Ուկրաինայում հայտարարել են, որ պատրաստ են Զելենսկու և Պուտինի միջև բանակցությունների ցանկացած ձևաչափով
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան հայտարարել է, որ Կիևը պատրաստ է ղեկավարների մակարդակով Ռուսաստանի հետ բանակցություններ վարել ցանկացած վայրում։
«Ես հաստատել եմ Ուկրաինայի պատրաստակամությունը՝ ձեռնարկելու խաղաղության տանող հետագա քայլեր: Մենք պատրաստ ենք հանդիպումների ղեկավարների մակարդակով՝ ցանկացած ձևաչափով և աշխարհագրական ցանկացած կետում»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրել է նա X-իր միկրոբլոգում՝ ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարների և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ հեռախոսազրույցներից հետո։
Օգոստոսի 15-ին Ալյասկայի Էլմենդորֆ Ռիչարդսոն ռազմակայանում տեղի է ունեցել ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը: Բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ մամուլի համար արված հայտարարության մեջ Պուտինը հայտնել է, որ ուկրաինական հակամարտության կարգավորումը դարձել է գագաթնաժողովի հիմնական թեման: Օգոստոսի 18-ին Թրամփը Վաշինգտոնում հանդիպում է անցկացրել Վոլոդիմիր Զելենսկու և եվրոպական երկրների ղեկավարների հետ: ԱՄՆ-ի ղեկավարը նաև զանգահարել է Պուտինին: Ինչպես հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, Պուտինը և Թրամփը հավանություն են տվել Մոսկվայի և Կիևի միջև ուղիղ խորհրդակցությունների շարունակմանը, քննարկվել է նաև բանակցությունների մակարդակը բարձրացնելու գաղափարը։
CNN հեռուստաալիքը, վկայակոչելով Սպիտակ տան երեք պաշտոնյաների, հաղորդել է, որ Սպիտակ տունը Հունգարիան և Շվեյցարիան դիտարկում է որպես հնարավոր վայրեր Պուտինի և Զելենսկու հանդիպման, ինչպես նաև Թրամփի մասնակցությամբ հետագա եռակողմ գագաթնաժողովի համար:

Украина заявила о готовности к переговорам Зеленского и Путина в любом формате
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига заявил, что Киев готов к переговорам с Россией на уровне лидеров в любом формате.
«Я подтвердил готовность Украины к дальнейшим шагам к миру. Мы готовы к встречам на уровне лидеров в любом формате и в любой географической точке», — написал он в своем микроблоге X после телефонных разговоров с главами МИД ЕС и госсекретарем США Марко Рубио сообщает «Арменпресс».
15 августа президенты России и США Владимир Путин и Дональд Трамп встретились на военной базе Элмендорф-Ричардсон на Аляске. В заявлении для прессы по итогам переговоров Путин сообщил, что урегулирование украинского конфликта стало главной темой саммита. 18 августа Трамп провел в Вашингтоне встречу с Владимиром Зеленским и лидерами европейских стран. Американский лидер также позвонил Путину. По словам помощника президента России Юрия Ушакова, Путин и Трамп одобрили продолжение прямых консультаций между Москвой и Киевом, а также обсуждалась идея повышения уровня переговоров.
Телеканал CNN со ссылкой на трёх официальных лиц Белого дома сообщил, что Белый дом рассматривает Венгрию и Швейцарию в качестве возможных мест для встречи Путина и Зеленского, а также для проведения ещё одного трёхстороннего саммита с Трампом.