Իսրայելը խստորեն դատապարտել է Պաղեստինի Պետությունը ճանաչելու Ֆրանսիայի որոշումը
Իսրայելի իշխանությունները դատապարտել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի որոշումը՝ պաշտոնապես ճանաչելու Պաղեստինի Պետությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն X հարթակում դա անվանել է «ահաբեկչության խրախուսում»։
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք նախագահ Մակրոնի որոշումը՝ հոկտեմբերի 7-ի կոտորածից հետո Թել Ավիվի կողքին ճանաչել պաղեստինյան պետություն: Նման քայլը խրախուսում է ահաբեկչությունը և վտանգում է ստեղծել ևս մեկ իրանական պրոքսի, ինչպիսին դարձավ Գազան», - գրել է Նեթանյահուն։
«Այս պայմաններում պաղեստինյան պետությունը կլինի մեկնարկային հարթակ Իսրայելը ոչնչացնելու, այլ ոչ թե նրա կողքին խաղաղ ապրելու համար: Եկեք հստակ լինենք՝ պաղեստինցիները պետություն չեն փնտրում Իսրայելի կողքին, նրանք պետություն են փնտրում Իսրայելի փոխարեն», - հավելել է Նեթանյահուն:
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը ևս քննադատել է Ֆրանսիայի որոշումը՝ դա որակելով որպես «խայտառակություն» և նշելով, որ դրանով «պարգև է շնորհվում և խրախուսվում են ՀԱՄԱՍ-ի մարդասպանները», որոնք հրեա ժողովրդի դեմ իրագործեցին «Հոլոքոստից հետո ամենասարսափելի կոտորածը»։
«Այս փորձության պահին Իսրայելի կողքին կանգնելու փոխարեն՝ Ֆրանսիայի նախագահը գործում է այն թուլացնելու համար։ Մենք թույլ չենք տա պաղեստինյան կազմավորման ստեղծում, որը կվնասի մեր անվտանգությունը, կվտանգի մեր գոյությունը և կխաթարի Իսրայելի հողի նկատմամբ մեր պատմական իրավունքը։ Մենք բոլորս միավորված ենք այս լուրջ վտանգը կանխելու համար», - հավելել է Կացը։
Մակրոնը հայտարարել է, որ սեպտեմբերին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում պաշտոնապես կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը՝ համաձայն Մերձավոր Արևելքում արդար և երկարատև խաղաղության իր պատմական հանձնառության։ Պաղեստինյան ինքնավարությունը ողջունել է այս քայլը։ ԱՄՆ պետքարտուղարը դատապարտել է Ֆրանսիայի որոշումը։

Израиль решительно осуждает решение Франции признать Государство Палестина
Израильские власти осудили решение президента Франции Эмманюэля Макрона официально признать Государство Палестина. Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху на платформе X назвал это «поощрением терроризма».
«Мы решительно осуждаем решение президента Макрона признать палестинское государство рядом с Тель-Авивом после трагедии 7 октября. Такой шаг поощряет терроризм и грозит созданием ещё одного иранского государства, подобного Газе», — написал Нетаньяху.
«В этих обстоятельствах палестинское государство станет плацдармом для уничтожения Израиля, а не для мирного сосуществования с ним. Давайте проясним: палестинцы стремятся не к государству рядом с Израилем, а к государству вместо Израиля», — добавил Нетаньяху.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац также раскритиковал решение Франции, назвав его «позором» и заявив, что оно «вознаграждает и поощряет убийц из ХАМАС», совершивших «самую ужасную резню со времён Холокоста» против еврейского народа.
«Вместо того, чтобы поддержать Израиль в это трудное время, президент Франции действует на его ослабление. Мы не допустим создания палестинского образования, которое подорвёт нашу безопасность, поставит под угрозу наше существование и ущемит наше историческое право на землю Израиля. Мы все едины в предотвращении этой серьёзной опасности», — добавил Кац.
Макрон объявил, что официально признает Государство Палестина на Генеральной Ассамблее ООН в Нью-Йорке в сентябре, в соответствии со своей исторической приверженностью справедливому и прочному миру на Ближнем Востоке. Палестинская администрация приветствовала этот шаг. Госсекретарь США осудил решение Франции.