Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության վերաբերյալ մտահոգություններն իրականությանը չեն համապատասխանում. Զախարովա
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության վերաբերյալ մամուլում տարածվող մտահոգությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ օգոստոսի 29-ին կայացած ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ Զախարովան նաև ընդգծել է, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը կառուցվել է հատուկ Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով հանրապետության սեյսմոլոգիական և կլիմայական առանձնահատկությունները, և կայանի անվտանգությունը բազմիցս հաստատվել է ԱԷՄԳ-ի կողմից։
Ռուս դիվանագետը նշել է, որ ՌԴ միջուկային գիտնականները պարբերաբար փորձի փոխանակում են իրականացրել Հայաստանում ԱԷԿ-ի հիմնադրման պահից ի վեր։
«Այս պահին «Ռոսատոմը» հայ մասնագետների հետ աշխատում է դրա շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու ուղղությամբ։ Քննարկվում են նաև նոր սերնդի ռեակտորների հարցեր։ Մենք հասկանում ենք, որ գործընկերները ցանկանում են մանրակրկիտ մոտենալ այս հարցին, գնահատել բոլոր հնարավոր տարբերակները։ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավարությունը պարբերաբար կապի մեջ է Հայաստանի կառավարության հետ։ Ռուսաստանը պատրաստ է տարբեր սցենարների, և մենք ունենք ամբողջ գիծը՝ մոդուլային ռեակտորներից մինչև նոր մեծ ժամանակակից կայան։ Ռուսաստանը՝ ի տարբերություն, օրինակ, Միացյալ Նահանգներում գովազդվողի, հույսը դնում է փորձված մշակումների վրա», - ասել է Զախարովան։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 25-28-ը ՌԴ-ում անցկացվելիք «Միջազգային ատոմային շաբաթ» միջազգային ֆորումին՝ Զախարովան հիշեցրել է, որ Հայաստանի վարչապետին պաշտոնական հրավեր է ուղարկվել։ «Կարող եմ ասել, որ ընթանում են լուրջ նախապատրաստական աշխատանքներ։ Հրավերները պետությունների առաջնորդներին ուղարկվել են նախապես, մի շարք երկրներից արդեն պատասխաններ ենք ստացել։ Մենք չենք բացառում Հայաստանի վարչապետի մասնակցությունը, սակայն վերջնական հաստատման համար անհրաժեշտ է դիմել պաշտոնական Երևանին», - նշել է նա։
Զախարովան հավելել է, որ Մոսկվան տեսնում է Երևանի հետաքրքրվածությունը «խաղաղ ատոմի» ոլորտում արդյունավետ երկկողմ համագործակցության շարունակման հարցում։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի վերջին նախատեսվում է իր Ռուսաստան։

The official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova stated that media concerns regarding the safety of Armenia's Metsamor Nuclear Power Plant “do not correspond to reality.”
Speaking at the weekly briefing on August 29, Zakharova stressed that the plant was built specifically for Armenia, taking into account the republic's seismological and climatic features.
She noted that the International Atomic Energy Agency (IAEA) has repeatedly confirmed its safety.
Zakharova underlined that Russian nuclear experts have been cooperating with Armenian counterparts since the plant's installation.
At present, Rosatom, Russia's State Atomic Energy Corporation, is working with Armenian specialists to extend the plant’s operation until 2026. Discussions on future projects, including the possibility of new-generation facilities, are also underway.
“The Rosatom leadership is in regular contact with the Armenian government. Russia is ready for different scenarios, from modular reactors to a new large modern plant. Unlike, for example, what is advertised in the United States, Russia relies on tested developments,” Zakharova said.
She also reminded that an official invitation has been extended to Armenias Prime Minister to attend the World Atomic Week forum to be held in Russia on September 25–28.
“We do not exclude the participation of the Prime Minister of Armenia, but for final confirmation it is necessary to contact official Yerevan,” she noted, adding that Moscow sees Yerevan's interest in continuing effective cooperation in the field of peaceful nuclear energy.