Մխիթար Հայրապետյանն ու Վասիլիս Մարագոսը քննարկել են ԵՄ - Հայաստան համագործակցության ամրապնդման հնարավորությունները
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հուլիսի 2-ին ընդունել է Եվրոպական միության պատվիրակությանը՝ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորությամբ։
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել ԵՄ4 «Ինովացիա Արևելք» տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակում ԵՄ-Հայաստան համագործակցության ամրապնդման հնարավորությունները նորարարական քաղաքականությունների և ծրագրերի իրականացման համատեքստում՝ ընդլայնելով ԵՄ ներգրավվածությունը տարածաշրջանային զարգացման նախաձեռնություններում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Մխիթար Հայրապետյանը, ողջունելով պատվիրակությանը նախարարությունում, ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի վերջին զարգացումները, ձեռքբերումները և առաջիկա նախաձեռնությունները։ Հայրապետյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է Հայաստանը դարձնել տարածաշրջանային տեխնոլոգիական հաբ, ինչը համընկնում է «ԵՄ4 Ինովացիա Արևելք» ծրագրի շրջանակում ԵՄ-Հայաստան համագործակցության նպատակի հետ։
Նախարար Հայրապետյանն առանձնահատուկ անդրադարձել է նաև ԵՄ առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների ներգրավման նշանակությանը Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգում՝ կարևորելով գիտատեխնիկական և փորձարարական մշակումների համատեքստում փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը։ Այդ ուղղությամբ հատկապես կարևորվել է համապատասխան ենթակառուցվածքների զարգացումը, ինչպես նաև արհեստական բանականության (AI) կիրառման ընդլայնումը:
Դեսպան Մարագոսն իր հերթին վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ կոնկրետ քայլերով խորացնելու տեխնոլոգիական համագործակցությունը Հայաստանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում մանրամասն քննարկվել են Հայաստանի ներգրավվածությունը ԵՄ4 «Ինովացիա Արևելք» տարածաշրջանային նախաձեռնությանը և Հայաստանում նորարարական էկոհամակարգի ամրապնդմանն աջակցելու ներուժը։ Կողմերը ընդգծել են փոխշահավետ համագործակցության շարունակման անհրաժեշտությունը՝ նորարարության խթանման և կայուն զարգացման ապահովման նպատակով։ Հատուկ ընդգծվել է Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի միջազգային տեսանելիության բարձրացման անհրաժեշտությունը՝ միջազգային համագործակցությունների ընդլայնման, ներդրումների ներգրավման և կայուն աճի տեսանկյունից:
«ԵՄ4 Ինովացիա Արևելք» (EU4Innovation East) ծրագիրը Եվրոպական միության կողմից իրականացվող տարածաշրջանային նախաձեռնություն է, որի նպատակն է զարգացնել նորարարական և ստարտափ էկոհամակարգերը Արևելյան գործընկերության երկրներում:

Министр ВТП Армении принял делегацию Европейского союза во главе с послом Василисом Марагосом
2-го июля министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян принял делегацию Европейского союза во главе с руководителем делегации ЕС, послом Василисом Марагосом.
Целью встречи было обсуждение возможностей укрепления сотрудничества ЕС-Армения в рамках региональной программы EU4 “Инновация Восток” в контексте реализации инновационной политики и программ, расширения вовлеченности ЕС в региональные инициативы развития.
Как сообщает “Арменпресс”, со ссылкой на из пресс-релиз Министерства ВТП, Мхитар Айрапетян, приветствовал делегацию и представил последние разработки, достижения и инициативы в технологической сфере Армении. Айрапетян подчеркнул, что одним из приоритетов правительства является превращение Армении в региональный технологический хаб, что совпадает с целью сотрудничества ЕС-Армения в рамках программы “Инновация Восток ЕМ4”.
Министр Айрапетян коснулся и важности вовлечения ведущих технологических компаний ЕС в технологическую экосистему Армении, подчеркнув развитие взаимовыгодного сотрудничества в контексте научно-технических и экспериментальных разработок. В этой связи особое значение придавалось развитию соответствующих инфраструктур, а также расширению использования искусственного интеллекта (ИИ).
Посол Марагос, в свою очередь, подтвердил готовность ЕС углубить технологическое сотрудничество с Арменией посредством конкретных шагов.
В ходе встречи подробно обсуждались вовлеченность Армении в региональную инициативу “Инновация Восток ЕМ4” и потенциал поддержки укрепления инновационной экосистемы в Армении. Стороны подчеркнули необходимость продолжения взаимовыгодного сотрудничества в целях содействия инновациям и обеспечения устойчивого развития. Особо была подчеркнута необходимость повышения международной узнаваемости технологического сектора Армении с точки зрения расширения международного сотрудничества, привлечения инвестиций и устойчивого роста.
Программа “Инновация Восток ЕМ4” - региональная инициатива, реализуемая Европейским союзом, которая направлена ​​на развитие экосистем инноваций и стартапов в странах Восточного партнерства.