Թրամփը կոչ է արել Եվրոպային հրաժարվել ռուսական նավթի գնումներից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Եվրոպայի ղեկավարների հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ նրանց կոչ է արել  դադարեցնել ՌԴ-ից նավթի գնումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է The New York Post թերթը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան աղբյուրի։
«Նախագահ Թրամփն ընդգծել է, որ Եվրոպան պետք է դադարեցնի ռուսական նավթի գնումները, որոնք հովանավորում են պատերազմը, քանի որ Ռուսաստանը տարեկան 1,1 տրիլիոն եվրո է ստանում Եվրոպային նավթի վաճառքից», - հրատարակությանը հայտնել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը։
«Նախագահը նշել է, որ եվրոպացի առաջնորդները պետք է տնտեսական ճնշում գործադրեն Չինաստանի վրա Ռուսաստանի ռազմական ջանքերը հովանավորելու համար», - հավելել է աղբյուրը։
Սեպտեմբերի 4-ին ավելի վաղ Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբը հայտարարել էր, որ առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և Թրամփի խորհրդականները կքննարկեն Ռուսաստանի էներգետիկ հատվածի դեմ պատժամիջոցները։

Трамп призвал Европу прекратить закупки российской нефти
Президент США Дональд Трамп в ходе телефонного разговора призвал европейских лидеров прекратить закупки нефти у России. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила газета The New York Post со ссылкой на источник в Белом доме.
«Президент Трамп подчеркнул, что Европа должна прекратить закупки нефти у России, которая спонсирует войну, поскольку Россия ежегодно получает 1,1 триллиона евро от продажи нефти в Европу», — сообщил изданию представитель Белого дома.
«Президент отметил, что европейские лидеры должны оказать экономическое давление на Китай за поддержку военных усилий России», — добавил источник.
Ранее 4 сентября президент Финляндии Александр Стаббс заявил, что председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и советники Трампа обсудят санкции против российского энергетического сектора в течение следующих 24 часов.