Մարտունի համայնքում կկառուցվի ժամանակակից և տիպային մարզահամալիր
ՀՀ կառավարության 2025 թվականի օգոստոսի 28-ի նիստում հաստատվել է Մարտունի համայնքում սիրողական սպորտի զարգացման ծրագիրը, որի շրջանակներում էլ կկառուցվի ժամանակակից և տիպային մարզահամալիր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմից, այս ծրագիրը կյանքի է կոչվելու պետական-մասնավոր համագործակցության ձևաչափով՝ նպատակ ունենալով խթանել զանգվածային սպորտը, բարձրացնել քաղաքացիների ֆիզիկական ակտիվությունը և խորացնել առողջ ապրելակերպի մշակույթը։ ժամանակակից և տիպային մարզահամալիրն իր մեջ կներառի խաղային մարզադահլիճ, լողավազան, ֆիտնես սրահ։
«Այս մարզահամալիրը կծառայի ամբողջ համայնքին՝ անկախ տարիքից կամ մարզական նախասիրությունից՝ դառնալով ոչ միայն սպորտային, այլև առողջ ապրելակերպի և համայնքային կյանքի ակտիվ կենտրոն։ Ուզում եմ ընդգծել, որ նմանատիպ մարզահամալիրներ կառուցվելու են նաև Գեղարքունիքի մարզի մյուս խոշորացված համայնքներում, ինչը նշանակում է հավասար հնարավորությունների ապահովում՝ առողջ, ակտիվ և լիարժեք կյանքով ապրելու համար»,-նշել է Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։

В общине Мартуни будет построен современный, типовой спортивный комплекс
Правительство Армении на заседании 28 августа 2025 года утвердило программу развития любительского спорта в общине Мартуни, в рамках которой будет построен современный, типовой спортивный комплекс.
Как сообщили “Арменпресс” в администрации Гегаркуникской области, эта программа будет реализована в формате государственно-частного партнерства и направлена ​​на развитие массового спорта, повышение физической активности граждан и углубление культуры здорового образа жизни. Современный и типовой спортивный комплекс будет включать в себя тренажерный зал, бассейн и фитнес-центр.
“Этот спортивный комплекс будет обслуживать всю общину, независимо от возраста и спортивных предпочтений, став не только активным центром спорта, но и центром здорового образа жизни и общественной жизни. Хочу подчеркнуть, что такие же спортивные комплексы будут построены и в других укрупненных общинах Гегаркуникской области, что означает обеспечение равных возможностей для здоровой, активной и полноценной жизни”, - отметил губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян.