Սիրիայի նախագահը դատապարտել է Իսրայելի հարձակումը սիրիական տարածքների վրա
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան հուլիսի 17-ին ուղերձով դիմել է սիրիացի ժողովրդին՝ ընդգծելով պետության հանձնառությունն ազգային միասնությանը և մերժելով ցանկացած արտաքին փորձ՝ անհամաձայնություն սերմանելու կամ երկիրը բաժանման ու պատերազմի մղելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական Al Ikhbariah հեռուստաալիքը։
«Նախկին իշխանության անկումից ի վեր իսրայելական ռեժիմը մշտապես թիրախավորել է երկրի կայունությունը և բազմիցս փորձել է ներքին անկարգություններ ստեղծել», - նշել է նա՝ ընդգծելով, որ Սիրիան «ո՛չ դավադրությունների փորձադաշտ է, ո՛չ էլ արտաքին նկրտումների հրապարակ»։
Իր ելույթում նախագահ աշ-Շարաան անդրադարձել է աս-Սուեյդայի դրուզ համայնքին՝ ընդգծելով, որ նրանց իրավունքներն ու ազատությունները պաշտպանված են և պահպանվում են պետության առաջնահերթությունների շարքում՝ մերժելով նրանց արտաքին հակամարտությունների մեջ ներքաշելու ցանկացած փորձ։
Ահմեդ աշ-Շարաան խոստացել է, որ դրուզ փոքրամասնության դեմ բռնության հետևում կանգնածները պատասխանատվության կենթարկվեն՝ հավելելով, որ անվտանգության պատասխանատվությունը կվերադարձվի տեղական իշխանություններին։
Նա պարզաբանել է, որ Պաշտպանության և Ներքին գործերի նախարարությունների ուժերը տեղակայվել են ամբողջ նահանգում և հաջողությամբ վերականգնել են կայունությունը՝ վտարելով ապօրինի խմբավորումներին՝ չնայած Իսրայելի միջամտությանը։
Նախագահը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների, արաբական երկրների և Թուրքիայի կողմից ձեռնարկված միջնորդությունը, որը նպաստել է տարածաշրջանն անորոշ ճակատագրից փրկելուն։
Ավելի վաղ Սիրիայի կառավարությունը հայտարարել է աս-Սուեյդայում մի քանի օր տևած բռնություններից հետո նոր հրադադարի և այնտեղ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին։ Սիրիայի մարդու իրավունքների դիտորդական կենտրոնի տվյալներով՝ բախումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 350 մարդ։

Президент Сирии осудил нападение Израиля на сирийские территории
Президент Сирии Ахмед аш-Шараа обратился к сирийскому народу 17 июля, подчеркнув приверженность государства к национальному единству и отвергая любые попытки извне посеять раздор или подтолкнуть страну к расколу и войне. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил сирийский телеканал «Аль-Ихбария».
«После падения предыдущего правительства израильский режим постоянно подрывает стабильность страны и неоднократно пытался спровоцировать внутренние беспорядки», — сказал он, подчеркнув, что Сирия «не является ни полигоном для заговоров, ни площадкой для внешних амбиций».
В своей речи президент аш-Шараа обратился к друзской общине ас-Сувейды, подчеркнув, что их права и свободы защищены и охраняются, будучи в числе приоритетов государства. Он отверг любые попытки вовлечь их во внешние конфликты. Ахмед аш-Шараа пообещал, что виновные в насилии против друзского меньшинства будут привлечены к ответственности, добавив, что ответственность за обеспечение безопасности будет возвращена местным властям.
Он пояснил, что силы Министерства обороны и Министерства внутренних дел были развернуты по всей провинции и успешно восстановили стабильность, изгнав незаконные группировки, несмотря на вмешательство Израиля.
Президент высоко оценил посредничество США, арабских стран и Турции, которое помогло спасти регион от неопределенной судьбы.
Ранее сирийское правительство объявило о новом прекращении огня и прекращении боевых действий в Эс-Сувейде после нескольких дней насилия. По данным сирийского мониторингового центра по правам человека, в результате столкновений погибло более 350 человек.