Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էմանուել Մակրոնի հետ
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
Վարչապետը Ֆրանսիայի նախագահին ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանիզմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հաստատված խաղաղությունը ներդրումային նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանում և տարածաշրջանում։
Զրուցակիցները փոխադարձաբար պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ և միջազգային օրակարգերի շուրջ։

Pashinyan holds phone call with Macron
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan spoke by phone on Monday with French President Emmanuel Macron.
The Prime Minister presented to the President of France the results of the negotiations held on August 8, 2025 in the US capital Washington, in particular the initialing of the “Agreement on Peace and Inter-state Relations between Armenia and Azerbaijan”, the joint application to the OSCE on the dissolution of the OSCE Minsk Group mechanisms, the unblocking of regional communications within the framework of the principles of territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of countries and on the basis of reciprocity, as well as the “Trump Route for International Peace and Prosperity” project, the Prime Minister’s Office said in a statement.
Prime Minister Pashinyan emphasized that the established peace opens up new investment opportunities in Armenia and the region.
The parties mutually expressed their willingness to continue active political dialogue on bilateral and international agendas. Prime Minister Pashinyan thanked President Macron for his continued support.