Վարչապետի աշխատակազմը հրապարակել է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրերը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը հրապարակել է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրերը։ «Արմենպրես»-ը հուշագրերն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև․
Փոխըմբռնման հուշագիր Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության եւ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության միջեւ ԱԲ-ի եւ կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության մասին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը (այսուհետ՝ Մասնակիցներ), ընդունելով իրենց ընդհանուր հետաքրքրվածությունը նորարարությունը, տնտեսական զարգացումը եւ տեխնոլոգիական առաջընթացը խթանելու հարցում, արտահայտելով փոխադարձ հետաքրքրվածություն Հայաստանի կիսահաղորդիչների էկոհամակարգում ներդրումներ կատարելու առնչությամբ, որը կնպաստի տեխնոլոգիական առեւտրայնացմանը եւ տնտեսական շահին երկու Մասնակիցների համար, հաստատելով ընդհանուր ցանկությունը մեծացնելու աջակցությունը կիսահաղորդիչների մատակարարման դիմակայուն շղթաների հարցում, եւ ընդունելով Մասնակիցների աշխատանքների փոխլրացնող բնույթը եւ նրանց միջեւ ռազմավարական առավել սերտ համագործակցության օգուտները՝
հասել են հետեւյալ փոխըմբռնմանը.
I. Նպատակը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները եւ Հայաստանի Հանրապետությունը մշակում են սույն փոխըմբռնման հուշագիրն ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությանը համապատասխան՝ նպատակ ունենալով խորացնել փոխգործակցությունը կիսահաղորդիչների մատակարարման անվտանգ շղթաների մշակման հարցում, այդ թվում՝ կիսահաղորդիչների էկոհամակարգ եւ ինտեգրալ միկրոսխեմաների (ԻՄՍ) եւ էլեկտրոնային արդյունաբերության ճյուղերի հարցում, իրենց համապատասխան արդյունաբերությունների միջեւ կապեր ստեղծելու եւ արհեստական բանականության հավելվածներն առեւտրայնացնելու, ինչպես նաեւ Հայաստանի գնահատված կարգավիճակն ԱՄՆ-ի արտահանումների վերահսկողության համակարգի շրջանակներում բարձրացնելու համար պահանջվող անհրաժեշտ պայմաններն իրագործելու ուղղությամբ։
Մասնակիցները նպատակ ունեն արձագանքելու իրենց կիսահաղորդիչների մատակարարման շղթայի եւ արհեստական բանականության ոլորտներում զարգացման առաջնահերթություններին, այդ թվում՝
• ուսումնասիրելով Հայաստանի կիսահաղորդիչների էկոհամակարգն առավել զարգացնելու հնարավորությունները.
• խրախուսելով մասնավոր հատվածի ներդրումները նաեւ համատեղ ծրագրերի եւ պետական-մասնավոր գործընկերությունների ուսումնասիրության միջոցով՝ արագացնելու սույն փոխըմբռնման հուշագրի (այսուհետ՝ ՓՀ) գործնական իրականացումը.
• մեծացնելով կիսահաղորդիչների մատակարարման անվտանգ շղթաների եւ արհեստական բանականության հավելվածների մշակման լավագույն գործելակերպերի վերաբերյալ տեղեկությունների փոխադարձ փոխանակումը.
• ընդլայնելով երկկողմ եւ միջազգային քննարկումներն արտահանումների վերահսկողության միջոցների լավագույն գործելակերպերի վերաբերյալ.
• խթանելով համատեղ գիտահետազոտական գործընկերությունները (նաեւ Հայաստան-ԱՄՆ երկազգ գիտական հիմնադրամի հնարավոր ստեղծման միջոցով) կիսահաղորդիչների հարցում, ինչպես նաեւ մատակարարման շղթաների դիմակայունությունը՝ նորարարությանը, աշխատուժի զարգացմանը, գիտելիքների եւ տեխնոլոգիական փոխանցմանն աջակցելու համար։
II. Համագործակցության ոլորտները
Մասնակիցները նպատակ ունեն փոխգործակցելու մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ հետեւյալ ոլորտներում.
• ԱՄՆ մասնավոր հատվածի, միավորումների եւ համապատասխան այլ շահագրգիռ կողմերի շրջանում Հայաստանում առկա կիսահաղորդիչների էկոհամակարգի եւ արտահանումների վստահելի վերահսկողության մեխանիզմների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացում․
• կիսահաղորդիչների անվտանգ մատակարարման շղթաների արտահանումների վերահսկողության միջոցների ընդլայնում․
• արհեստական բանականության հավելվածների եւ մոդելի մշակման արտահանումների արդյունավետ հսկողության միջոցների ամրապնդում․
• Մասնակիցների միջեւ համագործակցության ընդլայնում՝ սահմանելու, վերհանելու եւ կանխելու արհեստական բանականության ռեսուրսների շեղումը․
• աշխատուժի պատրաստում՝ արհեստական բանականության հավելվածներն արդյունավետորեն օգտագործելու եւ ինտեգրելու, այդ թվում՝ ազատության, ճշգրտության, ամբողջականության եւ նպատակի հետ կապված խնդիրների հարցում․
• Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում ներդրումները եւ ենթակառուցվածքի զարգացումը խթանելու հնարավորություններ։
III. Ընդհանուր դրույթներ
1. Տեւողությունը․ Սույն ՓՀ-ն գործողության մեջ է մտնում դրա ստորագրման ամսաթվից եւ նախատեսված է, որ գործի մեկ (1) տարի ժամկետով։ Ակնկալվում է սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը շարունակել եւս 3 ժամկետներով, եթե Մասնակիցներից մեկը մյուսին սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին գրավոր չծանուցի դադարեցման ամսաթվից առնվազն վաթսուն (60) օր առաջ։ Սույն ՓՀ-ի մեկնաբանման կամ կիրառման հետ կապված ցանկացած տարաձայնություն կարող է լուծվել բարեկամաբար՝ Մասնակիցների իրավասու մարմինների միջեւ խորհրդակցությունների միջոցով։
2. Փոփոխությունները․ Մասնակիցները կարող են սույն ՓՀ-ում փոփոխություններ կատարել փոխադարձ գրավոր որոշմամբ։
3. Կոնտակտային անձինք․ Մասնակիցները նպատակ ունեն նշանակելու իրենց համապատասխան հաստատություններից կոնտակտային անձանց՝ սույն ՓՀ-ի իրականացումը համակարգելու համար։
4. Հաշվետվությունները եւ երկխոսությունը․ Մասնակիցները նպատակ ունեն պարբերական խորհրդակցություններ անցկացնել, այդ թվում՝ փորձագիտական եւ բարձր մակարդակներով՝ առաջընթացն ուսումնասիրելու եւ փոխգործակցության նոր հնարավորություններ վերհանելու համար։
5. ՓՀ-ի գործողությունը․ Սույն ՓՀ-ում ոչինչ չի առաջացնում միջազգային կամ ներպետական իրավունքով սահմանված իրավունքներ կամ պարտավորություններ։ Մասնակիցները մասնավորապես ընդունում են, որ սույն ՓՀ-ն միջոցների տրամադրման պարտավորություն չէ։ Մասնակիցները նպատակ ունեն պահպանելու իրենց առանձին եւ եզակի առաքելությունները եւ մանդատները եւ իրենց սեփական պարտականությունները։ Սույն ՓՀ-ով սահմանված կարգով մասնակիցների միջեւ համագործակցությունը չպետք է մեկնաբանվի որպես գործընկերություն կամ այլ տեսակի իրավաբանական սուբյեկտի կամ անձի ստեղծում։ Յուրաքանչյուր Մասնակից պետք է սույն ՓՀ-ի առնչությամբ առաջացող բոլոր ծախսերը կատարի իր հաշվին։ Մասնակիցները նպատակ ունեն սույն ՓՀ-ն իրականացնելու այնպիսի եղանակով, որը չի միջամտում Մասնակիցների միջեւ սույն ՓՀ-ն ստորագրվելուց առաջ կամ հետո առկա որեւէ այլ պայմանավորվածության։ Սույն ՓՀ-ում ոչինչ նախատեսված չէ մեկնաբանվելու որպես բացառիկ աշխատանքային հարաբերություն։
Փոխըմբռնման հուշագիր Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության եւ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության միջեւ էներգետիկ անվտանգության ոլորտում գործընկերության մասին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը (այսուհետ՝ Մասնակիցներ), արտահայտելով փոխադարձ հետաքրքրվածություն Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրումներ կատարելու առնչությամբ՝ Հայաստանի էներգետիկ բազմազանեցման, անվտանգության, դիմակայունության եւ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի արդիականացմանը նպաստելու նպատակով, հաստատելով քաղաքացիական ոլորտում ատոմային հարցերով համագործակցությունն ընդլայնելու ընդհանուր ցանկությունը, ընդունելով Մասնակիցների աշխատանքների փոխլրացնող բնույթը եւ նրանց միջեւ ռազմավարական առավել սերտ համագործակցության օգուտները,
հասել են հետեւյալ փոխըմբռնմանը․
Սույն փոխըմբռնման հուշագրի (այսուհետ՝ ՓՀ) նպատակն է փոխգործակցել Հայաստանի էներգետիկ համակարգի դիմակայունության բարելավման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի կարգավորումները եւ շուկայի ստանդարտները միջազգային լավագույն գործելակերպերին համապատասխանեցնելու միջոցով, եւ Հայաստանի ցածր ածխածնային, մրցունակ եւ միջազգայնորեն ինտեգրված էներգետիկ տնտեսության անցմանը նպաստելու ուղղությամբ։
Մասնակիցները նպատակ ունեն արձագանքելու Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի առաջնահերթություններին, այդ թվում՝
• մասնավոր հատվածի ներդրումները խրախուսելով,
• քաղաքացիական ոլորտում ատոմային էներգիայի հարցերով համագործակցությունն ընդլայնելով,
• էներգետիկ խիստ կարեւոր օբյեկտների պաշտպանությունը մեծացնելով, եւ
• խիստ կարեւոր եւ սոցիալական ենթակառուցվածքների էներգետիկ դիմակայունությունը եւ անկախությունն ամրապնդելով,
• տարածաշրջանային համագործակցությունը եւ միջսահմանային էներգետիկ առեւտրի հնարավորությունները խթանելով,
• Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի աշխատուժի հմտությունների զարգացմանը եւ կարողությունների զարգացմանն աջակցելով։
Մասնակիցները նպատակ ունեն փոխգործակցելու մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ հետեւյալ ոլորտներում, սակայն չսահմանափակվելով դրանցով.
1. քաղաքացիական ոլորտում ատոմային էներգիայի հարցերով համագործակցություն, այդ թվում՝ փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիաներ,
2. ներդրումների խթանում՝ Հայաստանի խիստ կարեւոր էներգետիկ ենթակառուցվածքը հզորացնելու համար, այդ թվում՝ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների համար էներգակուտակիչ մարտկոցային կայանների զարգացման հարցում, եւ
3. ներդրումների խթանում՝ Հայաստանի էլեկտրահաղորդման եւ բաշխման ցանցերն արդիականացնելու համար,
4. Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքի կիբեռանվտանգության մեծացում, այդ թվում՝ տեխնիկական օժանդակության միջոցով։
1. Տեւողությունը. Սույն ՓՀ-ն գործողության մեջ է մտնում դրա ստորագրման ամսաթվից եւ նախատեսված է, որ գործողության մեջ լինի մեկ (1) տարի ժամկետով։ Ակնկալվում է սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը շարունակել եւս 3 ժամկետներով, եթե Մասնակիցներից մեկը մյուսին սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին գրավոր չծանուցի դադարեցման ամսաթվից առնվազն վաթսուն (60) օր առաջ։ Սույն ՓՀ-ի մեկնաբանման կամ կիրառման հետ կապված ցանկացած տարաձայնություն կարող է լուծվել բարեկամաբար՝ Մասնակիցների իրավասու մարմինների միջեւ խորհրդակցությունների միջոցով։
2. Փոփոխությունները. Մասնակիցները կարող են սույն ՓՀ-ում փոփոխություններ կատարել փոխադարձ գրավոր որոշմամբ։
3. Կոնտակտային անձինք. Մասնակիցները նախատեսում են նշանակել իրենց համապատասխան հաստատություններից կոնտակտային անձանց՝ սույն ՓՀ-ի իրականացումը համակարգելու համար։
4. Հաշվետվությունները եւ երկխոսությունը. Մասնակիցները նախատեսում են պարբերական խորհրդակցություններ անցկացնել, այդ թվում՝ փորձագիտական եւ բարձր մակարդակներով՝ առաջընթացն ուսումնասիրելու եւ փոխգործակցության նոր հնարավորություններ վերհանելու համար։
5. ՓՀ-ի գործողությունը. Սույն ՓՀ-ում ոչինչ չի առաջացնում միջազգային կամ ներպետական իրավունքով սահմանված իրավունքներ կամ պարտավորություններ։ Մասնակիցները մասնավորապես ընդունում են, որ սույն ՓՀ-ն միջոցների տրամադրման պարտավորություն չէ։ Մասնակիցները նախատեսում են պահպանել իրենց առանձին եւ եզակի առաքելությունները եւ մանդատները եւ իրենց սեփական պարտականությունները։ Սույն ՓՀ-ով սահմանված կարգով մասնակիցների միջեւ համագործակցությունը չպետք է մեկնաբանվի որպես գործընկերություն կամ այլ տեսակի իրավաբանական սուբյեկտի կամ անձի ստեղծում։ Յուրաքանչյուր Մասնակից պետք է սույն ՓՀ-ի առնչությամբ առաջացող բոլոր ծախսերը կատարի իր հաշվին։ Մասնակիցները նախատեսում են սույն ՓՀ-ն իրականացնել այն եղանակով, որը չի միջամտում Մասնակիցների միջեւ սույն ՓՀ-ն ստորագրվելուց առաջ կամ հետո առկա որեւէ այլ պայմանավորվածության։ Սույն ՓՀ-ում ոչինչ նախատեսված չէ մեկնաբանվելու որպես բացառիկ աշխատանքային հարաբերություն։
Փոխըմբռնման հուշագիր Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության եւ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության միջեւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարողությունների զարգացման ոլորտում գործընկերության մասին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը (այսուհետ՝ Մասնակիցներ), շեշտելով աներկբա աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ դրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությանը, արտահայտելով փոխադարձ հետաքրքրվածություն Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում ներդրում կատարելու եւ Հայաստանի ենթակառուցվածքների եւ սահմանային անվտանգությունը բարելավելու հարցում, հաստատելով Հայաստանի ենթակառուցվածքների եւ սահմանային անվտանգության մասով կարողությունները եւ որպես տարածաշրջանային եւ համաշխարհային առեւտրի արդյունավետ տարանցիկ հանգույց գործելու հնարավորությունը բարելավելու ընդհանուր ցանկությունը, եւ ընդունելով Մասնակիցների աշխատանքների փոխլրացնող բնույթը եւ նրանց միջեւ ռազմավարական առավել սերտ համագործակցության օգուտները,
Սույն փոխըմբռնման հուշագրի (այսուհետ՝ ՓՀ) նպատակն է փոխգործակցել Հայաստանի ենթակառուցվածքների եւ սահմանային անվտանգության բարելավման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Մասնակիցների միջեւ ներդրումների, ռեսուրսների, վերապատրաստման եւ գործընկերության միջոցով։
Մասնակիցները նպատակ ունեն արձագանքելու Հայաստանի ենթակառուցվածքների եւ սահմանային անվտանգության առաջնահերթություններին, այդ թվում՝
• մաքսային հսկողության արդյունավետությունը եւ սահմանային անվտանգության հարցում համագործակցությունը եւ կարողությունների զարգացումն ընդլայնելով, այդ թվում՝ ապօրինի տեղափոխման եւ մաքսանենգության դեմ պայքարելու համար,
• ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության դեպարտամենտի եւ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի եւ Պետական եկամուտների կոմիտեի միջեւ լավագույն գործելակերպերի փոխանակմանը նպաստելով,
• կիբեռանվտանգության ոլորտում լավագույն գործելակերպերի եւ կարողությունների ընդլայնում։
• Հայաստանի սահմանային անվտանգության մեծացում վերապատրաստման, ԱՄՆ կառավարության ռեսուրսների եւ ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության դեպարտամենտի մաքսային եւ սահմանային պաշտպանության գործակալությունից ստացված լավագույն գործելակերպերի միջոցով.
• կիբեռպաշտպանության գործողությունների մասով ներդրումների ավելացում. եւ
• ներդրումների խթանում՝ Հայաստանի ենթակառուցվածքները, ինչպես նաեւ սահմանային անվտանգության ոլորտն արդիականցնելու համար։
1. Տեւողությունը. Սույն ՓՀ-ն գործողության մեջ է մտնում դրա ստորագրման ամսաթվից եւ նախատեսված է, որ գործի մեկ (1) տարի ժամկետով։ Ակնկալվում է սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը շարունակել եւս 3 ժամկետներով, եթե Մասնակիցներից մեկը մյուսին սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին գրավոր չծանուցի դադարեցման ամսաթվից առնվազն վաթսուն (60) օր առաջ։ Սույն ՓՀ-ի մեկնաբանման կամ կիրառման հետ կապված ցանկացած տարաձայնություն կարող է լուծվել բարեկամաբար՝ Մասնակիցների իրավասու մարմինների միջեւ խորհրդակցությունների միջոցով։
3. Կոնտակտային անձինք. Մասնակիցները նպատակ ունեն նշանակելու իրենց համապատասխան հաստատություններից կոնտակտային անձանց՝ սույն ՓՀ-ի իրականացումը համակարգելու համար։
5. ՓՀ-ի գործողությունը. Սույն ՓՀ-ում ոչինչ չի առաջացնում միջազգային կամ ներպետական իրավունքով սահմանված իրավունքներ կամ պարտավորություններ։ Մասնակիցները մասնավորապես ընդունում են, որ սույն ՓՀ-ն միջոցների տրամադրման պարտավորություն չէ։ Մասնակիցները նպատակ ունեն պահպանելու իրենց առանձին եւ եզակի առաքելությունները եւ մանդատները եւ իրենց սեփական պարտականությունները։ Սույն ՓՀ-ով սահմանված կարգով մասնակիցների միջեւ համագործակցությունը չպետք է մեկնաբանվի որպես գործընկերություն կամ այլ տեսակի իրավաբանական սուբյեկտի կամ անձի ստեղծում։ Յուրաքանչյուր Մասնակից պետք է սույն ՓՀ-ի առնչությամբ առաջացող բոլոր ծախսերը կատարի իր հաշվին։ Մասնակիցները նպատակ ունեն սույն ՓՀ-ն իրականացնելու այնպիսի եղանակով, որը չի միջամտում Մասնակիցների միջեւ սույն ՓՀ-ն ստորագրվելուց առաջ կամ հետո առկա որեւէ այլ պայմանավորվածության։ Սույն ՓՀ-ում ոչինչ նախատեսված չէ մեկնաբանվելու որպես բացառիկ աշխատանքային հարաբերություն։

Опубликованы три меморандума о взаимопонимании, подписанные 8 августа между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки
Аппарат премьер-министра Республики Армения опубликовал меморандумы о взаимопонимании, подписанные между Республикой Армения и Соединёнными Штатами Америки. Агентство «Арменпресс» представляет тексты меморандумов в полном объёме:
МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ между правительством Соединенных Штатов Америки и правительством Республики Армения о партнерстве в сфере инноваций в области ИИ и полупроводников
Правительство Соединенных Штатов Америки и правительство Республики Армения (далее — «Участники»),
признавая общую заинтересованность в содействии инновациям, экономическому развитию и технологическому прогрессу;
выражая взаимную заинтересованность в инвестициях в экосистему полупроводников Армении, что будет способствовать коммерциализации технологий и получению экономической выгоды обоими Участниками;
подтверждая общее стремление к увеличению поддержки устойчивых цепочек поставок полупроводников; и
признавая взаимодополняемый характер работы Участников и преимущества более тесного стратегического сотрудничества между ними;
достигли следующего взаимного понимания:
I.      Цель
Соединенные Штаты Америки и Республика Армения разрабатывают настоящий Меморандум о взаимопонимании в соответствии с Хартией стратегического партнерства между США и Арменией с целью углубления сотрудничества в области развития безопасных цепочек поставок полупроводников, в том числе в отношении экосистемы полупроводников, а также производства интегральных микросхем и электроники, создания связей между соответствующими отраслями промышленности и коммерциализации приложений искусственного интеллекта, а также работы над созданием необходимых условий для повышения оценочного статуса Армении в системе экспортного контроля США.
Участники нацелены на реагирование в контексте своих приоритетов в области цепочки поставок полупроводников и развития искусственного интеллекта, в том числе путем:
●      изучения возможностей дальнейшего развития экосистемы полупроводников Армении;
●      стимулирования инвестиций частного сектора, в том числе путем изучения совместных проектов и государственно-частного партнерства для ускорения практической реализации настоящего Меморандума о взаимопонимании.
●      расширения взаимного обмена информацией о передовом опыте в области создания безопасных цепочек поставок полупроводников и приложений искусственного интеллекта;
●      активизации двусторонних и международных дискуссий о передовом опыте в области экспортного контроля;
●      содействия развитию совместных академических и исследовательских партнерств (в том числе путем возможного создания двустороннего научного фонда Армения-США) в области полупроводников и повышения устойчивости цепочек поставок для поддержки инноваций, развития рабочей силы, передачи знаний и технологий.
II.    Сферы сотрудничества
Участники нацелены на сотрудничество в ряде сфер, включая следующие:
●      повышение осведомленности частного сектора США, ассоциаций и других заинтересованных сторон об экосистеме полупроводников и надежных механизмах экспортного контроля, которые существуют в Армении;
●      усиление экспортного контроля для обеспечения безопасности цепочек поставок полупроводников;
●      укрепление эффективного экспортного контроля для применения и разработки моделей искусственного интеллекта;
●      укрепление сотрудничества между Участниками для определения, выявления и предотвращения нецелевого использования ресурсов искусственного интеллекта;
●      подготовка кадров для эффективного использования и интеграции приложений искусственного интеллекта, включая вопросы свободы, точности, целостности и целевого назначения;
●      возможности для стимулирования инвестиций и развития инфраструктуры в высокотехнологичном секторе Армении.
III.   Общие положения
1. Срок действия: Настоящий Меморандум о взаимопонимании вступает в силу с даты его подписания и действует в течение одного (1) года. Сотрудничество в рамках настоящего Меморандума о взаимопонимании, как ожидается, продлится еще 3 периода, если один из Участников не уведомит другого в письменной форме о своем намерении прекратить сотрудничество в рамках настоящего Меморандума о взаимопонимании не менее чем за шестьдесят (60) дней до даты прекращения. Любые разногласия относительно толкования или применения настоящего Меморандума о взаимопонимании могут быть урегулированы дружественным образом через консультации между компетентными органами Участников.
2. Изменения: Участники могут вносить изменения в настоящий Меморандум о взаимопонимании путем принятия совместного письменного решения.
3. Контактные лица: Участники намерены назначить контактные лица в своих соответствующих учреждениях для координации реализации настоящего Меморандума о взаимопонимании.
4. Отчетность и диалог: Участники намерены проводить регулярные консультации, в том числе на уровне экспертов и на высоком уровне, для анализа достигнутого прогресса и выявления новых возможностей для сотрудничества.
5. Действие Меморандума о взаимопонимании: Ничто в настоящем Меморандуме не создает прав или обязательств в соответствии с нормами международного либо внутреннего права. Участники прямо подтверждают, что настоящий Меморандум не является обязательством по выделению финансовых средств. Участники намерены сохранять свои самостоятельные и уникальные задачи, мандаты и зоны ответственности. Сотрудничество между Участниками, предусмотренное настоящим Меморандумом, не должно рассматриваться как учреждение партнерства либо иной формы юридического лица или правосубъектности. Каждый Участник несет собственные расходы, понесенные им в связи с исполнением настоящего Меморандума.  Участники намерены осуществлять реализацию настоящего Меморандума таким образом, чтобы она не препятствовала каким-либо иным договоренностям между ними, заключенным как до подписания настоящего Меморандума, так и после него. Ничто в настоящем Меморандуме не должно толковаться как установление исключительных рабочих отношений.
МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ между правительством Соединенных Штатов Америки и правительством Республики Армения о партнерстве в области энергетической безопасности
выражая взаимную заинтересованность в инвестициях в энергетический сектор Армении, направленных на содействие энергетической диверсификации, безопасности, устойчивости и модернизации энергетического сектора Армении;
подтверждая общее стремление к укреплению сотрудничества в области гражданской ядерной энергетики; и
признавая взаимодополняющий характер деятельности Участников и преимущества более тесного стратегического сотрудничества между ними;
Целью настоящего Меморандума о взаимопонимании является сотрудничество в целях повышения устойчивости энергетической системы Армении, в том числе посредством приведения нормативных актов и рыночных стандартов энергетического сектора Армении в соответствие с передовой международной практикой, а также содействие переходу Армении к низкоуглеродной, конкурентоспособной и интегрированной в международное сообщество энергетической экономике.
Участники нацелены на реагирование в контексте приоритетов энергетического сектора Армении, в том числе путем:
●      стимулирования инвестиций частного сектора;
●      расширения сотрудничества в области гражданской атомной энергетики;
●      повышения защиты критически важных энергетических объектов;
●      повышения энергетической устойчивости и независимости критически важной и социальной инфраструктуры;
●      развития регионального энергетического сотрудничества и возможностей трансграничной торговли энергоресурсами;
●      поддержки развития навыков и наращивания потенциала работников энергетического сектора Армении.
Участники нацелены на сотрудничество в ряде сфер, включая, однако не ограничиваясь, следующими:
1. сотрудничество в области гражданской атомной энергетики, включая технологии малых модульных реакторов;
2. стимулирование инвестиций в укрепление критической энергетической инфраструктуры Армении, в том числе в развитие станций накопления энергии на основе аккумуляторных батарей для возобновляемых источников энергии; и
3. стимулирование инвестиций в модернизацию сетей передачи и распределения электроэнергии Армении;
4. повышение кибербезопасности энергетической инфраструктуры Армении, в том числе посредством технической помощи.
МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ между правительством Соединенных Штатов Америки и правительством Республики Армения о партнерстве по наращиванию потенциала проекта «Перекресток мира»
подчеркивая безоговорочную поддержку суверенитета, территориальной целостности Армении и неприкосновенности ее международно признанных границ;
выражая взаимную заинтересованность в инвестировании в проект Армении «Перекресток мира» и в укрепление инфраструктуры и безопасности границ Армении;
подтверждая общее стремление к улучшению инфраструктуры и потенциала пограничной безопасности Армении, а также ее способности выступать в качестве эффективного транзитного узла для региональной и мировой торговли; и
Целью настоящего Меморандума о взаимопонимании является сотрудничество в целях улучшения инфраструктуры и безопасности границ Армении, в том числе посредством инвестиций, ресурсов, обучения и партнерства между Участниками.
Участники нацелены на реагирование в контексте приоритетов Армении в области инфраструктуры и безопасности границ, в том числе путем:
●      повышения эффективности таможенного контроля и сотрудничества в области безопасности границ, а также наращивания потенциала, в том числе в целях борьбы с незаконным оборотом и контрабандой;
●      содействия обмену передовым опытом между Министерством внутренней безопасности США и Пограничными войсками Службы национальной безопасности и Комитета по государственным доходам Армении;
●      укрепления передового опыта и потенциала в области кибербезопасности.
●      укрепление безопасности границ Армении посредством обучения, использования ресурсов правительства США и передового опыта Таможенной и пограничной службы министерства внутренней безопасности США;
●      увеличение инвестиций в операции по киберзащите; и
●      стимулирование инвестиций в модернизацию инфраструктуры Армении, а также сектора безопасности границ.