Թրամփը քննարկել է Գազայի հատվածի հետպատերազմյան զարգացման պլանը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգոստոսի 27-ին Օվալաձև աշխատասենյակում Թոնի Բլերի և Ջարեդ Քուշների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկել է Գազայի հատվածի զարգացման պլանը հակամարտության ավարտից հետո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN հեռուստաալիքը։
Նշվում է, որ քննարկվող առաջարկների մանրամասները չեն հրապարակվում և պլանի ստույգ ուրվագծերը դեռևս պարզ չեն։
Սպիտակ տանը հայտարարել են, որ նախագահ Թրամփը հստակ հասկանալ է տվել, որ ցանկանում է պատերազմի ավարտ, ինչպես նաև բոլորի համար խաղաղություն ու բարգավաճում տարածաշրջանում։
Ավելի վաղ Թրամփի կողմից Գազայի հետ կապված խնդիրների և հատվածի հետպատերազմյան ճակատագրի վերաբերյալ պլանի քննարկման մասին հայտարարել է նախագահի հատուկ պատվիրակ Սթիվեն Ուիթքոֆը։ Նախորդ օրը նա հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգներն ակնկալում է Գազայի հատվածում հակամարտությունը կարգավորել մինչև այս տարվա վերջը։

Трамп обсудил план послевоенного развития сектора Газа
Президент США Дональд Трамп обсудил план послевоенного развития сектора Газа на встрече с Тони Блэром и Джаредом Кушнером в Овальном кабинете 27 августа.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил CNN.
Отмечается, что детали обсуждаемых предложений не разглашаются, и точные очертания плана пока неясны.
Белый дом заявил, что президент Трамп ясно дал понять, что хочет прекращения войны, а также мира и процветания для всех в регионе.
Ранее спецпредставитель президента по Газе Стивен Уиткофф объявил об обсуждении плана послевоенного развития сектора Газа. Накануне он заявил, что Соединенные Штаты рассчитывают урегулировать конфликт в секторе Газа к концу этого года.