Մոդին հանդիպել է Չինաստանի արտգործնախարարի հետ
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին Չինաստանի արտգործնախարար Վան Իի հետ Նյու Դելիում կայացած հանդիպումից հետո ողջունել է երկու երկրի հարաբերությունների բարելավման «կայուն առաջընթացը»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Մոդին ընդգծել է «միմյանց շահերի և զգայուն հարցերի նկատմամբ հարգանքը»։
Ըստ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության՝ նախարար Վան Ին հայտարարել է, որ Պեկինը բարեխղճորեն կհետևի այն կարևոր համաձայնություններին, որոնք ձեռք են բերվել երկու երկրի ղեկավարների միջև, կամրապնդի փոխգործակցությունը բոլոր բնագավառներում, կնպաստի չին-հնդկական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը։ Վան Ին հիշեցրել է, որ Չինաստանի և Հնդկաստանի  հարաբերությունները «վերելքներ և վայրէջքներ են ապրել», և անհրաժեշտ է հաշվի առնել այդ փորձը: Նրա խոսքով՝ չպետք է թույլ տալ, որ սահմանային վեճերն ազդեն երկկողմ հարաբերությունների վրա։
Ավելի վաղ Վան Ին Նյու Դելիում հանդիպել էր իր հնդիկ գործընկեր Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ։
Հնդկաստանի և Չինաստանի հարաբերությունները լարվել էին 2020 թվականին, երբ սահմանին բախումներ էին տեղի ունեցել։ Զոհվել էին 4 չինացի զինվոր և 20 հնդիկ զինվոր։ Այս միջադեպից հետո բարձր մակարդակով քաղաքական շփումները սառեցվել էին։

Моди встретился с главой МИД Китая
Премьер-министр Индии Нарендра Моди после встречи с главой МИД Китая Ван И в Нью-Дели приветствовал «устойчивый прогресс» в улучшении отношений между двумя странами. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство Associated Press.
Моди подчеркнул «уважение интересов и деликатных вопросов друг друга».
Согласно заявлению МИД Китая, министр Ван И заявил, что Пекин будет добросовестно следовать важным соглашениям, достигнутым между лидерами двух стран, укреплять сотрудничество во всех областях и содействовать стабильному развитию китайско-индийских отношений. Ван И напомнил, что китайско-индийские отношения «пережили взлеты и падения», и необходимо учитывать этот опыт. По его словам, пограничные споры не должны влиять на двусторонние отношения.
Ранее Ван И встретился в Нью-Дели со своим индийским коллегой Субрахманьямом Джайшанкаром.
Отношения между Индией и Китаем обострились в 2020 году, когда на границе произошли столкновения. Погибли четыре китайских и 20 индийских военнослужащих. После этого инцидента политические контакты на высоком уровне были заморожены.