Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ձգձգումը կարող է տարածաշրջանում լարվածության աճի հանգեցնել. Իրանի ԱԳՆ խոսնակ
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության շուրջ համաձայնագրի ստորագրման գործընթացի երկարաձգումը կարող է տարածաշրջանում լարվածության աճի հանգեցնել. Թեհրանը կողմերին կոչ է անում լրջորեն զբաղվել այդ հարցով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տիրող իրադրությանը, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ու տարածաշրջանային զարգացումներին։
«Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գործընթացի երկարաձգումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում լարվածության աճի»,-նշել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակը՝ կոչ անելով Հայաստանին ու Ադրբեջանին «լրջորեն զբաղվել» այս հարցով և շեշտելով, որ այդ հարցում Թեհրանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ։
Էսմայիլ Բաղային անդրադարձ է կատարել նաև Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցային ուղիների ու ենթակառուցվածքների հնարավոր ապաշրջափակմանը՝ ընդգծելով, որ Թեհրանն աջակցում է այդ ուղիների ընդլայնմանը։
«Այս ծրագրերը երբեք չպետք է հակասեն երկրների տարածքային ինքնիշխանությանը»,-ասել է խոսնակը։
Բաղային իր խոսքում նաև նշել է, որ Իրանը համարում է, որ Կովկասում ընթացող զարգացումներին արտատարածաշրջանային դերակատարների մուտքը չի բխում տարածաշրջանի անվտանգության և զարգացման շահերից։
«Մենք դա չենք համարում տարածաշրջանի անվտանգության և զարգացման շահերից բխող։ Մենք ուշադիր հետևում ենք այս հարցին և սերտ կապի մեջ ենք երկու երկրների (խմբ.՝ նկատի ունի Հայաստանին ու Ադրբեջանին) հետ»,-եզրափակել է Իսլամական Հանրապետության ԱԳՆ խոսնակը։

Delay in signing of Armenian-Azeri peace treaty could lead to regional tensions, says Iran
The delay in the signing of the Armenia-Azerbaijan peace treaty could cause an increased tension in the region, the Iranian foreign ministry has said.
Iran's Spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs, Esmail Baqaei, speaking at a press conference, called on both countries to “seriously deal” with the matter.
Addressing the possible unblocking of regional connection routes and infrastructures, he stressed that Iran is supporting the expansion of those routes.
He said that the expansion of transport routes in the Southern Caucasus region must not lead to changes in recognized borders, local media reported.
Baqaei emphasized that Iran’s official position on geopolitical borders in the region remains unchanged.
The expansion of transport routes should in no way contradict the national sovereignty and territorial integrity of the countries, nor should it result in any alteration of the region’s geopolitics or its recognized borders, the spokesperson said.
Baqaei also addressed the issue of “external actors” entering regional developments, noting that Iran has explicitly declared that such an involvement is not beneficial for the region’s security and development.