Վրաստանի վարչապետը Թբիլիսիի նկատմամբ ԵՄ պահանջները համեմատել է ինկվիզիցիայի հետ
Եվրոպական բյուրոկրատիան, որը Վրաստանից պահանջում է չեղարկել սեռի փոփոխման արգելքի օրենքը, հասել է միջնադարյան ինկվիզիցիայի մակարդակի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
«Նայեք, թե ինչ է մեզնից պահանջում Վենետիկի հանձնաժողովը, մինչև ուր է իջել Եվրոպան: Եվրոպական բյուրոկրատիայի մտածողությունն իջել է ինկվիզիցայից ցած», - ճեպազրույցի ժամանակ Իրակլի Կոբախիձեի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Վարչապետի խոսքով՝ Եվրոպան Վրաստանից պահանջում է չեղարկել 2024 թվականին ընդունված օրենքն ընտանեկան արժեքների պաշտպանության  մասին, ըստ որի, մասնավորապես, արգելվում է սեռի փոփոխումը:
Կոբախիձեն նշում է, որ Վրաստանին ցանկանում են պատժել ԵՄ-ի հետ անայցագիր ռեժիմի չեղարկմամբ՝ առաջ քաշելով անհեթեթ պահանջներ: Վարչապետը դա համեմատել է Ջորդանո Բրունոյին կրակով մահապատժի ենթարկելու հետ՝ միանգամայն ողջամիտ բաներ ասելու համար:

Премьер-министр Грузии сравнил требования ЕС к Тбилиси с инквизицией
Европейская бюрократия, требующая от Грузии отмены закона о запрете смены пола, достигла уровня средневековой инквизиции. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
“Посмотрите, что от нас требует Венецианская комиссия, до чего опустилась Европа. Мышление европейской бюрократии опустилось ниже инквизиции”, - ТАСС цитирует высказывание Ираклия Кобахидзе на брифинге.
Европа требует от Грузии отмены закона о защите семейных ценностей, принятого в 2024 году, который, в частности, запрещает смену пола.
Кобахидзе отметил, что Грузию хотят наказать отменой безвизового режима с ЕС, выдвигая абсурдные требования. Премьер-министр сравнил это с казнью Джордано Бруно на костре за совершенно разумные слова.