Ղազախստանը վերացրել է վիզայի պահանջը Հայաստանի քաղաքացիների համար
Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանը սեպտեմբերի 3-ին վավերացրել է Հայաստանի հետ կնքած երկու համաձայնագրեր, որոնք վերաբերում են միգրացիայի ոլորտում համագործակցությանը և երկու երկրների տարածքներում քաղաքացիների գտնվելու կարգին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ղազախստանի խորհրդարանի՝ Մաժիլիսի տելեգրամյան պաշտոնական ալիքը:
Փաստաթղթի համաձայն՝ Ղազախստանի և Հայաստանի քաղաքացիների համար փոխադարձաբար անփոփոխ է մնում տվյալ երկրների տարածքում գտնվելու ժամկետը՝ 90 օր պետական սահմանը հատելու պահից և կես տարվա ընթացքում հանրագումարով չի կարող գերազանցել նշված ժամկետը։
Իսկ սահմանված ժամկետի լրանալուց հետո Հայաստանի քաղաքացիներին կթույլատրվի մնալ Ղազախստանում՝ ձևակերպելով ժամանակավոր բնակության թույլտվություն (աշխատանքի, ուսման, բիզնեսի, ընտանիքի վերամիավորման և այլնի համար)։ Ներկայումս դրա համար պահանջվում է վիզա ձևակերպել։
Վավերացվել է նաև Ղազախստանի և Հայաստանի կառավարությունների միջև միգրացիայի ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2024 թվականի ապրիլի 15-ին Երևանում։
Ըստ այդմ, Հայաստանի և Ղազախստանի միգրացիայի ոլորտի պետական մարմինները տեղեկություններ կփոխանակեն իրենց տարածքում գտնվող՝ համաձայնագրի կողմ հանդիսացող երկրների քաղաքացիների, միգրացիոն օրենսդրության խախտումների և այլնի մասին: Բացի այդ, համատեղ կքննարկվեն քաղաքացիների՝ տվյալ երկրում գտնվելու իրավական կարգավիճակին վերաբերող հարցերը և աջակցություն կտրամադրեն ծագող հարցերի վերաբերյալ։
Ղազախական կողմից այդ խնդիրներով զբաղվելու են Ներքին գործերի և Աշխատանքի ու բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարությունները, հայկականից՝ ՆԳՆ ոստիկանությունն ու միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը:
Համաձայնագիրը նախատեսում է հարցումների կատարումից հրաժարում՝ տվյալ երկրների ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը սպառնալիքների առաջացման և օրենսդրությանը հակասելու դեպքերում։
Նշենք, որ Ղազախստանի և Հայաստանի քաղաքացիները փոխադարձաբար կարող են նշված երկրներ այցելել անձը հաստատող վկայականով կամ քարտով։
Ղազախստանի խորհրդարանում համաձայնագրերի քննարկման ընթացքում նշվել է նաև, որ այդ երկրում ներկայումս աշխատում է 2134 ՀՀ քաղաքացի, մինչդեռ նախորդ տարի այնտեղ էին մեր 2623 հայրենակիցներ։
Ղազախստանի ներքին գործերի նախարար Երժան Սադենովը հայտնել է, որ տարեսկզբից իրենց երկիր է մուտք գործել շուրջ 12 հազար ՀՀ քաղաքացի։

The Parliament of Kazakhstan on September 3 ratified two agreements signed with Armenia on cooperation in migration and the procedure for the stay of citizens in the territories of the two countries, the Kazakh Parliament said on Telegram.
Under the agreements, the period of stay for citizens of Kazakhstan and Armenia remains unchanged at 90 days within a six-month period from the moment of crossing the border. After this period, Armenian citizens will be able to remain in Kazakhstan on the basis of a temporary residence permit for work, study, business, family reunification and other purposes. Currently, a visa is required for these purposes.
The Agreement on Cooperation in the Field of Migration, signed on April 15, 2024 in Yerevan, was also ratified. It provides for the exchange of information between Armenian and Kazakh migration authorities regarding citizens, violations of migration legislation and other related matters. In addition, issues pertaining to the legal status of citizens residing in the respective country will be jointly discussed, and assistance will be provided in resolving arising matters.
The agreement allows refusal to fulfill requests if they pose a threat to sovereignty and security or contradict national legislation.
During parliamentary discussions, Kazakhstan’s Interior Minister Yerzhan Sadenov reported that around 12,000 Armenian citizens have entered the country since the beginning of the year. Currently, 2,134 Armenians are working in Kazakhstan, compared to 2,623 last year.