ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարին
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն աշխատանքային այցով Վրաստան կատարած այցի շրջանակներում Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միքանաձեին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Շնորհավորելով գործընկերոջը Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝  ԿԳՄՍ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ Գիվի Միքանաձեի գործունեության արդյունքում կրթության, գիտության և երիտասարդության ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունները կամրապնդվեն շարունակական զարգացման օրակարգով։
«Երկկողմ հարաբերությունների զարգացումն ապահովելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է զարգացնել և ընդլայնել կրթության, գիտության և երիտասարդության քաղաքականության բնագավառներում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները: Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է, որ Թբիլիսի այցի ճանապարհին հանդիպել է Հայաստանի և Վրաստանի երիտասարդներին, որոնք այս օրերին հավաքի են մասնակցում ՀՀ երիտասարդական մայրաքաղաք Ապարանում»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ողջունելով երիտասարդական համաժողովի անցկացումը՝ Գիվի Միքանաձեն ընդգծել է վերջինիս ամենամյա ձևաչափով անցկացնելու հնարավորությունը՝  հայ և վրացի երիտասարդների միջև հաղորդակցման, գիտելիքների ու փորձի փոխանակման, ինչպես նաև համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման նպատակով։ Վրացական կողմի հրավերով ՀՀ 25 երիտասարդներ օգոստոսի 8-12-ը նաև ամառային ճամբարի կմասնակցեն Անակլիայում։
Կողմերն առաջարկել են դիտարկել երկու երկրների միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների միջև Erasmus ծրագրով համատեղ ծրագրային նախաձեռնություններ իրականացնելու հնարավորությունները, ինչպես նաև քոլեջների միջև համագործակցությունը՝ հատկապես շինարարություն մասնագիտությամբ:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև միջպետական կրթաթոշակային ծրագիրը, որի շրջանակում ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն են ստանում բարձրագույն կրթություն ստանալ Վրաստանի բուհերում, իսկ Վրաստանի քաղաքացիները՝ ՀՀ բուհերում:  Կարևորվել է նաև այդ կրթաթոշակային տեղերի հատկացումը երկու պետությունների բուհերում հայագիտություն և վրացագիտություն ուսումնառելու համար:
«ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ Ապարանում անցկացվող հավաքի շրջանակում վրացի երիտասարդները հետաքրքրվել են Հայաստանում տարաբնույթ նախաձեռնությունների մասնակցելու հնարավորությամբ։ Երիտասարդական հավաքների և ֆորումների անցկացումը կողմերը կարևորել են նմանօրինակ կրթաթոշակային ծրագրերի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու համատեքստում»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Շեշտվել է գիտության ոլորտում համատեղ կրթագիտական ծրագրերի իրականացման կարևորությունը, որը հնարավոր է դիտարկել նաև «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրի շրջանակում: Կարևորելով նաև միջբուհական համագործակցությունը երկու պետությունների միջև՝ Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել ուսանողների, դասավանդողների և հետազոտողների փոխանակման ծրագրեր, ինչպես նաև համատեղ հետազոտական նախաձեռնություններ իրականացնելու հնարավորությունը: ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձ է կատարել նաև «Ակադեմիական քաղաք» ռազմավարական նախաձեռնությանը և հրավիրել իր գործընկերոջը հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք խորհրդաժողովին։

Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan met with the Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Givi Mikanadze, in Tbilisi as part of her working visit to Georgia.
According to a press release from the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Minister Andreasyan congratulated her counterpart on his appointment and expressed hope for the development and strengthening of bilateral cooperation.
To ensure the continued development of bilateral relations, Minister Andreasyan proposed expanding opportunities for implementing joint programs in the fields of education, science, and youth policy. She noted that she had recently met with young people from Armenia and Georgia who are currently participating in a youth gathering in Aparan, Armenia.
Minister Mikanadze welcomed the organization of the youth conference, highlighting its role in promoting communication, the exchange of knowledge and experience between Armenian and Georgian youth, and the implementation of joint initiatives. At the invitation of the Georgian side, 25 young people from Armenia will also participate in a summer camp in Anaklia from August 8 to 12.
The parties proposed exploring possibilities for launching joint initiatives under the Erasmus program between secondary vocational education institutions of the two countries, particularly in the field of construction.
It was noted that the interstate scholarship program was also discussed. Within this framework, Armenian citizens have the opportunity to pursue higher education at Georgian universities, and Georgian citizens at Armenian universities.
The importance of implementing joint educational and scientific programs in the field of science was emphasized, including potential cooperation within the "Horizon Europe" program. The two sides also stressed the need for enhanced inter-university cooperation between Armenia and Georgia.
Minister Andreasyan also spoke about the “Academic City” strategic initiative and invited her counterpart to attend a conference to be held in Yerevan in October.