Արարատ Միրզոյանն ու Կայա Կալասն անդրադարձել են վաշինգտոնյան համաձայնություններին
Նախարար Միրզոյանը, անդրադառնալով օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնություններին, ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրման կարևորությունը՝ որպես երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում մինչ այս գրանցված առավել կարևոր հանգրվան:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում ձեռքբերված պայմանավորվածության, մասնավորապես «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի կյանքի կոչումն նշանակալի ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասում և դրանից անդին փոխկապակցվածության ընդլայնման հարցում:
Արարատ Միրզոյանը Կայա Կալասին շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ կողմից շնորհավորանքի համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացման հարցերի և տարածաշրջանային ծրագրերի ներառականության ապահովման կարևորությանը:

Арарат Мирзоян и Кая Каллас обсудили вашингтонские соглашения
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с вице-президентом Европейской комиссии, Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каей Каллас.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, министр Мирзоян, ссылаясь на вашингтонские соглашения от 8 августа, подчеркнул важность парафирования мирного договора между Арменией и Азербайджаном как важнейшего этапа в процессе нормализации отношений между двумя странами.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что достигнутая договоренность о разблокировании региональных коммуникаций, в частности, реализация проекта «Путь Трампа к международному миру и процветанию», окажет существенное влияние на расширение взаимосвязанности на Южном Кавказе и за его пределами.
Арарат Мирзоян поблагодарил Каю Каллас за поздравления от ЕС.
Собеседники также затронули вопросы развития партнерства Армения-ЕС и важность обеспечения инклюзивности региональных программ.