Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության վերաբերյալ մտահոգություններն իրականությանը չեն համապատասխանում. Զախարովա
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության վերաբերյալ մամուլում տարածվող մտահոգությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ օգոստոսի 29-ին կայացած ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ Զախարովան նաև ընդգծել է, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը կառուցվել է հատուկ Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով հանրապետության սեյսմոլոգիական և կլիմայական առանձնահատկությունները, և կայանի անվտանգությունը բազմիցս հաստատվել է ԱԷՄԳ-ի կողմից։
Ռուս դիվանագետը նշել է, որ ՌԴ միջուկային գիտնականները պարբերաբար փորձի փոխանակում են իրականացրել Հայաստանում ԱԷԿ-ի հիմնադրման պահից ի վեր։
«Այս պահին «Ռոսատոմը» հայ մասնագետների հետ աշխատում է դրա շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու ուղղությամբ։ Քննարկվում են նաև նոր սերնդի ռեակտորների հարցեր։ Մենք հասկանում ենք, որ գործընկերները ցանկանում են մանրակրկիտ մոտենալ այս հարցին, գնահատել բոլոր հնարավոր տարբերակները։ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավարությունը պարբերաբար կապի մեջ է Հայաստանի կառավարության հետ։ Ռուսաստանը պատրաստ է տարբեր սցենարների, և մենք ունենք ամբողջ գիծը՝ մոդուլային ռեակտորներից մինչև նոր մեծ ժամանակակից կայան։ Ռուսաստանը՝ ի տարբերություն, օրինակ, Միացյալ Նահանգներում գովազդվողի, հույսը դնում է փորձված մշակումների վրա», - ասել է Զախարովան։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 25-28-ը ՌԴ-ում անցկացվելիք «Միջազգային ատոմային շաբաթ» միջազգային ֆորումին՝ Զախարովան հիշեցրել է, որ Հայաստանի վարչապետին պաշտոնական հրավեր է ուղարկվել։ «Կարող եմ ասել, որ ընթանում են լուրջ նախապատրաստական աշխատանքներ։ Հրավերները պետությունների առաջնորդներին ուղարկվել են նախապես, մի շարք երկրներից արդեն պատասխաններ ենք ստացել։ Մենք չենք բացառում Հայաստանի վարչապետի մասնակցությունը, սակայն վերջնական հաստատման համար անհրաժեշտ է դիմել պաշտոնական Երևանին», - նշել է նա։
Զախարովան հավելել է, որ Մոսկվան տեսնում է Երևանի հետաքրքրվածությունը «խաղաղ ատոմի» ոլորտում արդյունավետ երկկողմ համագործակցության շարունակման հարցում։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի վերջին նախատեսվում է իր Ռուսաստան։

Захарова: опасения по поводу безопасности Мецаморской АЭС не соответствуют действительности
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что высказываемые в прессе опасения относительно безопасности Мецаморской АЭС не соответствуют действительности.
Как передает корреспондент Арменпресс, в ходе еженедельного брифинга 29 августа Захарова также подчеркнула, что Мецаморская АЭС строилась специально для Армении с учетом сейсмологических и климатических особенностей республики, а безопасность станции неоднократно подтверждена МАГАТЭ.
Российский дипломат отметила, что атомщики РФ регулярно обмениваются опытом в Армении с момента создания АЭС.
«В настоящее время Росатом работает с армянскими специалистами над продлением срока её эксплуатации до 2026 года. Обсуждаются также вопросы реакторов нового поколения. Мы понимаем, что партнёры хотят подойти к этому вопросу комплексно, оценить все возможные варианты. Руководство «Росатома» находится в постоянном контакте с правительством Армении. Россия готова к разным сценариям, и у нас есть вся линейка — от модульных реакторов до новой крупной современной станции. Россия, в отличие от того, что рекламируют, например, в США, делает ставку на проверенные разработки», — сказала Захарова.
Говоря о международном форуме «Международная неделя атомной энергии», который пройдёт в России 25–28 сентября, Захарова напомнила, что официальное приглашение направлено премьер-министру Армении. «Могу сказать, что ведётся серьёзная подготовительная работа. Приглашения главам государств были разосланы заранее, и мы уже получили ответы от ряда стран. Мы не исключаем участия премьер-министра Армении, но для окончательного подтверждения необходимо связаться с официальным Ереваном», — сказала она.
Захарова добавила, что Москва видит заинтересованность Еревана в продолжении эффективного двустороннего сотрудничества в области «мирного атома».
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что его визит в Россию запланирован на конец сентября.