Իսրայելական ուժերը ներխուժել են սիրիական մի քանի բնակավայրեր
Իսրայելական ուժերը ներխուժել են Սիրիայի Կունեյտրայի և Դարաայի նահանգների մի քանի բնակավայրեր՝ իրականացնելով խուզարկություններ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը։
Օգոստոսի 22-ի լուսաբացին օկուպացված Գոլանի բարձունքներից Դարաայի շրջանի Աբդին քաղաք է մտել Իսրայելի բանակի վեց մեքենաներից բաղկացած պարեկախումբ։ Պարեկախումբը ձերբակալել է երեք երիտասարդի, որոնց ավելի ուշ ազատ է արձակել։
Բացի այդ, իսրայելական չորս Hummer մակնիշի մեքենաներ ներխուժել են Կունեյտրայի նահանգի ալ-Աջրաֆ գյուղ, խուզարկել են գյուղի մի քանի տներ և ռազմական անցակետ տեղադրել գյուղի մուտքի մոտ։
2024 թ. դեկտեմբերին Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի՝ իշխանությունից հեռանալուց հետո Իսրայելը ցամաքային ներխուժումներ է իրականացնում սիրիական Կունեյտրայի և Դարաայի շրջաններում՝ վերահսկողություն հաստատելով բուֆերային գոտու նկատմամբ։ Իսրայելը դիմել է նաև սահմանային շրջաններում ռմբակոծությունների՝ խախտելով միջազգային իրավունքի կանոնները, ՄԱԿ-ի՝ պետական ինքնիշխանության վերաբերյալ բանաձևերը և 1974 թվականին կնքված անջատման մասին համաձայնագիրը, որը բուֆերային գոտի էր ստեղծում երկու երկրի միջև։

Израильские войска вторглись в несколько сирийских поселений
Израильские войска вторглись в несколько поселений в провинциях Кунейтра и Дераа в Сирии, проводя там обыски. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило сирийское агентство SANA.
На рассвете 22 августа патруль из шести израильских военных автомобилей въехал в город Абдин в регионе Дераа с оккупированных Голанских высот. Патруль арестовал трёх молодых людей, которые позже были освобождены.
Кроме того, четыре израильских автомобиля Hummer вторглись в деревню Аль-Аджраф в провинции Кунейтра, обыскали несколько домов и установили военный контрольно-пропускной пункт на въезде в деревню.
После свержения бывшего президента Сирии Башара Асада в декабре 2024 года Израиль проводит наземные операции в сирийских провинциях Кунейтра и Дераа, устанавливая контроль над буферной зоной. Израиль также прибегал к бомбардировкам приграничных районов, нарушая международное право, резолюции ООН о государственном суверенитете и соглашение о разъединении 1974 года, которое создало буферную зону между двумя странами.