Սիրիան դատապարտել է իսրայելական ներխուժումն իր ինքնիշխան տարածք
Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը դատապարտել է իսրայելական ուժերի ներխուժումը Դամասկոսի Բեյթ Ջին բնակավայր՝ կոչ անելով ՄԱԿ-ին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ զսպելու իսրայելական իշխանությունների ագրեսիվ գործողությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը։
Սիրիայի Արտաքին գործերի և արտագաղթողների նախարարությունն իր հայտարարության մեջ նշել է. «Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը խստորեն դատապարտում է իսրայելական տասնմեկ ռազմական մեքենայից և մոտ վաթսուն զինվորից բաղկացած ուժերի ներխուժումը Դամասկոսի Բեյթ Ջին բնակավայր և Ջաբալ աշ-Շեյխ (Հերմոն) լեռան լանջին գտնվող Բատ ալ-Ուաարդա բլրի գրավումը, որը Սիրիայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության կոպիտ խախտում է»։
Նախարարությունը նաև նշել է, որ այս վտանգավոր սրացումը ուղղակի սպառնալիք է տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության համար՝ կոչ անելով ՄԱԿ-ին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ զսպելու իսրայելական իշխանությունների ագրեսիվ գործողությունները։
Syria TV-ի փոխանցմամբ՝ իսրայելական ուժերը ներխուժել են սիրիական Կունեյտրայի նահանգի Թրինջա բնակավայր, խուզարկել մի քանի տներ և կրակ բացել տներից մեկի ուղղությամբ, որի հետևանքով երիտասարդ է զոհվել։
2024 թվականի դեկտեմբերին Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի՝ իշխանությունից հեռանալուց հետո Իսրայելը ցամաքային ներխուժումներ է իրականացնում սիրիական Կունեյտրայի և Դարաայի շրջաններում՝ վերահսկողություն հաստատելով բուֆերային գոտու նկատմամբ։
Իսրայելի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ Իսրայելի պաշտպանության ուժերը պետք է պահպանեն ռազմական ներկայությունը Հերմոն լեռան սիրիական կողմում, ինչպես նաև տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգության գոտիներում՝ Գոլանի բարձունքները և Իսրայելի հյուսիսը պաշտպանելու համար։

Сирия осудила вторжение Израиля на свою суверенную территорию
Сирийская Арабская Республика осудила вторжение израильских сил в поселение Бейт-Джин в провинции Дамаск, призвав ООН принять немедленные меры для пресечения агрессивных действий израильских властей.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило сирийское агентство SANA.
Министерство иностранных дел и по делам эмигрантов Сирии в своем заявлении заявило: “Сирийская Арабская Республика решительно осуждает вторжение одиннадцати израильских военных автомобилей и около шестидесяти солдат в поселение Бейт-Джин в Дамаске и оккупацию холма Бат-эль-Варда на склонах горы Джебель-эш-Шейх (Хермон), что является грубым нарушением суверенитета и территориальной целостности Сирии”.
Министерство также отметило, что эта опасная эскалация представляет собой прямую угрозу региональному миру и безопасности, и призвало ООН принять немедленные меры для пресечения агрессивных действий израильских властей.
По данным телеканала Syria TV, израильские войска вторглись в поселение Тринджа в сирийской провинции Кунейтра, обыскали несколько домов и открыли огонь по одному из них, убив молодого человека.
После ухода бывшего президента Сирии Башара Асада от власти в декабре 2024 года Израиль осуществляет наземные вторжения в сирийские регионы Кунейтра и Деръа, устанавливая контроль над буферной зоной.
Министр обороны Израиля заявил, что Армия обороны Израиля должна сохранять военное присутствие на сирийской стороне горы Хермон, а также в зонах безопасности, созданных в этом регионе для защиты Голанских высот и северной части Израиля.