Թրամփը քննարկել է Գազայի հատվածի հետպատերազմյան զարգացման պլանը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգոստոսի 27-ին Օվալաձև աշխատասենյակում Թոնի Բլերի և Ջարեդ Քուշների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկել է Գազայի հատվածի զարգացման պլանը հակամարտության ավարտից հետո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN հեռուստաալիքը։
Նշվում է, որ քննարկվող առաջարկների մանրամասները չեն հրապարակվում և պլանի ստույգ ուրվագծերը դեռևս պարզ չեն։
Սպիտակ տանը հայտարարել են, որ նախագահ Թրամփը հստակ հասկանալ է տվել, որ ցանկանում է պատերազմի ավարտ, ինչպես նաև բոլորի համար խաղաղություն ու բարգավաճում տարածաշրջանում։
Ավելի վաղ Թրամփի կողմից Գազայի հետ կապված խնդիրների և հատվածի հետպատերազմյան ճակատագրի վերաբերյալ պլանի քննարկման մասին հայտարարել է նախագահի հատուկ պատվիրակ Սթիվեն Ուիթքոֆը։ Նախորդ օրը նա հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգներն ակնկալում է Գազայի հատվածում հակամարտությունը կարգավորել մինչև այս տարվա վերջը։

Trump holds Gaza policy meeting with Tony Blair and Jared Kushner
U.S. President Donald Trump presided over a policy meeting on Israel's war in Gaza and post-war plans for the Palestinian territory on Wednesday with input from former British Prime Minister Tony Blair and former Trump Middle East envoy Jared Kushner, Reuters reported citing a senior White House official.
Trump, top White House officials, Blair and Kushner discussed the hostage crisis, plans to escalate food aid deliveries, post-war plans and more, the official told Reuters.
The official described the session as "simply a policy meeting," the type frequently held by Trump and his team.
Kushner, who is married to Trump's daughter Ivanka, was a key White House adviser on Middle East in Trump's first term. Blair was UK prime minister during the 2003 Iraq war over which he has faced widespread criticism.