Еврокомиссия изучает возможность введения санкций против Грузии, а также отмены безвизового режима с этой страной. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом заявила на брифинге главный пресс-секретарь ЕС по иностранным делам и политике безопасности Анита Хиппер.
“В ходе обсуждений, которые мы проводили, рассматривались и другие варианты, от санкций до приостановки безвизового режима и других мер. В то же время, как уже говорилось, мы полностью понизили уровень наших политических контактов, прекратили финансовую помощь грузинским властям и увеличили нашу поддержку гражданскому обществу”, - заявила она.
Грузия вызвала недовольство ЕС подавлением протестов, начавшихся 28 ноября 2024 года. Поводом для демонстраций стало заявление премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе о том, что правящая партия “Грузинская мечта – Демократическая Грузия” приняла решение не включать вопрос переговоров о членстве в ЕС в свою повестку до конца 2028 года и отказаться от всех бюджетных грантов ЕС.