ԱՄՆ նախագահի բանագնացն այցելել է Գազայի հատված
ԱՄՆ նախագահի Մերձավոր Արևելքի հարցերով բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆն այցելել է Գազայի հատվածի հարավային Ռաֆահ քաղաք, որտեղ պետք է ուսումնասիրի սննդի բաշխման կենտրոնները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Հուլիսի 31-ին նա այցելել էր Իսրայել, հանդիպում ունեցել վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ, որից հետո կողմերը հայտարարել էին, որ «արդյունավետ» զրույց են ունեցել։
Ուիթքոֆն օգոստոսի 1-ին Գազայում այցելում է օգնության բաշխման այն վայրերը, որոնք կառավարում է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից աջակցվող «Գազայի հումանիտար հիմնադրամ» (GHF) կազմակերպությունը, որը մայիսից փոխարինել է ՄԱԿ-ի օգնության բաշխման մեխանիզմը։
Այդ ժամանակից ի վեր հումանիտար կազմակերպությունները հայտնել են իսրայելական ռազմական գոտիներում գտնվող GHF-ի օգնության բաշխման կենտրոններում բազմաթիվ պաղեստինցիների սպանությունների մասին։
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գրասենյակը հայտարարել է, որ մայիսից ի վեր հումանիտար օգնության սպասելու հերթում սպանվել է առնվազն 1373 պաղեստինցի։

Спецпосланник президента США посетил сектор Газа
Спецпосланник президента США по Ближнему Востоку Стив Уиткофф посетил город Рафах на юге сектора Газа для осмотра пунктов распределения продовольствия. Как передает агентство “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
31 июля он посетил Израиль, где встретился с премьер-министром Биньямином Нетаньяху, после чего стороны объявили о продуктивной беседе.
1 августа Уиткофф посетит пункты распределения гуманитарной помощи в секторе Газа, находящиеся в ведении поддерживаемого США и Израилем Гуманитарного фонда для Газы (GHF), который в мае заменил механизм распределения помощи ООН.
С этих пор гуманитарные организации сообщали об убийстве многочисленных палестинцев в пунктах распределения гуманитарной помощи GHF, расположенных в израильских военных зонах.
Управление ООН по правам человека объявило, что с мая в очереди за гуманитарной помощью погибло по меньшей мере 1373 палестинца.