Ռուսաստանում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բարեփոխման կարիք են տեսնում
Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի բարեփոխման հարցը իսկապես հասունացած է, բայց դրա համար անհրաժեշտ է ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների ճնշող մեծամասնության համաձայնությունը, որը ձեռք կբերվի բանակցությունների միջոցով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ մեջբերելով Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Սերգեյ Վերշինինի հայտարարությունը։
«Այս դեպքում կարող եմ ասել, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բարեփոխման հարցը Նյու Յորքում քննարկվում է շատ երկար ժամանակ։ Եվ սրանք իսկապես հասունացած հարցեր են։ Մենք կարծում ենք, որ բոլոր կլաստերներում Անվտանգության խորհրդի բարեփոխումների մասին հարցերը բարդ են, քանի որ խոսքը ոչ միայն Անվտանգության խորհրդի կազմի, այլև վետոյի, Անվտանգության խորհրդում և Գլխավոր ասամբլեայում հարաբերակցության մասին է։ Եվ մենք կարծում ենք, որ պետք է շատ զգույշ լինենք դրա հետ, քանի որ իրականում կարևոր է անել դա ավելի լավ, այլ ոչ թե ավելի վատ», - ասել է Վերշինինը։
Նրա բնորոշմամբ՝ անհրաժեշտ է նախատեսել Ասիայի, Աֆրիկայի, Լատինական Ամերիկայի, բայց առաջին հերթին՝ Աֆրիկայի երկրների ներկայացվածության աճ, քանի որ այն ժամանակ, երբ Անվտանգության խորհուրդը ստեղծվել է որպես աշխարհում խաղաղության և անվտանգության պահպանման առաջատար մարմին, շատ երկրներ պարզապես գոյություն չեն ունեցել, իսկ հիմա կա բոլորովին նոր մթնոլորտ և նոր պայմաններ։

В России видят необходимость реформы Совета Безопасности ООН
Вопрос о реформе Совета Безопасности ООН действительно назрел, но для этого необходимо согласие подавляющего большинства государств - членов ООН, достигнутое путем переговоров.
Об этом  сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, цитируя заявление   замглавы МИД РФ Сергея Вершинина.
"В данном случае я могу сказать, что вопрос о реформировании СБ ООН обсуждается в Нью-Йорке уже очень давно. И это вопросы, которые действительно назрели. Мы считаем, что такие вещи, как реформирование СБ во всех этих кластерах, о которых речь идет, потому что речь идет не только о составе СБ, а еще о вето, о соотношении того, что обсуждается и решается в СБ и в Генассамблее, это комплексные вопросы. И с этим, мы считаем, надо быть очень внимательными, потому что фактически важно сделать лучше, а не хуже", - сказал Вершинин.
По его словам, надо предусмотреть увеличение представленности стран Азии, Африки, Латинской Америки, но в первую очередь Африки, потому что в то время, когда Совет Безопасности создавался как ведущий орган поддержания мира и безопасности в мире и в составе ООН, многих стран просто не было. Сегодня абсолютно новая атмосфера и новые условия.