Հաջորդ տարվա սկզբին նախատեսվում է գործարկել աշխարհում հայտնի հայերեն բոլոր ձեռագրերը ներկայացնող հարթակ
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը` հանրությանը քաջ հայտնի Մատենադարանը, հավատարիմ մնալով հայոց գրերի, գրականության, պատմության և մշակույթի հանրայնացմանը նպաստելու իր առաքելությանը, արդեն շուրջ 18 տարի թվայնացման ծրագրերի և էլեկտրոնային հարթակների ստեղծման միջոցով շարունակաբար հեշտացնում է հայագետների բազմազգ «բանակ»-ի հետազոտական աշխատանքները:
2026 թվականի սկզբին նախատեսվում է գործարկել մի բացառիկ հարթակ, որտեղ ներկայացված կլինեն աշխարհում հայտնի գրեթե բոլոր հայերեն ձեռագրերի պատկերները և նկարագրությունը: Այսպիսով, հնարավոր կլինի հայոց հարուստ ժառանգությունը գոնե վիրտուալ տարբերակով ժողովել մի տեղում:
Խոսքը տասնյակ հազարավոր հնամենի ձեռագրերի, մատյանների և գրքերի մասին է, որոնց զգալի մասը գտնվում է տարբեր երկրների պահոցներում:
Ժամանակակից տեխնոլոգիաներն ընձեռում են այնպիսի հնարավորություններ, որոնց իրականացումը 20, անգամ, 10 տարի առաջ անհավանական էր թվում: Հայոց հնագույն ձեռագրերի, թերևս, խոշորագույն կենտրոնում թևածող նոր դարի շնչի մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցին ներկայացրեց Մատենադարանի տնօրենի բարձր տեխնոլոգիաների և հրատարակչական հարցերով խորհրդական, ձեռագրերի թվայնացման և ձեռագրագիտական աշխատանքների բաժնի համակարգող Գուրգեն Գասպարյանը:
Նա հայտնեց, որ 2007 թվականից իրականացվող ամենօրյա աշխատանքների արդյունքում թվայնացվել և այդ ձևաչափով հանրությանը հասանելի է դարձել Մատենադարանում պահվող շուրջ 13 հազար հայերեն ձեռագրերից մոտավորապես 8 հազարը: Ընդ որում, թվայնացման բաժինը զբաղվում է նաև սպասարկմամբ. ուսումնասիրողներին տրամադրում է աշխատանքի համար նրանց անհրաժեշտ ձեռագրերի պատկերները: Առհասարակ, Գուրգեն Գասպարյանի գնահատմամբ, թվայնացման սկզբունքների տեսակետից Մատենադարանն առաջամարտիկ է ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում: Այստեղ մշակված սկզբունքներն ուսանելի են թվայնացման բոլոր կենտրոնների համար:
«Տարիների ընթացքում մեր բաժինը համալրվել է ժամանակակից սարքերով, որոնք ձեռք են բերվել թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր նվիրատվությունների միջոցով: Ունենք պրոֆեսիոնալ սքաներներ, որոնց միջոցով ստանում ենք ձեռագրերի բարձրորակ պատկերներ: Մեր բաժինը նաև թվայնացմանն առնչվող խորհրդատվական աջակցություն է տրամադրում արտասահմանյան տարբեր քաղաքներում գործող հայագիտական կենտրոնների՝ Երուսաղեմի, Վենետիկի, Վիեննայի, Փարիզի ազգային գրադարանի, Սանկտ Պետերբուրգի, Մոսկվայի և մյուսների, հայերեն ձեռագրերի հավաքածուների պատասխանատուներին: Դա միտված է Մատենադարանի նախաձեռնած միջազգային հեռանկարային ծրագրի իրականացմանը, որի նպատակն է մեկտեղել տարբեր երկրների պահոցներում գտնվող հայերեն ձեռագրերի պատկերները և հնարավորինս ամբողջական պատկերացում տալ մեր մշակութային արժեքների մասին»,- նշեց Գուրգեն Գասպարյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ Ձեռագրերի թվայնացման և ձեռագրագիտական աշխատանքների բաժնում այժմ ստեղծում է էլեկտրոնային հարթակ՝ ծրագրաշար, որի միջոցով ձեռագրերը պետք է նկարագրվեն և ֆոնդային հարթակում համացանցային տարբերակով հասանելի լինեն օգտվողների համար: Դա, ըստ Գուրգեն Գասպարյանի, կլինի բազմաթիվ հնարավորություններով ընդարձակ ծրագիր: Այն նախատեսվում է գործարկել 2026 թվականի սկզբին: Աշխատանքները ֆինանսավորում է «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամը:
«Այս ծրագրի միջոցով ցանկացած հայագետ, ուսումնասիրող, գիտնական վայրկյանների ընթացքում կկարողանա գտնել իրեն հետաքրքրող բովանդակային տեղեկատվությունը: Նախկինում դա կարող էր մինչև իսկ տասնյակ տարիներ տևել: Հիմա անհրաժեշտ ձեռագրի կամ մատյանի մասին տեղեկատվությունը և բոլոր աղբյուրներում դրան առնչվող ինֆորմացիան հնարավոր է գտնել շատ արագ: Դա անչափ կարագացնի հայագիտության զարգացումը և կնպաստի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը»,- գտնում է Գուրգեն Գասպարյանը:
Նա հայտնեց, որ Մատենադարանում իր մյուս գործառույթն առնչվում է հայերեն ձեռագրերի նկարագրությունների համակարգմանը և հրատարակմանը: Դա ծավալուն աշխատանք է, որն ամբողջացվում է «Մայր ցուցակ հայերեն ձեռագրաց»-ի ստվար հատորներում: Արդեն հրատարակվել է 11 հատոր, որոնցում ներկայացված է 3700 ձեռագրի նկարագրություն:
«Դրանք մանրամասն նկարագրություններ են, որոնք վերաբերում են ձեռագրի արտաքին տեսքին, մանրանկարչությանը, առկա նյութերին և այլն: Սա նույնպես շատ կարևոր է հետազոտողների համար, որովհետև յուրաքանչյուր ուսումնասիրություն սկսվում է աղբյուրների որոնումից՝ միջնադարում ինչ ենք ունեցել այդ թեմայի վերաբերյալ: «Մայր ցուցակ»-ը, որում մեր ձեռագրերն առաջին անգամ են այդպես մանրամասն նկարագրված, գիտնականներին նորից հնարավորություն է տալիս հազարավոր ձեռագրեր թերթելու փոխարեն արագորեն գտնել իրենց հետաքրքրող տեղեկատվությունը: Հենց «Մայր ցուցակ»-ի տեղեկատվության հիման վրա ենք ստեղծում արդեն նշածս հարթակը, որում հետագայում ներառելու ենք նաև արտասահմանյան կենտրոններում պահվող հայերեն ձեռագրերի նկարագրությունները: Այդպիսով, կստեղծվի մի ամբողջական էլեկտրոնային հարթակ, որը կունենա արհեստական բանականության ծրագրերի վրա հիմնված տարբեր շերտեր»,- ներկայացրեց Գուրգեն Գասպարյանը:
Ըստ նրա՝ աշխարհում նախնական հաշվարկներով կան 35-40 հազար հայերեն ձեռագրեր, որոնցից մոտ 12-13 հազարն է պահվում Երևանի Մատենադարանում: Նա գրեթե անիրականանալի է համարում բոլոր ձեռագրերի՝ երբևէ Հայաստան բերելու հնարավորությունը՝ նշելով, որ արտասահմանյան պահոցները շատ պահպանողական են և դժվար թե համաձայնեն նման առաջարկին:
Գուրգեն Գասպարյանը խիստ կարևորում է իրենց աշխատանքային խմբերի հսկայածավալ աշխատանքը՝ համարելով, որ դա նպաստելու է հայկական մշակույթի հանրահռչակման աճին և հայագիտության զարգացմանը ոչ միայն Հայաստանում, այլև նրա սահմաններից դուրս:
Այդ առումով նա առանձնակի կարևորեց հայագիտական գիտաժողովները և համաժողովները, որոնք նպաստում են ուսումնասիրությունների խթանմանը և գիտական շրջանակների, առանձին հետազոտողների միջև կապերի ձևավորմանն ու սերտացմանը և ի վերջո՝ հայագիտության զարգացմանը և աշխարհին հայոց հարուստ մշակույթի ներկայացմանը:

В начале следующего года планируется запуск платформы, представляющей все известные в мире армянские рукописи
Научно-исследовательский институт древних рукописей имени Месропа Маштоца, знаменитый Матенадаран, оставаясь верным своей миссии популяризации армянской письменности, литературы, истории и культуры, уже около 18 лет непрерывно содействует исследовательской работе многонациональной «армии» арменоведов, создавая программы оцифровки и электронные платформы. В начале 2026 года планируется запуск эксклюзивной платформы, где будут представлены изображения и описания практически всех известных в мире армянских рукописей. Таким образом, можно будет собрать в одном месте богатейшее армянское наследие, хотя бы в виртуальном виде.
Как сообщает «Арменпресс», речь идёт о десятках тысяч древних рукописей, книг и изданий, значительная часть которых находится в хранилищах разных стран.
Современные технологии открывают возможности, реализация которых казалась невозможной 20, даже 10 лет назад. Гурген Гаспарян, советник директора Матенадарана по высоким технологиям и издательским вопросам, координатор отдела оцифровки и исследования рукописей, рассказал корреспонденту «Арменпресс» о дыхании нового века, веющем в крупнейшем центре древнеармянских рукописей. Он отметил, что в результате ежедневной работы, проводимой с 2007 года, из примерно 13 тысяч армянских рукописей, хранящихся в Матенадаране, около 8 тысяч были оцифрованы и стали доступны общественности в этом формате. Более того, отдел оцифровки занимается также обслуживанием. предоставляет исследователям изображения рукописей, необходимые им для работы. В целом, по словам Гургена Гаспаряна, с точки зрения принципов оцифровки Матенадаран является пионером не только в Армении, но и в регионе. Разработанные здесь принципы поучительны для всех центров оцифровки.
«За прошедшие годы наш отдел пополнился современным оборудованием, приобретенным за счет как государственных, так и частных пожертвований. У нас есть профессиональные сканеры, с помощью которых мы получаем высококачественные изображения рукописей. Наш отдел также оказывает консультационную поддержку по оцифровке ответственным за коллекции армянских рукописей арменоведческих центров, работающих в различных зарубежных городах: Иерусалиме, Венеции, Вене, Национальной библиотеке Парижа, Санкт-Петербурге, Москве и других. Это направлено на реализацию международной перспективной программы, инициированной Матенадараном, цель которой — объединить изображения армянских рукописей из хранилищ разных стран и сформировать максимально полное представление о наших культурных ценностях», — отметил Гурген Гаспарян.
По словам нашего собеседника, в настоящее время отдел оцифровки и рукописеведения создает электронную платформу — программный комплекс, с помощью которого рукописи будут описаны и предоставлены пользователям на онлайн-версии фондовой платформы. По словам Гургена Гаспаряна, это будет масштабная программа со множеством возможностей. Запуск запланирован на начало 2026 года. Работы финансируются Фондом Галуста Гюльбенкяна.
«С помощью этой программы любой арменовед, исследователь или учёный сможет найти интересующую его информацию за считанные секунды. Раньше на это могли уйти десятки лет. Теперь же информация о нужной рукописи или манускрипте, а также связанные с ней сведения во всех источниках могут быть найдены очень быстро. Это значительно ускорит развитие арменоведения и повысит эффективность работы», — считает Гурген Гаспарян.
Он отметил, что его другая функция в Матенадаране связана с координацией и публикацией описаний армянских рукописей. Это обширная работа, которая завершена многотомным «Главным списком армянских рукописей». Уже опубликовано 11 томов, в которых представлены описания 3700 рукописей. «Это подробные описания, которые касаются внешнего вида рукописи, миниатюр, имеющихся материалов и т. д. Это также очень важно для исследователей, ведь каждое исследование начинается с поиска источников – того, что было по этой теме в Средние века. «Главный «Список», в котором наши рукописи впервые описаны так подробно, вновь даёт учёным возможность быстро находить интересующую их информацию, вместо того чтобы просматривать тысячи рукописей. Именно на основе информации из «Материнского списка» мы создаём уже упомянутую мной платформу, в которую в будущем включим и описания армянских рукописей, хранящихся в зарубежных центрах. Таким образом, будет создана полноценная электронная платформа, которая будет иметь разные слои, основанные на программах искусственного интеллекта», – представил Гурген Гаспарян.
По его словам, по предварительным оценкам, в мире насчитывается 35–40 тысяч армянских рукописей, из которых около 12–13 тысяч хранятся в Матенадаране в Ереване. Он считает практически невозможным перевезти все рукописи в Армению, отмечая, что зарубежные хранилища весьма консервативны и вряд ли согласятся на такое предложение.
Гурген Гаспарян высоко оценивает масштабную работу их рабочих групп, полагая, что это будет способствовать росту популяризации армянской культуры и развитию арменоведения не только в Армении, но и за её пределами.
В этой связи он особо отметил важность арменоведческих конференций и форумов, которые способствуют продвижению исследований, формированию и укреплению связей между научными кругами и отдельными исследователями, а в конечном итоге – развитию арменоведения и представлению миру богатой армянской культуры.