Զելենսկին ժամանել է ԱՄՆ, որտեղ նախատեսվում է հանդիպում Թրամփի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ժամանել է Միացյալ Նահանգներ, որտեղ կհանդիպի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ և կմասնակցի սենատոր Լինդսի Գրեմի հուղարկավորությանը, որն Ուկրաինայի մեծ աջակիցն էր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Զելենսկին X-ում նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական համագործակցությունն առաջնահերթ է։
«Արդեն ժամանել եմ Միացյալ Նահանգներ։ Գրաֆիկը ներառում է հանդիպումներ նախագահ Թրամփի, նրա թիմի և նրանց հետ, ովքեր կարող են աջակցել մեր պաշտպանությանը։ Մեր առաջնահերթությունը հրթիռային պաշտպանությունն ու Ամերիկայի հետ ռազմավարական համագործակցությունն է։ Խաղաղությունը պետք է ավելի մոտ դառնա», - գրել է Զելենսկին։
Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպումը կկայանա հուլիսի 28-ին ավելի ուշ։
Զելենսկին վերջին անգամ Թրամփի հետ հանդիպել է հուլիսի 8-ին Անկարայում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում։ Այդ ժամանակ ԱՄՆ նախագահը հաստատել էր Ուկրաինային Patriot հակահրթիռային համակարգերի արտադրության լիցենզիա տրամադրելու առաջարկը։
Զելենսկին ԱՄՆ է ժամանել Մեծ Բրիտանիայից, որտեղ հուլիսի 27-ին հանդիպել էր երկրի նոր վարչապետ Էնդի Բըրնհեմի հետ բանակցությունների: Նա առաջին օտարերկրյա ղեկավարն է, որ այցելել է Բրիտանիա հուլիսի 20-ին Բըրնհեմի կողմից վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր: Երկու ղեկավարների առաջին հանդիպումը կայացել է Փորտսմութի ռազմածովային բազայում՝ թագավորական նավատորմի Թագուհի Եղիսաբեթ ավիակրի վրա: Զելենսկու խոսքով՝ վարչապետ Բըրնհեմը հավաստիացրել է ուկրաինական կողմին Բրիտանիայի անսասան աջակցության մասին: Կողմերը քննարկել են Ուկրաինայի պաշտպանությունը և համատեղ պաշտպանական արտադրությունը:

Зеленский прибыл в США, где запланирована встреча с Трампом
Президент Украины Владимир Зеленский прибыл в США, где встретится с президентом Дональдом Трампом и примет участие в похоронах сенатора Линдси Грэма, ярого сторонника Украины. Как сообщает Арменпресс, Зеленский отметил, что стратегическое сотрудничество с США является приоритетом.
«Я уже прибыл в США. В расписании встречи с президентом Трампом, его командой и теми, кто может поддержать нашу оборону. Наш приоритет — противоракетная оборона и стратегическое сотрудничество с Америкой. Мир должен приблизиться», — написал Зеленский.
Встреча с Дональдом Трампом состоится 28 июля.
Последняя встреча Зеленского с Трампом состоялась 8 июля на саммите НАТО в Анкаре. Тогда президент США одобрил предложение о предоставлении Украине лицензии на производство противоракетных комплексов Patriot.
Зеленский прибыл в Соединенные Штаты из Великобритании, где 27 июля встретился с новым премьер-министром страны Энди Бернхэмом для переговоров. Он стал первым иностранным лидером, посетившим Великобританию с момента вступления Бернхэма в должность 20 июля. Первая встреча двух лидеров состоялась на военно-морской базе Портсмут на авианосце Королевского флота HMS Queen Elizabeth. По словам Зеленского, премьер-министр Бернхэм заверил украинскую сторону в непоколебимой поддержке Великобритании. Стороны обсудили оборону Украины и совместное оборонное производство.