Ռուբիոն Սիրիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է պատժամիջոցների կասեցումը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասադ Հասան աշ-Շայբանիի հետ, որի ընթացքում անդրադարձել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Սիրիայի նկատմամբ ԱՄՆ պատժամիջոցների ծրագիրը և ազգային արտակարգ դրությունը դադարեցնելու «պատմական գործողություններին»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
Ռուբիոն հաստատել է, որ կքննարկի հետագա քայլերը՝ վերանայելու Սիրիային առնչվող ահաբեկչական դասակարգումներն ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ ՄԱԿ-ի կողմից ներքին և ՄԱԿ-ի կողմից ահաբեկչական դասակարգումների վերանայման հետագա քայլերը:
«Պետքարտուղարը նաև ընդգծել է իր մտադրությունը՝ պահպանել պատժամիջոցները որոշ «չարագործ գործիչների», այդ թվում՝ Բաշար ալ-Ասադի, նրա համախոհների և այլ անձանց նկատմամբ, որոնք սպառնում են Սիրիայի և միջազգային անվտանգությանը: Պետքարտուղարը հույս է հայտնել, որ այս համատեղ քայլերը կնշանավորեն նոր էջի մեկնարկ՝ թե՛ սիրիացի ժողովրդի, թե՛ ԱՄՆ-Սիրիա հարաբերությունների համար», - նշված է պետքարտուղարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ռուբիոն և աշ-Շայբանին քննարկել են նաև այլ հարցեր, որոնք համատեղ մտահոգություն են առաջացնում, այդ թվում՝ ահաբեկչության դեմ պայքարը, Իրանը, Իսրայել-Սիրիա հարաբերությունները և Ասադի իշխանության քիմիական զենքի ծրագրի մնացորդների ոչնչացումը:

Рубио обсудил с министром иностранных дел Сирии вопрос ослабления санкций
Госсекретарь США Марко Рубио провел телефонный разговор с министром иностранных дел Сирии Асаадом Хасаном аш-Шибани, в ходе которого он обсудил “исторические действия” президента Дональда Трампа по прекращению программы санкций США и чрезвычайного положения в Сирии. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил Государственный департамент США.
Рубио подтвердил, что обсудит дальнейшие шаги по пересмотру решений, принятых на уровне США и ООН относительно лиц, связанных с Сирией, внесенных в списки террористов.
“Госсекретарь также подчеркнул свое намерение сохранить санкции в отношении определенных “злонамеренных деятелей”, включая Башара Асада, его соратников и других, которые угрожают Сирии и международной безопасности. Госсекретарь выразил надежду, что эти совместные шаги ознаменуют начало новой главы как для сирийского народа, так и для отношений США и Сирии”, - говорится сообщении Госдепартамента.
Марко Рубио и Асаад Хасан аш-Шибани также обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес, включая борьбу с терроризмом, Иран, израильско-сирийские отношения и уничтожение остатков плана правительства Асада по химическому оружию.