Բաքուն ակնկալում է որ Մոսկվան պատասխանատվություն կկրի խոցված ադրբեջանական ինքնաթիռի համար
Ադրբեջանն ակնկալում է, որ Ռուսաստանը կկրի Բաքվից Գրոզնի թռչող AZAL ադրբեջանական ինքնաթիռի խոցման պատասխանատվությունը և կապահովի արդարադատությունն այս գործում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հարցազրույցը գերմանական «Berliner Zeitung» թերթին։
Հաջիևի խոսքով՝ ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում հիմնարար փոփոխություններ չեն եղել, սակայն վերջին ամիսներին երկկողմ օրակարգում որոշակի թյուրըմբռնումներ և աճող լարվածություն է նկատվել։
«Նմանատիպ միջադեպեր կարող են տեղի ունենալ նաև հարևան երկրների միջև։ Ամեն ինչ սկսվեց ինքնաթիռի (AZAL ինքնաթիռի) վթարից, որը խորապես ցնցեց ադրբեջանական հասարակությանը։ Այն տեղի է ունեցել Ռուսաստանի օդային տարածքում, և մենք գիտենք, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել՝ սա այլևս գաղտնիք չէ։ Ադրբեջանը, որպես հարևան և գործընկեր, ակնկալում է, որ Ռուսաստանը կկրի պատասխանատվություն և կապահովի արդարադատությունն այս գործում»,-հավելել է Ալիևի օգնականը։
Ադրբեջանական ավիաուղիների Embraer 190 ինքնաթիռը, որը թռչում էր Բաքվից Գրոզնի, վթարի է ենթարկվել 2024 թ. դեկտեմբերի 25-ի առավոտյան Ղազախստանի արևմուտքում գտնվող Ակտաու քաղաքի մոտ։ Ավիաընկերության տվյալներով՝ ինքնաթիռում եղել է 62 ուղևոր և անձնակազմի հինգ անդամ։ Ղազախստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության տվյալներով՝ ողջ է մնացել 29 մարդ, 38 մարդ զոհվել է։ Լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվել, որ ինքնաթիռը կործանվել է ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգի աշխատանքի հետևանքով։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պահանջել էր, որ Ռուսաստանը պաշտոնապես ներողություն խնդրի և փոխհատուցում տրամադրի զոհվածների հարազատներին։

Баку ожидает, что Москва возьмет на себя ответственность за сбитый азербайджанский самолет
Баку ожидает, что Москва возьмет на себя ответственность за то, что сбила самолет AZAL, выполнявший рейс Баку - Грозный, и обеспечит справедливость в этом деле.
Как передает Арменпресс, об этом  сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на интервью Хикмета Гаджиева - помощника президента Азербайджана Ильхама Алиева, газете Berliner Zeitung.
По его словам, кардинальных изменений в российско-азербайджанских отношениях не произошло, однако в последние месяцы ощущается некоторое недопонимание и нарастающее напряжение в двусторонней повестке.
"Подобные инциденты могут происходить и между соседними странами. Все началось с авиакатастрофы (самолета AZAL), которая глубоко потрясла азербайджанское общество. Она произошла на территории России, в российском воздушном пространстве, и мы знаем, как это произошло, - это уже не секрет. Азербайджан, как сосед и партнер, ожидает, что Россия возьмет на себя ответственность и обеспечит справедливость в этом деле", - добавил Гаджиев.
Самолет Embraer 190 авиакомпании «Азербайджанские авиалинии», следовавший из Баку в Грозный, потерпел крушение утром 25 декабря 2024 года в районе города Актау на западе Казахстана. По данным авиакомпании, на борту находились 62 пассажира и пять членов экипажа. По данным МЧС Казахстана, 29 человек выжили, 38 погибли. В СМИ распространилась информация о том, что самолет был сбит российским комплексом ПВО.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев потребовал от России официальных извинений и выплаты компенсации родственникам погибших.