Իսրայելը համաձայնել է Գազայի հատվածում 60-օրյա հրադադարի. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելը համաձայնել է Գազայի հատվածում 60-օրյա հրադադարի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
Առաջարկված համաձայնության ընթացքում, ըստ Թրամփի, աշխատանք կտարվի բոլոր կողմերի հետ՝ պատերազմը դադարեցնելու ուղղությամբ։
«Կատարցիները, եգիպտացիները, ովքեր այդքան ջանադրաբար աշխատել են խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, կներկայացնեն վերջնական առաջարկը։ Հուսով եմ՝ հանուն Մերձավոր Արևելքի բարեկեցության՝ ՀԱՄԱՍ-ը կընդունի գործարքը, որովհետև ոչինչ ավելի չի լավանալու, ամեն ինչ միայն ավելի է վատթարանալու», - գրել է ԱՄՆ նախագահը։
BBC-ն հաղորդում է, որ ՄԱԿ-ում Իսրայելի դեսպան Դենի Դանոնը հայտարարել է, որ Իսրայելը միանգամայն պատրաստ է հրադադարի, սակայն առայժմ պարզ չէ՝ արդյոք ՀԱՄԱՍ-ը կընդունի առաջարկված համաձայնագրի պայմանները։
Դոնալդ Թրամփը հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում ընդունելու է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին։ Թրամփը հայտարարել է, որ Նեթանյահուն, իր կարծիքով, ցանկանում է վերջ դնել Գազայում պատերազմին։

Израиль согласился на 60-дневное прекращение огня в секторе Газа: Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп объявил, что Израиль согласился на 60-дневное прекращение огня в секторе Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом он сообщил на платформе Truth Social.
Согласно Трампу, в рамках предлагаемого соглашения будет вестись работа со всеми сторонами для прекращения войны.
“Представители Катара и Египта, которые очень усердно работали над установлением мира, передадут боевикам группировки ХАМАС окончательное предложение. Я надеюсь, что ради блага Ближнего Востока ХАМАС примет это соглашение, потому что лучше не станет — будет только хуже”, - написал президент США.
Как сообщает BBC, посол Израиля в ООН Дэнни Данон заявил, что Израиль полностью готов к прекращению огня, но пока не ясно, примет ли ХАМАС условия предлагаемого соглашения.
Дональд Трамп примет премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Вашингтоне на следующей неделе. Трамп заявил, что Нетаньяху, по его мнению, хочет положить конец войне в Газе.