Պուտինի հետ զրույցը ոչ մի առաջընթացի չի հանգեցրել Ուկրաինայի հետ հրադադարի հարցում. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հուլիսի 3-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցը որևէ առաջընթացի չի հանգեցրել ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը վերջ դնելու ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The New York Times-ը։
Թրամփը նաև նշել է, որ գոհ չէ հակամարտության ձգձգումից։
«Ես նրա հետ ոչ մի առաջընթացի չեմ հասել», - ասել է Թրամփը լրագրողներին։
Կողմերը գրեթե 1 ժամ տևողությամբ հեռախոսազրույց են ունեցել, որն արդեն վեցերորդ հեռախոսազրույցն է հունվարին Թրամփի պաշտոնակալությունից ի վեր։
Հեռախոսազրույցից հետո ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ քննարկման առանցքում եղել է Ուկրաինան։ Դոնալդ Թրամփը կրկին բարձրացրել է ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցման հարցը։ Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է, որ Ռուսաստանը հետ չի կանգնի հակամարտության պատճառների վերացման իր նպատակներից։ Կրեմլի ղեկավարը նաև նշել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու Ուկրաինայի հետ բանակցային գործընթացը։
Կողմերը քննարկել են նաև իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, այդ թվում՝ Իրանում և Սիրիայում: Նախագահներն անդրադարձել են նաև էներգետիկայի, տիեզերքի և այլ հեռանկարային ոլորտներում երկու երկրների արդյունավետ համագործակցության հնարավորություններին:

Звонок Путина не принес прогресса в вопрос прекращения огня на Украине - Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что его телефонный разговор 3 июля с президентом России Владимиром Путиным не принес прогресса в вопросе российско-украинского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила The New York Times.
Трамп также отметил, что он не удовлетворен затягиванием конфликта.
«Я не добился с ним никакого прогресса», — сказал Трамп журналистам.
Стороны провели телефонный разговор, который длился почти час, и это был шестой телефонный разговор с момента вступления Трампа в должность в январе.
После телефонного разговора помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что Украина находится в центре обсуждения. Дональд Трамп вновь поднял вопрос о скорейшем прекращении боевых действий. Владимир Путин подчеркнул, что Россия не отступит от своих целей по устранению причин конфликта. Лидер Кремля также отметил готовность России продолжить переговорный процесс с Украиной.
Стороны также обсудили ситуацию на Ближнем Востоке, включая Иран и Сирию. Президенты также обсудили возможности эффективного сотрудничества двух стран в энергетике, космосе и других перспективных сферах.