Արարատ Միրզոյանն ու Կայա Կալասն անդրադարձել են վաշինգտոնյան համաձայնություններին
Նախարար Միրզոյանը, անդրադառնալով օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնություններին, ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրման կարևորությունը՝ որպես երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում մինչ այս գրանցված առավել կարևոր հանգրվան:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում ձեռքբերված պայմանավորվածության, մասնավորապես «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի կյանքի կոչումն նշանակալի ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասում և դրանից անդին փոխկապակցվածության ընդլայնման հարցում:
Արարատ Միրզոյանը Կայա Կալասին շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ կողմից շնորհավորանքի համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացման հարցերի և տարածաշրջանային ծրագրերի ներառականության ապահովման կարևորությանը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a telephone conversation with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice President of the European Commission, Kaja Kallas, the foreign ministry has said.
Referring to the Washington accords of August 8, Mirzoyan stressed the importance of the initialing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, describing it as the most significant milestone so far in the normalization process between the two countries.
He emphasized that the agreement on unblocking regional communications, particularly the implementation of the "Trump Path for International Peace and Prosperity" project, would significantly enhance connectivity in the South Caucasus and beyond.
Mirzoyan thanked Kallas for the EU's congratulations.
The sides also discussed the Armenia-EU partnership and the importance of ensuring the inclusiveness of regional programs.