ԱՄՆ պետքարտուղարը Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում հակամարտությունների կարգավորումը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում հակամարտությունների կարգավորումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
«Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այսօր զրուցել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ՝ քննարկելով ԱՄՆ-Թուրքիա երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումը և մեր համագործակցությունը՝ որպես ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներ»,- նշվել է պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվել է, որ նրանք քննարկել են Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և կայունության հաստատմանը իրենց շարունակական աջակցությունը և համաձայնության են եկել շարունակական դիվանագիտության անհրաժեշտության հարցում՝ Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմը երկարատև, բանակցային կարգավորման միջոցով ավարտին հասցնելու համար:
Daily Sabah-ի փոխանցմամբ՝ Ֆիդանն ընդգծել է Թուրքիայի պատրաստակամությունը՝ նպաստելու ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորմանը։
Կողմերը նաև անդրադարձել են Գազայի իրավիճակին, որտեղ Ֆիդանը շեշտել է մարդասիրական պայմանների բարելավման և հրադադարի հասնելու անհրաժեշտությունը։

Госсекретарь США обсудил с министром иностранных дел Турции вопросы урегулирование конфликтов на Ближнем Востоке и в Украине
Госсекретарь США Марко Рубио провел телефонный разговор с главой МИД Турции Хаканом Фиданом, в ходе которого стороны обсудили вопросы урегулирования конфликтов на Ближнем Востоке и в Украине.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Госдепартамент США.
“Государственный секретарь Марко Рубио провел сегодня телефонную беседу с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом, в ходе которой обсуждалось укрепление двусторонних отношений между США и Турцией, а также сотрудничество в рамках НАТО”, - говорится в сообщении Госдепартамента.
Также отмечается, что стороны обсудили свою неизменную поддержку мира и стабильности на Ближнем Востоке и согласились с необходимостью продолжения дипломатических усилий для завершения затянувшегося российско-украинского конфликта путем мирного урегулирования.
Как сообщает Daily Sabah, Фидан подчеркнул готовность Турции внести свой вклад в урегулирование украинского кризиса.
Стороны также затронули ситуацию в секторе Газа. Фидан подчеркнул необходимость улучшения гуманитарной ситуации и достижения прекращения огня.