Բրյուսելն աշխատում է Երևանի հետ ավելի խորը և ընդլայնված գործընկերություն ունենալու ուղղությամբ․ Անտոնիու Կոշտա
Եվրոպական միությունն աշխատում է Հայաստանի ավելի խորը և ընդլայնված գործընկերություն ունենալու ուղղությամբ և ցանկանում է զարգացնել Երևանի հետ հարաբերությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ Բրյուսելում կայացած հանդիպման ընթացքում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան։
«Բրյուսելն աշխատում է Հայաստանի հետ ավելի խորը և ընդլայնված գործընկերություն ունենալու ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը ցանկանում է զարգացնել Երևանի հետ հարաբերությունները: Հուսով եմ, որ այս հանդիպումը կարող է առաջ մղել մեր աշխատանքը»,-նշել է Կոշտան։
Նա անդրադարձել է նաև հունիսի 29-30-ը Եվրոպական միության Բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի՝ Հայաստան կտարած այցին՝ շեշտելով, որ դա ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում հստակ առաջընթացի մասին է խոսում։
«Այս հանդիպումը մեզ հնարավորություն կտա խոսել նաև խաղաղության և այլ զարգացումների մասին»,-ասել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը։

Brussels working towards deeper and broader partnership with Yerevan: European Council President
During a trilateral meeting in Brussels with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and European Commission President Ursula von der Leyen, European Council President António Costa said the European Union is striving for a deeper and broader partnership with Armenia.
“Brussels is working towards a deeper and broader partnership with Armenia,” Costa noted, emphasizing the EU’s intention to further develop its relations with Yerevan. “I hope this meeting could move forward our work,” he added.
Costa also referred to the recent visit of the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, to Armenia on June 29–30, stressing that it indicates clear progress in EU-Armenia relations.
“This meeting will also give us an opportunity to talk about peace and other developments,” the European Council President said.