Հայաստանը ոչ մի դեպքում չպետք է գնա զիջումների այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում․ Ռուբեն Սաֆրաստյան
Մերձավոր Արևելքում վերջին թեժ իրադարձություններից հետո ձևավորվում է անվտանգային նոր ճարտարապետություն։ Այդ իրավիճակում Հայաստանը պետք է կարողանա այնպես դիրքավորվել, որ օտարները ոչ թե փորձեն ճնշում գործադրելու միջոցով ինչ-որ բան պոկել մեր երկրից, այլ ձգտեն հնարավորինս լավ հարաբերություններ հաստատել՝ ընձեռվող հնարավորություններն ի նպաստ ընդհանուր շահերի ծառայեցնելու համար։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել արևելագետ, թուրքագետ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը, որի հետ քննարկել ենք նաև տարածաշրջանում վերջին շրջանում տեղի ունեցած հնչեղ իրադարձությունները։
- Ձեր դիտարկմամբ՝ իսրայելա-իրանական վերջին բախումը հանգեցրե՞լ է Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության:
- Թերևս, ճիշտ կլինի անդրադառնալ ոչ թե Հարավային Կովկասում, այլ ընդհանրապես Մերձավոր Արևելքում ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումներին։ Այդ տեսանկյունից պետք է արձանագրենք, որ Իրանի դիրքերն, անշուշտ, թուլացան։ Իմ ընկալմամբ՝ Մերձավոր Արևելքում կատարվում են անվտանգային նոր ճարտարապետության ձևավորման գործընթացի առաջին քայլերը։ Կարծում եմ, որ այդ նոր ճարտարապետության հենասյուները կլինեն Իսրայելը, Սաուդյան Արաբիան և Թուրքիան։ Երեքին էլ աջակցում է ԱՄՆ-ն։ Այդ պարագայում Իրանը, պատկերավոր ասած, հայտնվում է խաղից դուրս վիճակում և հիմա պետք է պայքարի իր դիրքերը վերականգնելու համար։ Ենթադրում եմ, որ այդ պայքարը երկարատև է լինելու։
Ընդհանուրից անցնելով մասնավորին՝ պետք է արձանագրենք, որ Իրանն իր աշխարհաքաղաքական դիրքերի թուլացման պայմաններում արդեն չի կարողանա նախկին ազդեցությունն ունենալ Հարավային Կովկասում, որովհետև այժմ ստիպված է կենտրոնանալ այլ, այդ թվում՝ ներքին խնդիրների լուծմանը։
Բացի այդ, տեսնում ենք, որ Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները մտել են որոշակի տուրբուլենտության փուլ։ Այդ հարաբերություններն ունեն սրվելու միտում, բայց մյուս կողմից՝ նկատվում է, որ Իրանի ղեկավարությունը փորձում է չսրել դրանք։ Միաժամանակ, Իրանից տարբեր հայտարարություններ, մեղադրանքներ են հնչում Ադրբեջանի իսրայելամետ դիրքորոշման վերաբերյալ։
Այսպիսով, կարող ենք ասել, որ տարածաշրջանում Իրանի նոր դերը դեռ չի հստակեցվել։ Որոշակի ժամանակ է անհրաժեշտ՝ հասկանալու, թե տեսանելի ապագայում ինչպիսին է լինելու Իրանի դերը մեր տարածաշրջանում։
- Համաձա՞յն եք փորձագիտական որոշ շրջանակներից հնչող այն կարծիքին, որ տարածաշրջանում Իրանի և Ռուսաստանի դերի թուլացման խորապատկերում նկատելիորեն ուժեղացել են Թուրքիայի դիրքերը և ի հավելումն Ադրբեջանն է փորձում դառնալ ավելի նշանակալի գործոն։
- Համամիտ եմ այդ գնահատականներին։ Ընդհանուր առմամբ, այո, Ռուսաստանի դերը սկսեց թուլանալ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո։ Հիմա, ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների սրացմամբ պայմանավորված, այդ գործընթացը մտել է նոր փուլ։
Պետք է նշել նաև, որ Իրանը և Ռուսաստանը, ըստ էության, չլինելով դաշնակիցներ՝ վերջին շրջանում, կարծես, ավելի էին սերտացնում իրենց հարաբերությունները։ Այդպիսի տպավորություն էր մինչև Իրանի վրա Իսրայելի և ԱՄՆ-ի վերջին հարձակումները։ Սակայն հիմա տեղեկություն կա, որ Իրանը դժգոհ է այս 12-օրյա պատերազմի ժամանակ Ռուսաստանի դրսևորած դիրքորոշումից և ռուս-իրանական հարաբերություններում որոշակի սառեցում կարձանագրվի։ Ստացվում է, որ Ադրբեջանի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների մակարդակը իջնում է, իսկ Իրանի հետ հարաբերությունները, կարծես, սառում են։ Ի հավելումն՝ տուրբուլենտ են նաև Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունները։ Իմ կարծիքով՝ դարձյալ ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ։
- Ի՞նչ եք կարծում, ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների ակնհայտ սրացումը, որը նոր դրսևորում ստացավ ՌԴ քաղաքացիություն ունեցող ադրբեջանցիներին սպանություններ կատարելու մեղադրանքով Եկատերինբուրգում կալանավորելուց հետո, ունի՞ քաղաքական ենթատեքստ։
- Կարծում եմ, ճիշտ չէ այդ ամենը զուտ կենցաղային կամ իրավական մակարդակում դիտարկելը։ Ռուսաստանի վերնախավի մոտ որոշակի դժգոհություն էր կուտակվել Ադրբեջանի քաղաքականությունից։ Մասնավորապես, ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանման հետ կապված պատմությունից հետո։ Հիշո՞ւմ եք՝ սկզբում որքան սուր հռետորաբանություն էին օգտագործում Ադրբեջանի իշխանությունները։ Հետո հնարավոր եղավ կանգնեցնել հարաբերությունների սրման այդ գործընթացը։ Հիմա Ադրբեջանի քաղաքականությունից Ռուսաստանի դժգոհությունն արտահայտվում է նրանով, որ փորձում են հարվածել ադրբեջանական տարբեր խմբավորումներին, որոնք սերտաճած են ռուսական կոռուպցիոն համակարգի հետ։ Դա վտանգ է ներկայացնում Ալիևի համար, որովհետև նա զգալի գումարներ է ստանում Ռուսաստանում մեծ հարստություն կուտակած ադրբեջանական շրջանակներից։ Եթե Ադրբեջանը չփորձի պաշտպանել այդ մարդկանց, ապա նրանք կհիասթափվեն և կդադարեցնեն ֆինանսական հոսքը։ Այնպես որ, Ալիևը ստիպված է սուր քայլեր կատարել, որպեսզի ցույց տա, թե ինքը պաշտպանում է ռուսաստանաբնակ հայրենակիցներին և հակահարված է տալիս Ռուսաստանին։ Հիմա դժվար է կանխատեսել, թե որքան կխորանա ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների սրացումը։
- Ըստ ձեզ, այդ հակասությունների հնարավոր խորացումն ինչպե՞ս կարող է անդրադառնալ Հայաստանի վրա։
- Չեմ կարծում, որ դա անմիջական ազդեցություն կունենա մեր երկրի վրա։ Վերջիվերջո, Ադրբեջանն ավելի շատ կախվածություն ունի Թուրքիայից։ Կարծում եմ, Թուրքիան ավելի մեծ ազդեցություն ունի Ադրբեջանի քաղաքականության վրա, քան ունեցել է Ռուսաստանը։ Հակված չեմ այն մտքին, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների այս սրացումը կփոխի Ադրբեջանի դիրքերը մեր տարածաշրջանում, մասնավորապես, Հայաստանի նկատմամբ ունեցած մոտեցումների առումով։ Ամեն ինչ կմնա նույնը, եթե Թուրքիան ճնշում չգործադրի Ադրբեջանի վրա։ Բայց, չեմ կարծում, որ Թուրքիան ներկայում շահագրգռված է մեր տարածաշրջանում հարաբերությունների տուրբուլենտությամբ։ Այդ երկիրը, որքան հասկանում եմ, ցանկանում է պահպանել այստեղ ձևավորված ստատուս քվոն, որը ստեղծվել է 44-օրյա պատերազմից հետո և ի օգուտ իրեն է։
- Գուցե, Ադրբեջանը ինչ-ինչ նպատակներով կամ նկատառումներով փորձո՞ւմ է Հարավային Կովկասից դուրս մղել Ռուսաստանին։
- Չեմ կարծում, որ նրանք աշխարհաքաղաքական այդպիսի խնդիր են դրել իրենց առջև։ Ես ադրբեջանագետ չեմ, բայց իմ տպավորությամբ՝ այդ երկրի և նրա ղեկավարի քաղաքականությունը միտված է գերազանցապես մարտավարական, փոքր խնդիրների լուծմանը։ Դա, հավանաբար, գալիս է Ալիևի աշխարհընկալումից։ Նա, ինչպեսև Հայաստանի հետ հարաբերություններում, փորձում է ինչ-որ մի բան պոկել։ Մինչդեռ, Թուրքիայի քաղաքականությունը մեր տարածաշրջանում և ընդհանրապես՝ ավելի մեծ մասշտաբներով, վերջին տարիներին աստիճանաբար աշխարհառազմավարական բովանդակություն է ստանում։ Թուրքիան խաղում է մեծ խաղ, իսկ Ադրբեջանը լուծում է ավելի փոքր խնդիրներ, ուստի չեմ կարծում, որ վերջինս նպատակադրվել է տարածաշրջանից դուրս մղել Ռուսաստանին։
- Ամեն դեպքում, կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանը հայտնվել է բոլորովին նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակում և միջավայրում։ Ի՞նչ նոր մարտահրավերների կարող է բախվել մեր երկիրը։
- Շատ կարևոր հարց է։ Իմ ընկալմամբ՝ իրավիճակը դեռ շարունակում է խմորվել, այն դեռևս վերջնականապես չի ձևավորվել։ Ըստ այդմ, անհնար է կանխատեսել, թե ինչ կլինի որոշ ժամանակ հետո։ Ստատուս քվոյի ձևավորումը դեռ չի ավարտվել։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի համար անչափ կարևոր է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում առաջին հերթին նպաստի հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորմանը։ Դա մեծ նշանակություն կունենա Հայաստանի և ընդհանրապես տարածաշրջանի համար։ Նաև շատ կարևոր է, որ մեր տարածաշրջանը չլինի մեծ տերությունների աշխարհաքաղաքական մրցակցության կիզակետում։ Հիմա, թերևս, այդպես է․ չեմ կարծում, որ Արևմուտքը կամ ԱՄՆ-ն ներկայում շահագրգռված են այստեղ իրադրության սրմամբ։ Ըստ իս՝ այժմ Արևմուտքի և Ռուսաստանի առջև ծառացած են ավելի կարևոր խնդիրներ, քան Հարավային Կովկասը գլոբալ աշխարհաքաղաքական գործընթացներում ներքաշելն է։ Սա լավ է։ Հայաստանի շահերից է բխում, որ այս միտումը պահպանվի և իրավիճակը մեր տարածաշրջանում ավելի հանգիստ լինի։
Տեսե՛ք, աշխարհաքաղաքական և աշխարհագրական առումներով Հայաստանը Հարավային Կովկասում գտնվում է ավելի նպաստավոր դիրքում, քան Ադրբեջանը և Վրաստանը։ Մենք կենտրոնում ենք․ դա առավելություն է, որից Հայաստանը կփորձի օգտվել, երբ իրադրությունը հանդարտվի և կարգավորվի։ Հայաստանն, ըստ էության, կդառնա կոմունիկացիաների կենտրոն։ Դա կլինի ամենաիդեալական տարբերակը։ Հիմա դեռ վաղ է խոսել դրա մասին, բայց դա պետք է տեսլական լինի մեզ համար։
- Ինչպեսև Սյունիքն ամեն գնով պաշտպանելն ու պահպանելը, որովհետև այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը Հայաստանին անմիջապես կզրկի Ձեր նշած առավելություններից։
- Այդ հարցով Ադրբեջանի և Թուրքիայի ճնշումը Հայաստանի վրա կա և կլինի, բայց Հայաստանը ոչ մի դեպքում չպետք է գնա զիջումների։ Կարծում եմ, այդ պարագայում նշված երկու պետություններն ի վերջո ստիպված կլինեն համաձայնել Հայաստանի պայմաններին, որովհետև նրանք նույնպես շահագրգռված են տարածաշրջանի կայուն տնտեսական զարգացման հարցում։
Իսկ Հայաստանը պետք է ավելի ամուր ձեռքերում պահի Սյունիքի «բանալին», որը հետագայում իսկապես կարող է դիրքերն ուժեղացնելու գործոն դառնալ մեր երկրի համար։ Պետք է կարողանանք այնպես դիրքավորել մեզ, որ օտարները ոչ թե փորձեն ճնշում գործադրելու միջոցով ինչ-որ բան պոկել մեզնից, այլ հասկանալով, որ տվյալ խնդրի լուծումը մեր ձեռքերում է՝ հնարավորինս լավ հարաբերություններ հաստատեն մեզ հետ, որպեսզի իրենք էլ կարողանան օգտվել Հայաստանի ինքնիշխանության և վերահսկողության ներքո շահագործվելիք ճանապարհի առավելություններից։

Армения ни в коем случае не должна идти на уступки в вопросе так называемого «Зангезурского коридора» - Рубен Сафрастян
После последних бурных событий на Ближнем Востоке формируется новая архитектура безопасности. В этой ситуации Армения должна суметь позиционировать себя таким образом, чтобы иностранцы не пытались что-то отнять у нашей страны путем давления, а стремились наладить наилучшие отношения, чтобы использовать предоставленные возможности на благо общих интересов. Такое мнение в беседе с корреспондентом «Арменпресс» высказал востоковед, тюрколог, академик НАН РА Рубен Сафрастян, с которым мы также обсудили последние резонансные события в регионе.
- Как Вы думаете, недавний израильско-иранский конфликт привел к изменению геополитической ситуации на Южном Кавказе?
- Возможно, правильнее было бы сосредоточиться не на геополитических событиях на Южном Кавказе, а на Ближнем Востоке в целом. С этой точки зрения следует отметить, что позиции Ирана, безусловно, ослабли. На мой взгляд, в процессе формирования новой архитектуры безопасности на Ближнем Востоке делаются первые шаги. Я считаю, что столпами этой новой архитектуры станут Израиль, Саудовская Аравия и Турция. Всех троих поддерживают США. В таком случае Иран, образно говоря, оказывается вне игры и теперь вынужден бороться за восстановление своих позиций. Предполагаю, что эта борьба будет долгой.
Переходя от общего к частному, следует констатировать, что Иран в условиях ослабления своих геополитических позиций уже не сможет иметь прежнего влияния на Южном Кавказе, поскольку теперь он вынужден сосредоточиться на решении других, в том числе внутренних, проблем.
Кроме того, мы видим, что отношения между Ираном и Азербайджаном вступили в определенную стадию турбулентности. Эти отношения имеют тенденцию к обострению, но с другой стороны, заметно, что иранское руководство старается их не обострять. В то же время со стороны Ирана звучат различные заявления и обвинения относительно произраильской позиции Азербайджана.
Таким образом, можно сказать, что новая роль Ирана в регионе пока не прояснена. Необходимо некоторое время, чтобы понять, какой будет роль Ирана в нашем регионе в обозримом будущем.
- Согласны ли Вы с мнением, высказанным некоторыми экспертными кругами, что на фоне ослабления роли Ирана и России в регионе, позиции Турции заметно укрепились, и кроме того, Азербайджан пытается стать более значимым фактором?
- Я согласен с этими оценками. В целом, да, роль России начала ослабевать после 44-дневной войны 2020 года. Сейчас, в связи с обострением российско-азербайджанских отношений, этот процесс вошел в новую стадию.
Также следует отметить, что Иран и Россия, по сути, не являясь союзниками, в последнее время как будто бы сблизились в своих отношениях. Такое впечатление было до недавних атак на Иран со стороны Израиля и США. Однако сейчас появилась информация, что Иран недоволен позицией, занятой Россией в ходе этой 12-дневной войны, и в российско-иранских отношениях будет зафиксировано определенное охлаждение. Получается, что уровень отношений России с Азербайджаном снижается, а отношения с Ираном как будто замораживаются. Кроме того, отношения России с Арменией также неспокойны. По моему мнению, опять же по инициативе российской стороны.
- Как Вы считаете, имеет ли явное обострение азербайджано-российских отношений, которое получило новое проявление после ареста в Екатеринбурге азербайджанцев с российским гражданством по обвинению в убийстве, политический подтекст?
- Я думаю, неправильно рассматривать все это на чисто бытовом или юридическом уровне. У российской элиты накопилось определенное недовольство политикой Азербайджана. В частности, после истории со сбитым азербайджанским самолетом. Помните, какую резкую риторику использовали азербайджанские власти в первое время? Тогда этот процесс обострения отношений удалось остановить. Сейчас недовольство России политикой Азербайджана выражается в том, что они пытаются ударить по различным азербайджанским группировкам, которые переплетены с российской коррупционной системой. Это представляет опасность для Алиева, поскольку он получает значительные суммы денег от азербайджанских кругов, накопивших большие богатства в России. Если Азербайджан не попытается защитить этих людей, они будут разочарованы и прекратят финансовый поток. Итак, Алиев вынужден пойти на резкие шаги, чтобы показать, что он защищает своих соотечественников, проживающих в России, и противостоит России. Насколько углубится эскалация российско-азербайджанских отношений, сейчас трудно предсказать.
- Возможное углубление этих противоречий может отразиться на Армении?
- Не думаю, что это напрямую повлияет на нашу страну. Ведь Азербайджан больше зависит от Турции. Я думаю, что Турция имеет большее влияние на политику Азербайджана, чем Россия. Я не склонен к мысли, что это обострение российско-азербайджанских отношений изменит позиции Азербайджана в нашем регионе, в частности, в плане подходов к Армении. Все останется по-прежнему, если Турция не будет давить на Азербайджан. Но я не думаю, что Турция сейчас заинтересована в турбулентности отношений в нашем регионе. Эта страна, насколько я понимаю, хочет сохранить тот статус-кво, который здесь сложился, который был создан после 44-дневной войны и идет ей на пользу.
- Может быть, Азербайджан с какой-то целью или из каких-то соображений пытается вытеснить Россию из Южного Кавказа?
- Я не думаю, что они ставят перед собой такую геополитическую задачу. Я не эксперт по Азербайджану, но у меня сложилось впечатление, что политика этой страны и ее лидера направлена в первую очередь на решение тактических, мелких задач. Вероятно, это исходит из мировоззрения Алиева. Он, как и в отношениях с Арменией, пытается что-то разорвать. Между тем, политика Турции в нашем регионе и вообще, в более крупных масштабах, в последние годы постепенно приобретает геостратегическое содержание. Турция играет в большую игру, а Азербайджан решает более мелкие задачи, поэтому я не думаю, что последний ставит перед собой цель вытеснить Россию из региона.
- В любом случае, можно констатировать, что Армения оказалась в совершенно новой геополитической ситуации и среде. С какими новыми вызовами может столкнуться наша страна?
- Это очень важный вопрос. На мой взгляд, ситуация еще только развивается, она еще не полностью сформировалась. Соответственно, невозможно предсказать, что будет через какое-то время. Формирование статус-кво еще не завершено.
В целом для Армении крайне важно, чтобы ситуация в регионе в первую очередь способствовала урегулированию азербайджано-армянского конфликта. Это будет иметь большое значение для Армении и региона в целом. Также очень важно, чтобы наш регион не оказался в центре геополитической конкуренции между великими державами. Сейчас, возможно, так и есть. Я не думаю, что Запад или США сейчас заинтересованы в обострении ситуации здесь. На мой взгляд, у Запада и России сейчас есть более важные проблемы, чем вовлечение Южного Кавказа в мировые геополитические процессы. Это хорошо. В интересах Армении, чтобы эта тенденция сохранялась и ситуация в нашем регионе была более спокойной.
Видите ли, в геополитическом и географическом плане Армения находится в более выгодном положении на Южном Кавказе, чем Азербайджан и Грузия. Мы находимся в центре. Это преимущество, которым Армения попытается воспользоваться, когда ситуация успокоится и будет урегулирована. Армения по сути станет коммуникационным центром. Это был бы самый идеальный вариант. Сейчас еще рано об этом говорить, но это должно быть нашим видением.
- А также защищать и сохранять Сюник любой ценой, потому что открытие так называемого «Зангезурского коридора» сразу лишит Армению упомянутых Вами преимуществ...
- Давление на Армению со стороны Азербайджана и Турции по этому вопросу есть и будет, но Армения ни в коем случае не должна идти на уступки. Я думаю, что в таком случае двум упомянутым государствам в конце концов придется согласиться на условия Армении, потому что они также заинтересованы в устойчивом экономическом развитии региона.
И Армения должна крепче держать «ключ» Сюника в своих руках, что в будущем действительно может стать фактором укрепления наших позиций. Мы должны суметь позиционировать себя таким образом, чтобы иностранцы не пытались что-то у нас отобрать путем давления, а, понимая, что решение этой проблемы в наших руках, наладить с нами максимально хорошие отношения, чтобы и они могли пользоваться преимуществами дороги, которая будет эксплуатироваться под суверенитетом и контролем Армении.