Իսրայելն ԱԹՍ-ներով նոր հարվածներ է հասցրել սիրիական աս-Սուեյդայի նահանգին
Իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերը հուլիսի 18-ի առավոտյան թիրախավորել են Սիրիայի աս-Սուեյդայի նահանգի չորս վայրեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Syria TV-ի թղթակիցը։
Հաղորդագրությունների համաձայն՝ ցեղախմբերի ուժերը վերահսկողություն են հաստատել նահանգի արևմտյան գյուղական վայրերի նկատմամբ և հասել աս-Սուեյդա քաղաքի ծայրամասեր։
Սիրիայի նախագահական գրասենյակը հուլիսի 17-ի երեկոյան հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ անօրինական զինված խմբավորումները սարսափելի հանցագործություններ են կատարել աս-Սուեյդայում խաղաղ բնակիչների նկատմամբ՝ բանակի և ներքին անվտանգության ուժերի՝ նահանգից դուրսբերումից հետո՝ ընդգծելով, որ այդ հանցագործություններում ներգրավված բոլոր անձինք պատասխանատվության կենթարկվեն։
Հայտարարության մեջ նշվել է, որ կառավարական ուժերի դուրսբերումը տեղի է ունեցել «երկիրը հետագա սրացումից զերծ պահելու ցանկության շրջանակում և ի պատասխան հուլիսի 16-ի երեկոյան տեղի ունեցած ամերիկա-արաբական միջնորդության»։
Սիրիայի ղեկավարությունը միջազգային հանրությանը կոչ է արել «աջակցել կայունությունը վերականգնելու, անվերահսկելի զենքը վերահսկելու և օրենքի գերակայությունն ամբողջ Սիրիայում հաստատելու կառավարության ջանքերին»։
Նաև ընդգծվել է «Իսրայելի կողմից Սիրիայի ներքին գործերին շարունակական բացահայտ միջամտությունը, որը միայն հանգեցնում է քաոսի և ավերածությունների և ավելի է բարդացնում իրավիճակը տարածաշրջանում»։
Ավելի վաղ Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ կառավարական զորքերը դուրս են եկել նահանգից, այնտեղ հրադադար էր հաստատվել, իսկ օրենքի վերահսկողությունը փոխանցվել էր հանձնաժողովի, որը ներառում է կառավարության պաշտոնյաների և դրուզ հոգևոր առաջնորդների։
Սիրիայի մարդու իրավունքների դիտորդական կենտրոնի տեղեկություններով՝ աս-Սուեյդայում դրուզների և բեդվին ցեղերի միջև բախումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 350 մարդ։ Սիրիայի պաշտպանության և ներքին գործերի նախարարությունների ուժերը մտել էին աս-Սուեյդա՝ փորձելով վերահսկողություն հաստատել խնդրահարույց թաղամասերի նկատմամբ։ Իսրայելը թիրախավորել էր Դամասկոսում գտնվող Սիրիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի տարածքը, ինչպես նաև ավիահարվածներ էր հասցրել աս-Սուեյդայի նահանգի տարբեր շրջանների՝ պահանջելով դադարեցնել դրուզների դեմ գործողությունները։ Սիրիայի բանակը դուրս էր եկել աս-Սուեյդայից։

Израиль нанес новые удары беспилотниками по сирийской провинции Эс-Сувейда
Утром 18 июля израильские беспилотники атаковали четыре объекта в сирийской провинции Эс-Сувейда. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил корреспондент Syria TV.
Согласно сообщениям, силы племен взяли под контроль западные сельские районы провинции и достигли окраин города Эс-Сувейда.
Вечером 17 июля администрация президента Сирии опубликовала заявление, в котором отметила, что незаконные вооруженные формирования совершили чудовищные преступления против мирного населения в Эс-Сувейде после вывода из провинции армии и сил внутренней безопасности, подчеркнув, что все причастные к этим преступлениям будут привлечены к ответственности.
В заявлении отмечалось, что вывод правительственных войск был осуществлен “в рамках стремления защитить страну от дальнейшей эскалации и в ответ на американо-арабское посредничество, состоявшееся вечером 16 июля”.
Сирийское руководство призвало международное сообщество “поддержать усилия правительства по восстановлению стабильности, контролю над неконтролируемым оружием и установлению верховенства закона на всей территории Сирии”.
В заявлении также подчеркивается “продолжающееся грубое вмешательство Израиля во внутренние дела Сирии, которое лишь ведёт к хаосу и разрушениям и ещё больше осложняет ситуацию в регионе”.
Ранее Министерство обороны Сирии сообщило о выводе правительственных войск из провинции, установлении режима прекращения огня и передаче контроля над правопорядком комиссии, в состав которой входят представители правительства и религиозные лидеры друзов.
Сирийская обсерватория по правам человека сообщила, что в столкновениях между друзами и бедуинскими племенами в южной сирийской провинции Эс-Сувейда погибли 356 человек. Силы обороны и внутренних дел Сирии вошли в Эс-Сувейду, пытаясь восстановить контроль над неспокойными районами. Израиль атаковал штаб-квартиру Сирийских вооружённых сил в Дамаске и нанёс авиаудары по различным районам Эс-Сувейды, требуя прекращения операций против друзов. Сирийская армия объявила о начале вывода войск из Эс-Сувейды.