Թրամփը հայտնել է Մոսկվա Ուիթքոֆի այցի և ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆն առաջիկա օրերին կայցելի Ռուսաստան։ Նա նաև կոչ է արել դադարեցնել հակամարտությունն Ուկրաինայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
«Նա  գնում է Ռուսաստան, հավատաք թե ոչ», - ասել է Թրամփը, երբ իրեն հարցրել են Ուիթքոֆի մասին, որն այժմ գտնվում է Մերձավոր Արևելքում՝ Գազայում իրավիճակը քննարկելու համար։
Վերջին անգամ Ուիթքոֆը Ռուսաստան էր այցելել ապրիլին և հանդիպել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, սակայն ռուս-ուկրաինական հակամարտության դադարեցման հարցում որևէ առաջընթաց չէր գրանցվել։
Թրամփը նաև հաստատել է, որ նոր պատժամիջոցներ կսահմանի Ռուսաստանի դեմ, եթե Մոսկվան մինչև հաջորդ շաբաթ չհամաձայնի խաղաղության համաձայնագրի։ Միևնույն ժամանակ Թրամփն ասել է՝ վստահ չէ, թե դրանք ինչ ազդեցություն կունենան։
«Այո, մենք պատժամիջոցներ կսահմանենք…. Չգիտեմ՝ արդյոք դա որևէ ազդեցություն կունենա, բայց մենք դա կանենք», - ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։

Трамп сообщил о визите Уиткоффа в Москву и санкциях против РФ
Президент США Дональд Трамп объявил, что его спецпредставитель Стив Уиткофф в ближайшие дни посетит Россию. Он вновь призвал к прекращению конфликта на Украине. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на CNN.
“Едет в Израиль, а потом, хотите верьте, хотите нет, в Россию”, - сказал Трамп, отвечая на вопрос об Уиткоффе, который в настоящее время находится на Ближнем Востоке для обсуждения ситуации в секторе Газа.
Последний раз Уиткофф посещал Россию в апреле и встречался с президентом России Владимиром Путиным, но прогресса в урегулировании российско-украинского конфликта тогда не было достигнуто.
Трамп также подтвердил, что введёт новые санкции против России, если Москва к следующей неделе не согласится на мирное соглашение. При этом Трамп заявил, что не уверен в том, к какому эффекту они приведут.
“Да, мы можем ввести санкции. Они знают о санкциях. Не знаю, будет ли эффект, но мы это сделаем”, - заявил глава Белого дома.
Трампа также попросили прокомментировать продолжающиеся удары Москвы по Украине.
“Я считаю, что то, что они делают, отвратительно. Я считаю, что это отвратительно”, - заявил президент США.