Մատենադարանում հուլիսի 22-24-ը կանցկացվի 3-րդ Հայագիտական միջազգային կոնգրեսը
Կառավարությունը հաստատել է որոշում, որով 63 միլիոն 735 հազար դրամ կհատկացվի 3-րդ Հայագիտական միջազգային կոնգրեսի անցկացումն ապահովելու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշումն ընդունվել է Կառավարության հուլիսի 9–ի նիստում։
Կոնգրեսը կանցկացվի հուլիսի 22-24-ը Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում։ Այս տարվա միջոցառումը նվիրված է Մխիթար Սեբաստացու ծննդյան 350-ամյակին։
Որոշման հիմնավորման համաձայն՝ կոնգրեսի օրակարգում կլինեն միջազգային դրամաշնորհային ծրագրերը, թվային հումանիտար գիտությունները, վերջին մեկ տարվա ընթացքում հայագիտության զարգացմանը նպաստող ծրագրերը, համագործակցությունը միջազգային հայագիտական ամբիոնների հետ, ձեռագրական կենտրոնները և հայերեն գրավոր ժառանգության հավաքածուները, ինչպես նաև նոր հրատարակությունները։
Կոնգրեսի շրջանակում նախատեսվում է անցկացնել նաև առանձին գիտական նիստ՝ նվիրված Մխիթար Սեբաստացուն։
Միջոցառմանը մասնակցությունը հաստատել են միջազգային հեղինակավոր հայագետներ, պրոֆեսորներ և օտարազգի երիտասարդ գիտնականներ։
Կոնգրեսի շրջանակում կկազմակերպվի նաև «1 տարվա Հավերժությունը» ցուցադրությունը, որի առանցքում կլինի ՀՀ կառավարության աջակցությամբ ձեռք բերված 13-րդ դարի մեծարժեք մատյանը։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Հայագիտական միջազգային կոնգրեսը դարձել է Հայաստանի գիտական, մշակութային և արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների համադրման ինստիտուցիոնալ հարթակ։

22-24 июля в Матенадаране пройдет III Международный арменоведческий конгресс
Правительство утвердило решение о выделении 63 миллионов 735 000 драмов на проведение III Международного арменоведческого конгресса. Как сообщает “Арменпресс”, решение было принято на заседании правительства 9 июля.
Конгресс состоится 22-24 июля в здании Матенадаран им Месропа Маштоца. В этом году конгресс посвящен 350-летию Мхитара Себастаци.
В программе конгресса будут международные грантовые программы, программы, способствовавшие развитию арменоведения за прошедший год, сотрудничество с международными кафедрами арменоведения, центрами рукописей и коллекциями армянского письменного наследия, а также новые публикации.
В рамках конгресса также планируется проведение отдельной научной сессии, посвященной Мхитару Себастаци.
Участие в нем подтвердили всемирно известные арменоведы, зарубежные профессора и молодые ученые.
В рамках конгресса также пройдет выставка “1 год вечности”, посвященная ценному манускрипту XIII века, приобретенному при поддержке правительства РА.
Международный арменоведческий конгресс стал институциональной платформой представления научных, культурных и внешнеполитических приоритетов Армении.