Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող գերիների ու ԼՂ-ից տեղահանվածների վերադարձի թեմաներին
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրված տեքստի հրապարակումից հետո դրա շուրջ հյուսվող դավադրությունների տեսությունները փլուզվեցին խաղաքարտերի տնակի նման. Հայաստանի քաղաքացիները գոհունակությամբ են ընդունել համաձայնագրի նախաստորագրված տեքստը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ժողովրդին ուղղված կիր ուղերձում նման համոզմունք է հայտնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կան նաեւ առարկայական քննադատություններ։
«Դրանցից առաջինը վերաբերվում է Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող մեր հայրենակիցների հարցը Խաղաղության համաձայնագրի տեքստում չներառելուն։ Խաղաղության համաձայնագրի տեքստի բանակցությունները սկսվել են 2022 թվականի գարնանից եւ մենք այդ հարցը Համաձայնագրում ներառելու լրջագույն ջանքեր ենք գործադրել։ Բայց որքան ձգվել են բանակցությունները, հասկացել ենք, որ Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող մեր հայրենակիցների հարցը Համաձայնագրի տեքստում ներառելը կարող է մեկնաբանվել, թե նրանց վերադարձը Համաձայնագրի ստորագրումից եւ վավերացումից հետոյի հարց է, իսկ մենք այդ կանխավարկածով չենք առաջնորդվել ու չենք առաջնորդվում։ Եվ այդ կանխավարկածով չառաջնորդվելու արդյունքում է, որ Խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների մեկնարկից ի վեր մեր 58 հայրենակիցներ վերադարձել են գերությունից եւ եթե հարցը թողնված լիներ Խաղաղության համաձայնագրին, դա կարող էր եւ տեղի չունենալ եւ մեծ հավանականությամբ տեղի չէր ունենա»,-ընդգծել է վարչապետը։
Փաշինյանը հավելել է, որ այժմ էլ դիվանագիտական ահռելի աշխատանք է տարվում այդ խնդիրը հնարավորինս արագ լուծելու համար։
Երկրորդ առարկայական քննադատությունն, ըստ վարչապետի, այն է, որ Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրված տեքստով Ղարաբաղի հարցը փակվում է։
«Այս քննադատությանն ի պատասխան պիտի հիշեցնեմ, որ դեռեւս 2025 թվականի մարտին այդ առիթով հայտարարություն եմ արել Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնից, իսկ ավելի ուշ՝ վարչապետի համար տարօրինակ կոչով դիմել ժողովրդին։ Ասել եմ, որ մենք չպետք է շարունակենք Ղարաբաղյան շարժումը, ասել եմ, որ ես Հայաստանն առաջնորդելու եմ այս՝ Ղարաբաղյան շարժումը չշարունակելու տրամաբանությամբ, եւ եթե ժողովուրդը համաձայն չէ այս տրամաբանությանը, նրան կոչ եմ արել հեղափոխություն անել։
Ժողովուրդը, այսինքն դո՛ւք, սիրելի՛ քաղաքացիներ, հեղափոխություն չարեցիք, որովհետեւ ինձ նման հասկացաք, որ առանց Ղարաբաղի հարցը փակելու խաղաղությունը հնարավոր չէ, որ Ղարաբաղի հարցն իրոք որոշ ուժեր պարզապես օգտագործում էին որպես գործիք Հայաստանի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականության կայացումն ու զարգացումը թույլ չտալու համար»,- հավելել է վարչապետը։
Ինչ վերաբերվում է Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցներին, ըստ Փաշինյանի, մեկ անգամ չէ, որ հրապարակային հայտարարել է, որ վերադարձի մասին նրանց պատկերացումներն իրատեսական չի համարում։
«Ու ընդհանրապես, Հայաստանում եւ Ադրբեջանում հակամարտության մեկնարկից ի վեր փախստական դարձած անձանց վերադարձի թեմայի երկկողմ արծարծումը համարում եմ վտանգավոր, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղությանը վնասող գործոն։ Այդ թեմաներն արծարծելու երկկողմ փորձերը հենց իրենց՝ փախստականներին ոչինչ չեն տալու, իսկ պետությունների միջեւ դառնալու են լարվածության նոր աղբյուր։ Իմ այս պատկերացումը կիսել եմ նաեւ պաշտոնական Բաքվի հետ։ Եվ արձանագրում եմ, որ այո՛, դա վտանգավոր և վնասակար թեմա է նորընծա խաղաղության համար։
Իմ ընկալումն այն է, որ բոլոր այն մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն այս ռազմավարության հետ, կամա թե ակամա հայտնվում են կոնֆլիկտի վերակենդանացման տրամաբանության մեջ։ Շատ կոնֆլիկտներ, ներառյալ Ղարաբաղյանը, սկսվել են հումանիտար, մշակութային՝ թվում է անմեղ և պարզ հարցերի արծարծումով, իսկ թե ինչի են վերաճել, հիշում ենք եւ մեր մաշկի վրա, ցավոք, զգացել ենք բոլորս։
Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների ապագայի մասին մեր պատկերացումը հետեւյալն է․ նրանք մեր եւ միջազգային հանրության աջակցությամբ պետք է տնավորվեն Հայաստանի Հանրապետությունում եւ այստեղ ապրեն, ստեղծագործեն, հաստատվեն՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության լիարժեք քաղաքացիներ»,- նշել է Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении затронул тему возвращения пленных, удерживаемых в Азербайджане, и насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха
После публикации парафированного текста «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой» теории заговора вокруг него рухнули, как карточный домик. Граждане Армении с удовлетворением восприняли парафированный текст соглашения.
Как сообщает «Арменпресс», такую уверенность выразил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своем обращении к народу, добавив, что есть и предметные критические замечания.
«Первое из них касается невключения в текст Мирного соглашения вопроса о наших соотечественниках, удерживаемых в плену в Азербайджане.
Переговоры по тексту Мирного соглашения начались весной 2022 года, и мы приложили серьёзные усилия для включения этого вопроса в Соглашение. Однако по мере того, как переговоры затягивались, мы поняли, что включение вопроса о наших соотечественниках, удерживаемых в плену в Азербайджане, в текст Соглашения может быть истолковано как то, что вопрос их возвращения оставляется на период после подписания и ратификации Соглашения, а мы не руководствовались и не руководствуемся этим.
И в результате того, что мы не руководствовались этим, 58 наших соотечественников вернулись из плена с начала переговоров по тексту Мирного соглашения, и если бы этот вопрос был оставлен на усмотрение Мирного соглашения, этого могло бы и не произойти, и, скорее всего, не произошло бы», – подчеркнул премьер-министр.
Пашинян добавил, что уже сейчас прилагаются огромные дипломатические усилия для скорейшего решения этого вопроса.
Второе существенное замечание, по словам премьер-министра, заключается в том, что парафированием текста Мирного соглашения вопрос Карабаха закрывается.
«В ответ на эту критику должен напомнить, что ещё в марте 2025 года я сделал заявление по этому поводу с высокой трибуны Национального Собрания, а затем обратился к народу со странным для премьер-министра призывом. Я сказал, что мы не должны продолжать Карабахское движение, я сказал, что буду руководить Арменией, исходя из этой логики непродолжения Карабахского движения, и если народ не согласен с этой логикой, я призвал его совершить революцию.
Народ, то есть вы, уважаемые граждане, не совершили революцию, потому что вы, как и я, поняли, что мир невозможен без закрытия вопроса Карабаха, что Карабахский вопрос на самом деле просто использовался определенными силами как инструмент для недопущения независимости, суверенитета, становления и развития государственности Армении», — добавил премьер-министр.
Что касается наших соотечественников, насильственно перемещенных из Карабаха, то, по словам Пашиняна, он не раз публично заявлял, что не считает их идеи о возвращении реалистичными.
«И вообще, я считаю раздувание с обеих сторон темы возвращения людей, ставших беженцами с начала конфликта в Армении и Азербайджане, опасным фактором, наносящим ущерб установившемуся миру между Арменией и Азербайджаном. Подобные попытки не принесут пользы самим беженцам, а станут новым источником напряженности между государствами. Я также поделился этим пониманием с официальным Баку. И отмечу, что да, это опасная и вредная для нового мира тема. Мое восприятие таково, что все те, кто не согласен с этой стратегией, волей-неволей оказываются в логике возобновления конфликта. Многие конфликты, в том числе карабахский, начинались с обсуждения гуманитарных, культурных – казалось бы, невинных и простых вопросов, но во что они вылились, мы помним и, к сожалению, все это мы все ощутили на себе.
Наше видение будущего наших соотечественников, перемещенных из Карабаха, заключается в следующем: при нашей поддержке и поддержке международного сообщества они должны обосноваться в Республике Армения и жить, творить и утвердиться здесь в качестве полноправных граждан Республики Армения», — отметил Пашинян.