Թրամփն ու Լուկաշենկոն հեռախոսազրույց են անցկացրել
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հեռախոսազրույց են անցկացրել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱՄՆ նախագահը հայտնել է Truth Social սոցիալական ցանցում արված գրառմամբ։
«Ես հրաշալի զրույց ունեցա Բելառուսի հարգարժան նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ։ Զանգի նպատակն էր շնորհակալություն հայտնել նրան 16 բանտարկյալների ազատ արձակման համար։ Մենք նաև քննարկում ենք ևս 1300 բանտարկյալների ազատ արձակման հարցը։ Մեր զրույցը շատ լավն էր։ Մենք քննարկեցինք բազմաթիվ թեմաներ, այդ թվում՝ նախագահ Պուտինի այցը Ալյասկա։ Անհամբեր սպասում եմ նախագահ Լուկաշենկոյի հետ ապագայում հանդիպում ունենալուն»,-իր գրառման մեջ նշել է Դոնալդ Թրամփը։

Lukashenko, Trump talk over phone
The presidents of Belarus and the United States, Aleksandr Lukashenko and Donald Trump, had a telephone conversation on August 15.
Trump, writing on his Truth Social platform after leaving for Alaska, said: “I had a wonderful talk with the highly respected President of Belarus, Aleksander Lukashenko. The purpose of the call was to thank him for the release of 16 prisoners. We are also discussing the release of 1,300 additional prisoners.”
“Our conversation was a very good one. We discussed many topics, including President Putin’s visit to Alaska. I look forward to meeting President Lukashenko in the future,” Trump added.