Ուկրաինան ավելի քան 3 միլիոն արկ է ստացել  չեխական նախաձեռնության շրջանակներում. ČTK
Ուկրաինան ավելի քան 3 միլիոն խոշոր տրամաչափի զինամթերք է ստացել չեխական նախաձեռնության շրջանակում, որի նպատակն էր արևմտյան երկրների հաշվին մատակարարել երրորդ երկրներում գնված արկերը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել է ČTK լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Չեխիայի արտաքին գործերի նախարար Յան Լիպավսկուն:
«Զինամթերքի մատակարարման մեր նախաձեռնությանն այժմ միացած են ևս 15 պետություն: Ուկրաինան մեր միջնորդությամբ արդեն ստացել է ավելի քան 3 միլիոն միավոր խոշոր տրամաչափի զինամթերք: Միայն 2024 թվականին դա եղել է 1,5 միլիոն արկ: Ընթացիկ տարվա ընթացքում մենք մատակարարել ենք 1 միլիոն (արկ)», - ասել է նախարարը:

Украина в рамках чешской инициативы получила более 3 миллионов снарядов: ČTK
Украина получила более 3 миллионов единиц крупнокалиберных боеприпасов в рамках чешской инициативы по поставкам боеприпасов, закупленных в третьих странах за счёт западных стран. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило информационное агентство ČTK со ссылкой на министра иностранных дел Чехии Яна Липавского.
“К нашей инициативе поставки боеприпасов [Украине] сейчас подключены еще 15 других государств. Украина при нашем посредничестве получила уже более 3 млн единиц крупнокалиберных боеприпасов. Только в 2024 году это было 1, 5 млн снарядов. В течение текущего года мы поставили 1 млн [снарядов]”, - сообщил министр.