ԱՄՆ պետքարտուղարությունում հայտարարել են ռուս-ուկրաինական բանակցությունների 3-րդ փուլին աջակցելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում տեղյակ են Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև Ստամբուլում կայանալիք բանակցությունների երրորդ փուլի մասին և ինչպես միշտ աջակցում են հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջանքերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը:
«Կարող եմ ասել՝ մենք տեղյակ ենք, որ նախատեսված է բանակցությունների երրորդ փուլ։ Մենք ինչպես միշտ ողջունում ենք ուղիղ բանակցությունները և պնդում ենք անհապաղ հրադադար խաղաղ կարգավորման արդյունքում», - հուլիսի 22-ին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Թեմի Բրյուսը։
Նա հաստատել է, որ պատվիրակությունների հանդիպումը պետք է տեղի ունենա այս շաբաթ։ Նաև, Բրյուսի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն կարծիք կհայտնի հակամարտությունը նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից հայտարարված ժամկետներում կարգավորելու հնարավորության մասին՝ ելնելով, այդ թվում, առաջիկա բանակցությունների դինամիկայից։
Հուլիսի 14-ին Թրամփը հայտնել է Ռուսաստանի դեմ «խիստ միջոցներ» կիրառելու ծրագրերի մասին՝ Ուկրաինայում իրադրությունը 50 օրվա ընթացքում չկարգավորելու դեպքում։
Ռուս-ուկրաինական բանակցությունների առաջին երկու փուլերը տեղի են ունեցել Ստամբուլում՝ մայիսի 16-ին և հունիսի 2-ին։ 3-րդ փուլը նախատեսված է հուլիսի 23-ի երեկոյան։

В Госдепартаменте США заявили о поддержке третьего раунда российско-украинских переговоров
Администрации президента США Дональда Трампа известно о третьем раунде переговоров между Россией и Украиной в Стамбуле и она, как всегда, поддерживает усилия по мирному урегулированию конфликта. Как передает “Арменпресс”, об этом заявила представитель Госдепартамента США.
“Могу сказать, что мы в курсе, что запланирован третий раунд переговоров. Мы по-прежнему приветствуем прямые переговоры и настаиваем на незамедлительном прекращении огня в результате мирного урегулирования”, - заявила на брифинге 22 июля официальный представитель Госдепартамента Тэмми Брюс.
Она подтвердила, что встреча делегаций должна состояться на этой неделе. Также, по словам Брюс, США выскажут своё мнение о возможности урегулирования конфликта в сроки, объявленные президентом Дональдом Трампом, исходя, в том числе, из динамики предстоящих переговоров.
14 июля Трамп объявил о планах применить “суровые меры” в отношении России, если ситуация на Украине не будет урегулирована в течение 50 дней.
Первые два раунда российско-украинских переговоров состоялись в Стамбуле 16 мая и 2 июня. Третий раунд запланирован на вечер 23 июля.