ՄԱԿ-ի կազմակերպություններն առաջին անգամ հաստատել են Գազայում սովի առկայությունը
ՄԱԿ-ի կողմից աջակցվող «Սննդամթերքի անվտանգության ինտեգրված փուլային դասակարգում» (IPC) մարմինը հայտարարել է, որ առաջին անգամ սով է հաստատվել Գազա քաղաքում և նրա շրջակայքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է BBC-ն։
«Սննդամթերքի անվտանգության ինտեգրված փուլային դասակարգում» (IPC) միջազգային մոնիտորինգային նախաձեռնության տվյալներով՝ անկլավում ավելի քան 500 000 մարդ կանգնած է «սովի, աղքատության և մահվան» առջև։ Կանխատեսվում է, որ «աղետալի պայմանները» հաջորդ ամիս կտարածվեն Դեյր ալ-Բալահում և Խան Յունիսում։
Մարմինը հաստատել է, որ Գազայի նահանգը գտնվում է սուր սննդային անապահովության սանդղակի 5-րդ փուլում, որը դասակարգվում է որպես աղետ/սով։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը մերժել է զեկույցը՝ նշելով, որ այն հորինված է, և պնդելով, թե «Գազայում սով չկա»։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ճգնաժամը «մարդածին աղետ» է անվանել՝ կոչ անելով անսահմանափակ մարդասիրական օգնություն տրամադրել Գազային։
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը, ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ շեշտելով, որ Գազայում կես միլիոնից ավելի մարդիկ սովի մեջ են։
«Մենք մտահոգված ենք Գազա քաղաքի վրա ռազմական հարձակման ուժեղացման սպառնալիքով, որը հետագա ավերիչ հետևանքներ կունենա քաղաքացիական բնակչության համար։ Մենք կոչ ենք անում ապահովել օգնության անարգել մուտքը Գազա՝ սովից և թերսնուցումից մահացությունների թիվը նվազեցնելու համար։ Մենք կոչ ենք անում անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայի հատվածում», - նշվել է հայտարարության մեջ։
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ անկլավում սովի և թերսնուցման հետևանքով մահացածների ընդհանուր թիվը հասել է 271-ի, որոնցից 112-ը երեխաներ են։

Агентства ООН впервые подтвердили голод в секторе Газа
Организация по комплексной классификации фаз продовольственной безопасности (IPC), поддерживаемая ООН, впервые объявила о подтверждении голода в городе Газа и его окрестностях. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Согласно международной инициативе по мониторингу «Комплексной классификации фаз продовольственной безопасности» (IPC), более 500 000 человек в анклаве сталкиваются с «голодом, нищетой и смертью». Прогнозируется, что в следующем месяце «катастрофические условия» распространятся на Дейр-эль-Балах и Хан-Юнис.
Организация подтвердила, что Газа находится на 5-й стадии острой продовольственной нехватки, которая классифицируется как катастрофа/голод.
МИД Израиля отверг этот доклад, назвав его сфабрикованным и заявив, что «в секторе Газа нет голода».
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш назвал кризис «антропогенной катастрофой» и призвал к оказанию неограниченной гуманитарной помощи сектору Газа. Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН, ЮНИСЕФ и Всемирная организация здравоохранения выступили с совместным заявлением, в котором подчеркивается, что более полумиллиона человек в секторе Газа страдают от голода.
«Мы обеспокоены угрозой эскалации военного наступления на город Газа, которое будет иметь дальнейшие разрушительные последствия для гражданского населения. Мы призываем к обеспечению беспрепятственного доступа в сектор Газа для сокращения числа смертей от голода и недоедания. Мы призываем к немедленному прекращению огня в секторе Газа», — говорится в заявлении.
Министерство здравоохранения сектора Газа объявило, что общее число смертей от голода и недоедания в анклаве достигло 271, 112 из которых — дети.