Դեսպան Մկրտչյանն աննախադեպ առաջընթաց է համարում վեց փաստաթղթի ստորագրումը Հայաստանի և Հունաստանի միջև
Հունաստանում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն աննախադեպ առաջընթաց է համարել անցնող օրերին մշակութային և գիտակրթական ոլորտների ընդհանուր առմամբ վեց փաստաթղթի ստորագրումը Հայաստանի և Հունաստանի միջև: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանն այս մասին ընդգծել է «Ֆեյսբուք»-ի իր կատարած գրառմամբ:
Տիգրան Մկրտչյանը նախ փաստել է. «Հուլիսի 21-23-ը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ Հունաստանի մշակույթի նախարար Լինա Մենդոնիի հրավերով, Աթենք կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ստորագրվել են հետևյալ հինգ փաստաթղթերը։
1. Համաձայնագիր Հունաստանի Հանրապետության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև մշակութային արժեքների հափշտակումը, անօրինական պեղումները և ապօրինի ներմուծումը, արտահանումը և դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցումը կանխելու և դրանք իրենց ծագման երկիր ռեստիտուցիայի մասին։
2. Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր։
3. Համագործակցության հուշագիր Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ պետական ոչ առևտրային կազմակերպության և Սալոնիկի համերգային դահլիճի միջև։
4. Համագործակցության հուշագիր Ստեղծարար Հունաստան՝ Հունաստանի կինոյի և աուդիովիզուալ կենտրոնի և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի միջև։
5. Ծրագիր Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության կրթության, կրոնական գործերի և սպորտի նախարարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում 2025-2029 թվականների համար։
Միաժամանակ հուլիսի 10-ին հեռավար ձևաչափով ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի և Հունաստանի Հասարակական և քաղաքական գիտությունների Պանդեոնի համալսարանի միջև»։
Հունաստանում Հայաստանի դեսպանը հավելել է. «Այսպիսով, անցնող օրերին մշակութային և գիտակրթական ոլորտների ընդհանուր առմամբ վեց փաստաթուղթ է ստորագրվել Հայաստանի և Հունաստանի միջև, ինչն աննախադեպ առաջընթաց է մշակութապես հարուստ մեր երկու բարեկամ երկրների հարաբերություններում։ Այս անհերքելի հաջողությանը հասնելու ճանապարհին չարչարվել են տասնյակ մարդիկ երկու երկրների տարբեր գերատեսչություններից, որոնցից յուրաքանչյուրն արժանի է երախտիքի խոսքերի»։

Посол Мкртчян считает беспрецедентным прогрессом подписание шести документов между Арменией и Грецией
Посол Армении в Греции Тигран Мкртчян назвал беспрецедентным прогрессом подписание в последние дни между Арменией и Грецией в общей сложности шести документов в сфере культуры и науки и образования. Как сообщает Арменпресс, посол написал об этом на своей странице в Facebook.
Тигран Мкртчян отметил: «21–23 июля в рамках официального визита министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанны Андреасян в Афины по приглашению министра культуры Греции Лины Мендони были подписаны следующие пять документов.
1. Соглашение между правительством Республики Греция и Правительством Республики Армения о предотвращении кражи, незаконных раскопок и незаконного ввоза, вывоза и передачи права собственности на культурные ценности и их возвращении в страны происхождения.
2. Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области культуры между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и министерством культуры Греческой Республики.
3. Меморандум о сотрудничестве между Государственной некоммерческой организацией «Национальный филармонический оркестр Армении» и Концертным залом города Салоники.
4. Меморандум о сотрудничестве между Греческим центром кино и аудиовизуальных средств «Creative Greece» и Фондом кино Армении.
5. Программа между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и министерством образования, по делам религий и спорта Греческой Республики в области образования и науки на 2025–2029 годы.
В то же время, 10 июля в дистанционном формате был подписан Меморандум о взаимопонимании между Институтом востоковедения Национальной академии наук Республики Армения и Университетом политических и социальных наук «Пантеон» Греческой Республики.
Таким образом, за последние несколько дней между Арменией и Грецией было подписано в общей сложности шесть документов в сфере культуры, науки и образования, что является беспрецедентным прогрессом в отношениях двух культурно богатых дружественных стран. Десятки специалистов из различных ведомств двух стран внесли свой вклад в достижение этого неоспоримого успеха, и каждый из них заслуживает слов благодарности».