Մատենադարանը և «Մտքարան Ակադեմիա» կրթամշակութային հարթակը կհամագործակցեն գիտության, կրթության և մշակույթի հանրահռչակման ուղղությամբ
«Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինտիտուտ-հիմնադրամի և «Մտքարան Ակադեմիա» կրթամշակութային հարթակի միջև հունիսի 18-ին կստորագրվի համագործակցության հուշագիր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մատենադարանի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հուշագիրը միտված է միավորելու երկու կառույցների ջանքերը գիտության, կրթության և մշակույթի հանրահռչակման ուղղությամբ։
«Հուշագրով նախատեսվում է համատեղ ծրագրերի իրականացում, որոնք միտված են հայկական գրավոր ժառանգության հանրահռչակմանը, կրթական և գիտահանրամատչելի բովանդակության ստեղծմանը, ինչպես նաև հանրային բանախոսությունների, քննարկումների, հարցազրույցների և մեդիա նախագծերի կազմակերպմանը։
Կողմերը նախատեսում են համագործակցել նաև վավերագրական և գիտահանրամատչելի տեսանյութերի ստեղծման, փոդքասթների, կրթական ծրագրերի և թվային հարթակներում տեղեկատվական նախաձեռնությունների իրականացման ուղղություններով։
Համագործակցության նպատակը ժամանակակից հաղորդակցական և կրթական գործիքների միջոցով գիտական և մշակութային ժառանգությունը հանրության լայն շրջանակներին հասանելի դարձնելն է»,– ասված է հաղորդագրության մեջ։

Матенадаран и платформа “Академия Мткаран” начнут сотрудничество в области популяризации науки, образования и культуры
18 июня НИИ древних рукописей имени Месропа Маштоца “Матенадаран” и Образовательно-культурная платформа “Академия Мткаран” подпишут меморандум о сотрудничестве.
Как передает “Арменпресс”, в распространенном Матенадараном сообщении говорится, что меморандум направлен на объединение усилий двух учреждений в направлении популяризации науки, образования и культуры.
“Меморандум предусматривает реализацию совместных программ, направленных на популяризацию армянского письменного наследия, создание доступного для общественности образовательного и научного контента, а также организацию публичных выступлений, дискуссий, интервью и медиапроектов.
Стороны также планируют сотрудничать по направлениям создания документальных и научно-популярных видеороликов, подкастов, образовательных программ и информационных инициатив на цифровых платформах.
Цель сотрудничества - сделать научное и культурное наследие доступным для широкой общественности посредством современных коммуникационных и образовательных инструментов”, - говорится в сообщении.