Իսրայելը մարդասիրական օգնություն կտրամադրի Սիրիայի դրուզներին
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը հրահանգել է գրեթե 595 000 դոլարի մարդասիրական օգնություն ուղարկել Սիրիայի հարավային աս-Սուեյդայի նահանգի դրուզներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը X հարթակում գրառման մեջ:
«Աս-Սուեյդայում դրուզների դեմ վերջերս տեղի ունեցած հարձակումների և այնտեղ ստեղծված լուրջ մարդասիրական իրավիճակի լույսի ներքո, ինչպես նաև առկա կարիքներին համապատասխան՝ արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը հրամայել է անհապաղ մարդասիրական օգնություն փոխանցել աս-Սուեյդայի դրուզներին», - նշվել է հայտարարության մեջ։
Օգնության փաթեթի ընդհանուր արժեքը կկազմի 2 միլիոն շեկել (594 800 դոլար՝ ներկայիս փոխարժեքով)։ Այն կներառի, մասնավորապես, սննդի փաթեթներ, բժշկական սարքավորումներ, առաջին բուժօգնության պարագաներ և դեղորայք։ Ֆինանսավորումը տրամադրվում է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության բյուջեից։
«Օգնությունը կտրամադրվի Արտաքին գործերի նախարարության բյուջեից և նպատակային կերպով կուղղվի աս-Սուեյդայի շրջանի դրուզական բնակավայրերին, որոնք անմիջականորեն տուժել են դրուզների դեմ բռնի հարձակումներից։
Այս օգնությունը միանում է նախորդ օգնության փաթեթին, որն Արտաքին գործերի նախարարությունը փոխանցել էր Սիրիայում գտնվող դրուզներին նախորդ մարտին»,- նշվել է հայտարարության մեջ։
Սիրիայի հարավում իրավիճակը սրվել է հուլիսի 13-ին, երբ աս-Սուեյդայի նահանգում բախումներ սկսվեցին բեդվինների և դրուզ ուժերի միջև։ Հուլիսի 15-ին սիրիական բանակը մտավ նահանգ՝ իրավիճակը կայունացնելու նպատակով։ Կարճ ժամանակ անց Իսրայելը սկսեց հարվածել Սիրիայի զինված ուժերին՝ շեշտելով նահանգի դրուզ բնակչությանը պաշտպանելու ցանկությունը, իսկ հուլիսի 16-ին հրետակոծեց Սիրիայի մայրաքաղաքի մի քանի ռազմավարական օբյեկտներ։
Միջազգային միջամտության արդյունքում նահանգում հրադադար հաստատվեց, սակայն սիրիական աղբյուրները հայտնում են ցեղախմբերի, ինչպես նաև Իսրայելի կողմից այն խախտելու մասին։

Израиль направит гуманитарную помощь сирийским друзам
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар дал указание направить гуманитарную помощь на сумму около $595 000 общине друзов южной сирийской провинции Эс-Сувейда. Как передает “Арменпресс”, об этом МИД Израиля сообщил на платформе X.
“В свете недавних нападений на друзов в Эс-Сувейде и серьёзной гуманитарной ситуации в этом районе, а также в соответствии с потребностями на местах, министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар распорядился о срочной передаче гуманитарной помощи друзам в Эс-Сувейде”, - сказано в сообщении.
Пакет помощи стоимостью 2 миллиона шекелей (около $600 000) будет включать, помимо прочего, продуктовые наборы, медицинское оборудование, аптечки первой помощи и лекарства. Финансирование осуществляется из бюджета МИД Израиля.
“Помощь будет поставлена целенаправленно в друзские районы округа Эс-Сувейда, которые напрямую пострадали от жестоких нападений. Эта помощь дополняет предыдущий пакет помощи, который Министерство иностранных дел Израиля передало друзам в Сирии в марте прошлого года”, - говорится в сообщении.
Ситуация на юге Сирии обострилась 13 июля, когда в провинции Эс-Сувейда начались столкновения между бедуинскими и друзскими силами. 15 июля сирийская армия вошла в провинцию, пытаясь стабилизировать ситуацию. Вскоре после этого Израиль начал наносить удары по сирийским вооружённым силам, подчёркивая своё стремление защитить друзское население провинции, 16 июля обстрелял несколько стратегических объектов в сирийской столице.
Благодаря международному вмешательству в провинции было установлено прекращение огня, однако сирийские источники сообщают о его нарушениях как со стороны племён, так и со стороны Израиля.