Դեսպան Մկրտչյանն աննախադեպ առաջընթաց է համարում վեց փաստաթղթի ստորագրումը Հայաստանի և Հունաստանի միջև
Հունաստանում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն աննախադեպ առաջընթաց է համարել անցնող օրերին մշակութային և գիտակրթական ոլորտների ընդհանուր առմամբ վեց փաստաթղթի ստորագրումը Հայաստանի և Հունաստանի միջև: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանն այս մասին ընդգծել է «Ֆեյսբուք»-ի իր կատարած գրառմամբ:
Տիգրան Մկրտչյանը նախ փաստել է. «Հուլիսի 21-23-ը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ Հունաստանի մշակույթի նախարար Լինա Մենդոնիի հրավերով, Աթենք կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ստորագրվել են հետևյալ հինգ փաստաթղթերը։
1. Համաձայնագիր Հունաստանի Հանրապետության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև մշակութային արժեքների հափշտակումը, անօրինական պեղումները և ապօրինի ներմուծումը, արտահանումը և դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցումը կանխելու և դրանք իրենց ծագման երկիր ռեստիտուցիայի մասին։
2. Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր։
3. Համագործակցության հուշագիր Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ պետական ոչ առևտրային կազմակերպության և Սալոնիկի համերգային դահլիճի միջև։
4. Համագործակցության հուշագիր Ստեղծարար Հունաստան՝ Հունաստանի կինոյի և աուդիովիզուալ կենտրոնի և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի միջև։
5. Ծրագիր Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության կրթության, կրոնական գործերի և սպորտի նախարարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում 2025-2029 թվականների համար։
Միաժամանակ հուլիսի 10-ին հեռավար ձևաչափով ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի և Հունաստանի Հասարակական և քաղաքական գիտությունների Պանդեոնի համալսարանի միջև»։
Հունաստանում Հայաստանի դեսպանը հավելել է. «Այսպիսով, անցնող օրերին մշակութային և գիտակրթական ոլորտների ընդհանուր առմամբ վեց փաստաթուղթ է ստորագրվել Հայաստանի և Հունաստանի միջև, ինչն աննախադեպ առաջընթաց է մշակութապես հարուստ մեր երկու բարեկամ երկրների հարաբերություններում։ Այս անհերքելի հաջողությանը հասնելու ճանապարհին չարչարվել են տասնյակ մարդիկ երկու երկրների տարբեր գերատեսչություններից, որոնցից յուրաքանչյուրն արժանի է երախտիքի խոսքերի»։

Ambassador Mkrtchyan praises signing of six Armenia–Greece agreements as unprecedented progress
Armenian Ambassador to Greece Tigran Mkrtchyan has described the recent signing of six agreements between Armenia and Greece in the fields of culture, science, and education as an unprecedented advancement in bilateral relations.
In a post on Facebook, Ambassador Mkrtchyan highlighted that five of the documents were signed during the official visit of Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sports, Zhanna Andreasyan, to Athens from July 21 to 23, at the invitation of Greece’s Minister of Culture, Lina Mendoni.
The signed documents include:
• An agreement between the governments of Armenia and Greece on the prevention of theft, illegal excavations, and the illegal import, export, and transfer of ownership of cultural property, as well as their restitution to their country of origin.
• A Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Culture between the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the Greek Ministry of Culture.
• A Memorandum of Cooperation between the Armenian National Philharmonic Orchestra and the Thessaloniki Concert Hall.
• A Memorandum of Cooperation between Creative Greece, the Greek Cinema and Audiovisual Center, and the Armenian Cinema Foundation.
• A cooperation program between the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the Greek Ministry of Education, Religious Affairs and Sports for 2025–2029 in the fields of education and science.
In addition, on July 10, a Memorandum of Understanding was signed remotely between the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences of Armenia and the Panteion University of Social and Political Sciences of Greece.
Ambassador Mkrtchyan emphasized that the conclusion of these six agreements marks significant progress in the cultural, scientific, and educational ties between the two nations, calling it “unprecedented progress in the relations between our two culturally rich friendly countries.”