ԿԳՄՍՆ աջակցությամբ մեկնարկում է «Փարիզ-Երևան․ սթրիթ արտ» փառատոնը
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնի (ՆՓԱԿ) նախաձեռնությամբ՝ օգոստոսի 22-ին կմեկնարկի «Սթրիթ արտ 2025» փառատոնը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից՝ ընդգծելով, որ մեկնարկելիք փառատոնի բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է։
Գերատեսչության փոխանցմամբ՝ փառատոնի շրջանակում ՆՓԱԿ-ը, համագործակցելով ՆԼԼ (NLL) և Արտիստիկ Ռեզո (Artistik Rezo) կազմակերպությունների հետ, ներկայացնում է «Փարիզ-Երևան․ սթրիթ արտ» ցուցահանդեսը, որում ներկայացված են Փարիզի սթրիթ արտի պատմության 20 խորհրդանշական հեղինակների 25 բնօրինակ աշխատանքներ՝ ստեղծված արվեստանոցում, ինչպես նաև երեք հայ արվեստագետների կողմից տեղում արված (in situ) աշխատանքներ։
«Կցուցադրվեն աշխարհահռչակ արվեստագետների՝ Բենքսիի, Բոյի, Կլեի, Դրանի, Էվազե՛Սիրի, Ժակ Վիլլեգլեի, Ժոնկի և այլոց ստեղծագործությունները: Ցուցահանդեսի տևողությունը 4 ամիս է: Վայրը՝ Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոն, Բուզանդ 1/3»,-հայտնել է նախարարությունը:
Նշվում է, որ ցուցահանդեսի բացումը կմեկնարկի ժամը 19:00-ին և կուղեկցվի իրանահայ կոմպոզիտոր Սևան Շահմիրեանի կենդանի կատարմամբ։
«Փառատոնը ներառում է նաև մի շարք կրթական և հանրային միջոցառումներ, այդ թվում՝ Ապարան քաղաքում մեծածավալ որմնանկարի ստեղծումը: Միջոցառումների նպատակն է խթանել համայնքային ներգրավվածությունը, խրախուսել ստեղծագործական փոխանակումը և առաջարկել նոր հեռանկարներ Հայաստանի քաղաքային միջավայրի վերաբերյալ»,-նշել է ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Հաղորդվում է, որ «Սթրիթ Արտ փառատոն 2025»-ն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսավորմամբ և Հայաստանում Ֆրանսիայի ինստիտուտի աջակցությամբ։

При поддержке Министерства ОНКС РА стартует фестиваль Paris–Yerevan: Street Art
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и по инициативе Центра инновационного экспериментального искусства (ЦИИ) 22 августа стартует фестиваль Paris–Yerevan: Street Art-2025.
Как передает Арменпресс, об этом сообщаетМинистерство культуры, спорта и туризма Армении сообщает, что вход на все мероприятия предстоящего фестиваля свободный.
Как сообщает ведомство, в рамках фестиваля NPAK (инновационный центр экспериментального искусства) совместно с организациями NLL и Artistik Rezo представляет выставку Paris–Yerevan: Street Art-2025, на которой представлены 25 оригинальных работ 20 знаковых авторов истории парижского уличного искусства, созданных в студии, а также работы трёх армянских художников, выполненные in situ (на месте, в естественной среде).
«На выставке будут представлены работы всемирно известных художников: Бэнкси, Бо, Клее, Драна, Эвассье, Жака Виллегле, Жонка и других. Продолжительность выставки — 4 месяца. Место проведения: Центр инновационного экспериментального искусства, ул. Бюзанда, 1/3», — сообщили в министерстве.
Отмечается, что открытие выставки состоится в 19:00 часов и будет сопровождаться выступлением иранского композитора армянского происхождения Севана Шахмиряна.
«Фестиваль также включает в себя ряд образовательных и общественных мероприятий, включая создание масштабной фрески в городе Апаран. Цель мероприятий — стимулировать взаимодействие с местным сообществом, осуществить творческий обмен и предложить новые перспективы для городской среды Армении», — отметили в Министерстве образования, культуры, спорта и науки.
Сообщается, что фестиваль Paris–Yerevan: Street Art-2025 реализуется при финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Французского института в Армении.