Թրամփը սպառնացել է սահմանել 35% մաքսատուրքեր Կանադայի, 15%-20%՝ մյուս առևտրային գործընկերների նկատմամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է օգոստոսի 1-ից 35% մաքսատուրքեր սահմանել Կանադայից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա այդ մասին ասել է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին ուղղված նամակում, որը հրապարակել է իր Truth Social հարթակում։
Կանադական որոշակի ապրանքների նկատմամբ արդեն գործում էին 25% մաքսատուրքեր։
Կանադայի վարչապետը պատասխանել է այդ նամակին X-ում՝ նշելով, որ իր կառավարությունը կշարունակի պաշտպանել կանադացի աշխատողներին և բիզնեսները, մինչ նրանք գործողություններ են իրականացնում օգոստոսի 1-ի վերջնաժամկետին ընդառաջ։
Բացի այդ, ըստ BBC-ի՝ Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարել է, որ 15% կամ 20% համընդհանուր մաքսատուրքեր կսահմանի առևտրային գործընկերների մեծ մասի նկատմամբ։

Trump threatens 35% tariffs on Canadian goods
US President Donald Trump has said he will impose a 35% tariff on Canadian goods starting on 1 August, even as the two countries were days away from a self-imposed deadline to reach a new trade deal, the BBC reported.
The announcement came in the form of a letter published on Trump's social media platform Truth Social, along with additional threats of blanket tariffs of 15% or 20% on most trade partners.
Canadian Prime Minister Mark Carney said his government would continue to protect Canadian workers and businesses as they worked towards the new deadline.
Trump has sent more than 20 such letters to other US partners this week. He says he will soon announce new tariffs on the EU, too.
Trump has also imposed a global 50% tariff on aluminium and steel imports, and a 25% tariff on all cars and trucks not built in the US.