Հայաստանի և Շվեյցարիայի գլխավոր դատախազները Սինգապուրում անդրադարձել են Եվրաջասթի շրջանակում փոխգործակցության խորացման հեռանկարներին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին հանդիպել է Շվեյցարիայի Համադաշնության գլխավոր դատախազ Սթեֆան Բլեթլերին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Շվեյցարիայի գլխավոր դատախազին՝ ԴՄԱ համաժողովի շրջանակում երկկողմ հանդիպման հրավերն ընդունելու և քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության զարգացման հեռանկարները քննարկելու համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Շվեյցարիայի դատախազությունների միջև ձևավորված համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում քննվող՝ փողերի լվացման հանցակազմով քրեական վարույթներով Շվեյցարիայի գործընկերների կողմից ցուցաբերված աջակցության համար:
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել քրեական գործերով Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև միջազգային-իրավական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին և Եվրաջասթի շրջանակում փոխգործակցության խորացման հեռանկարներին:
Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին: ՀՀ գլխավոր դատախազը 2025 թվականի ապրիլի 8-ին Բուենոս Այրեսում կայացած Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Գործադիր կոմիտեի անդամի ընտրությունը տեղի կունենա կայանալիք ժողովի ընթացքում:

Prosecutor-General of Armenia, Anna Vardapetyan, held a meeting on Tuesday with Attorney General of the Swiss Confederation Stefan Blättler, on the sidelines of the 30th Annual Conference and General Meeting of the International Association of Prosecutors (IAP) in Singapore.
Vardapetyan thanked her Swiss counterpart for accepting the invitation to hold a meeting and discuss prospects for developing cooperation in the criminal justice sector, Vardapetyan’s office said in a press release.
Vardapetyan lauded the existing cooperation between the prosecutions of Armenia and Switzerland and expressed gratitude for the support by Swiss partners within the framework of money laundering investigations in Armenia.
The discussion also touched upon the opportunities of developing international-legal cooperation and prospects of deepening partnership between the two countries as part of Eurojust.
Vardapetyan was nominated as member of the IAP Executive Committee during the body's April 8 meeting in Buenos Aires. The election of a member to the Executive Committee is expected during the current session.