Լիբանանը հաստատել է «Հըբոլլահի» զինաթափման ծրագիրը, ԱՄՆ-ն Իսրայելին փոխադարձ քայլերի կոչ է արել
ԱՄՆ-ն կքննարկի Իսրայելի հետ երկարաժամկետ զինադադարը, քանի որ Լիբանանը հաստատել է «Հըզբոլլահի» զինաթափման ծրագիրը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Լիբանանի հարցերով ԱՄՆ-ի հատուկ դեսպանորդ Թոմ Բարաքը հայտնել է, որ իր թիմը բանակցություններ կվարի Իսրայելի հետ՝ երկարատև հրադադարի հասնելու համար: Այդ քայլը հաջորդել է Լիբանանի կառավարության կողմից «Հըզբոլլահ» շիա զինյալ խմբավորումը զինաթափելու ծրագրի հաստատմանը։
Բեյրութում Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունի հետ հանդիպումից հետո Բարաքը շեշտել է, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է հետպատերազմյան շրջանում երկիրը վերականգնելուն ուղղված տնտեսական նախաձեռնություն իրականացնել։
«Ես կարծում եմ, որ Լիբանանի կառավարությունն իր դերն է խաղացել՝  կատարելով առաջին քայլը։ Հիմա Իսրայելի հերթն է պատասխանել փոխադարձ ձեռքսեղմումով»,- ասել է Բարաքը։
Իր այցի շրջանակում ամերիկացի դեսպանը նախատեսում է նաև բանակցություններ վարել Լիբանանի վարչապետ Նավաֆ Սալամի և խորհրդարանի խոսնակ Նաբիհ Բըրրիի հետ, ով հայտնի է նրանով, որ պարբերաբար բանակցություններ է վարում Միացյալ Նահանգների հետ «Հըզբոլլահ»-ի անունից։

Ливан одобрил план разоружения «Хезболлы», США призвали Израиль к взаимным шагам
США обсудят с Израилем долгосрочное прекращение огня после того, как Ливан одобрил план разоружения «Хезболлы», сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews.
Спецпосланник США по Ливану Том Барак заявил, что его команда проведет переговоры с Израилем для достижения долгосрочного прекращения огня. Это произошло после того, как ливанское правительство одобрило план разоружения шиитской террористической группировки «Хезболла».
После встречи с президентом Ливана Джозефом Ауном в Бейруте Барак подчеркнул, что Соединенные Штаты намерены реализовать экономическую инициативу, направленную на восстановление страны в послевоенный период.
«Я считаю, что ливанское правительство выполнило свою роль, сделав первый шаг. Теперь очередь Израиля ответить взаимным рукопожатием», — сказал Барак.
В рамках своего визита посол США также планирует провести переговоры с премьер-министром Ливана Навафом Саламом и спикером парламента Набихом Берри, который известен тем, что регулярно ведет переговоры с США от имени «Хезболлы».