Թրամփն Ազգային գվարդիա է տեղակայում Վաշինգտոնում՝ հանցավորության դեմ պայքարի համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղակայում է Ազգային գվարդիա՝ հանցավորության և անօթևանության դեմ պայքարի նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է Սպիտակ տանը ելույթում, որի տեսանյութը տարածել են ամերիկյան ԶԼՄ-ները։
Օգոստոսի 11-ին Թրամփը հայտարարել է «հանրային անվտանգության արտակարգ դրություն» և 800 գվարդիականների, որոնք կմիանան դաշնային իրավապահներին, որոնք Վաշինգտոնում տեղակայվել էին հանգստյան օրերի ընթացքում։
«Սա վերածվում է լիակատար անօրինականության իրավիճակի», - ասել է Թրամփը՝ նշելով սպանությունների և ավտոմեքենաների առևանգումների ցուցանիշների մեծ աճի մասին։
«Այսօր Կոլումբիայի շրջանում ազատագրման օր է, և մենք կվերադարձնենք մեր մայրաքաղաքը», - նշել է Թրամփը։
Նա նաև ասել է, որ անօթևաններին կացարան կտրամադրի մայրաքաղաքից հեռու։
Վաշինգտոնի քաղաքապետը, սակայն, հերքել է նախագահի պնդումները հանցավորության աճի մասին։ Նա նշել է, որ 2023 թվականին հանցավորության մեծ աճ է գրանցվել, սակայն դրանից հետո հանցավորության մակարդակը նվազել է։
Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է, որ Ազգային գվարդիականները մայրաքաղաքում կլինեն շաբաթվա վերջին։

Трамп направляет Национальную гвардию в Вашингтон для борьбы с преступностью
Президент США Дональд Трамп направляет Национальную гвардию в столицу, Вашингтон, для борьбы с преступностью и бездомностью. Как сообщает Арменпресс, он объявил об этом в своей речи в Белом доме, видеозапись которой распространили американские СМИ.
11 августа Трамп объявил «чрезвычайное положение в области общественной безопасности» и направил 800 гвардейцев, которые присоединятся к федеральным правоохранительным органам, переброшенным в Вашингтон в минувшие выходные.
«Это превращается в ситуацию полного беззакония», — заявил Трамп, отметив резкий рост числа убийств и угонов автомобилей.
«Сегодня в округе Колумбия День освобождения, и мы вернем нашу столицу», — заявил Трамп.
Он также заявил, что предоставит убежище бездомным вдали от столицы.
Мэр Вашингтона, однако, опроверг заявления президента о росте преступности. Он отметил, что в 2023 году уровень преступности значительно вырос, но с тех пор уровень преступности снизился. Глава Пентагона Пит Хегсет объявил, что Национальная гвардия прибудет в столицу к концу недели.