Բուխարեստը Կիևին տրամադրել է ավելի քան 20 խմբաքանակ ռազմական օգնություն
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Euronews România հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռումինիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յոնուց Մոշտիանուն։
Նրա խոսքով՝ տվյալները գաղտնի են, քանի որ համապատասխան որոշումը կայացրել է երկրի Պաշտպանության գերագույն խորհուրդը, որում ներգրավված են Ռումինիայի բարձրաստիճան ղեկավարները և ուժային գերատեսչությունների ղեկավարությունը։
«Ես անձամբ պաշտպանում եմ հրապարակայնությունը, ես այդ տվյալները կբացահայտեի վաղը, եթե կարողանայի»,-ասել է նա։
Նրա կարծիքով՝ անհրաժեշտ է խորհրդում քննարկում անցկացնել և որոշում կայացնել կառավարության համապատասխան որոշումներից գաղտնիության գրիֆը հանելու մասին։
Մոշտիանուն ասել է, որ Ռումինիայի պաշտպանության շտաբի և Ուկրաինայի ռազմական իշխանությունների միջև շարունակվում է երկխոսությունը օգնության շուրջ, որի կարիքը Կիևն ունի, և որը կարող է տրամադրել Բուխարեստը։
«Մենք այնտեղ ուղարկել ենք այն, ինչ նրանց անհրաժեշտ էր և ինչ մենք ունեինք այստեղ՝ փամփուշտներից և սաղավարտներից մինչև տանկեր և Patriot հրթիռներ»,-հայտնել է նա։
Նրա խոսքով՝ Ռումինիան Եվրահանձնաժողովից որոշակի փոխհատուցում ստացել է և դեռ կստանա։
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Դենիս Շմիգալն օգոստոսի 25-ին Կիևում իր ռումինացի գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո հայտարարել էր, որ Բուխարեստը շուտով Ուկրաինային կփոխանցի ռազմական օգնության նոր խմբաքանակ, նշելով, որ սա կլինի 23-րդ խմբաքանակը, և որ երկու երկրները համագործակցում են հակաօդային պաշտպանության ոլորտում։

Бухарест предоставил Киеву более 20 партий военной помощи
Бухарест предоставил Киеву более 20 партий военной помощи. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр национальной обороны Румынии Ионут Моштиану в интервью телеканалу Euronews România.
По его словам, данные конфиденциальны, поскольку соответствующее решение принял Высший совет обороны страны, в состав которого входят высокопоставленные румынские лидеры и руководство силовых структур.
«Я лично поддерживаю публичность, если бы мог, я бы обнародовал эти данные завтра же», — сказал он.
По его мнению, необходимо провести обсуждение в совете и принять решение о снятии грифа секретности с соответствующих правительственных решений.
Моштиану заявил, что диалог между Генштабом обороны Румынии и украинскими военными властями продолжается о помощи, в которой нуждается Киев и которую может оказать Бухарест.
«Мы отправили туда то, что им было нужно, и то, что у нас было здесь, от патронов и касок до танков и ракет Patriot», — сказал он.
По его словам, Румыния получила и будет получать определённую компенсацию от Европейской комиссии.
Министр обороны Украины Денис Шмыгаль заявил 25 августа после встречи со своим румынским коллегой в Киеве, что Бухарест вскоре передаст Украине новую партию военной помощи, отметив, что это будет уже 23-я партия, и что обе страны сотрудничают в области противовоздушной обороны.