Իրանում հայտարարել են Իսրայելին պատասխանատվության ենթարկելու համար ՄԱԿ-ի հետ փոխգործակցության մասին
Իրանը ՄԱԿ-ի համար հավաքում է Իսրայելի կողմից 12-օրյա պատերազմի ժամանակամիջոցում կատարված ռազմական հանցագործությունների ապացույցներ, այդ նպատակով իսլամական հանրապետության փոխնախագահի ենթակայությամբ ստեղծվել է իրավական հարցերով հատուկ կոմիտե: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Իրանի կառավարության ներկայացուցիչ Ֆաթեմե Մոհաջերանին:
«Բնականաբար, այն, ինչ արեց սիոնիստական վարչակարգն, ինքնին հանցագործություն է: Ուրբաթ օրը սկսվել է նամակագրություն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ», - նրա խոսքերն է մեջբերում Mehr գործակալությունը:
Մոհաջերանիի խոսքով՝ արդեն նամակներ են փոխանակվել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի և համապատասխան գերատեսչությունների հետ:
«Տեղի է ունեցել այս թեմայով երեք նիստ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մակարդակով», - նշել է նա:
Հունիսի 13-ին Իսրայելը հարվածներ էր հասցրել Իրանին՝ հայտարարելով, թե թիրախավորում է Իրանի միջուկային և բալիստիկ հրթիռների ծրագրերը։ Ի պատասխան՝ Իրանը հարվածներ էր հասցնում Իսրայելին։ Իսրայելական հարվածներից մի քանի օր անց ԱՄՆ-ն ուղղակիորեն ներգրավվեց հակամարտության մեջ՝ ռմբակոծելով Իրանի երեք միջուկային օբյեկտները։ Ի պատասխան՝ Իրանը հարվածեց Կատարում ամերիկյան ռազմակայանին։ Հունիսի 24-ին կողմերի միջև հրադադար հայտարարվեց։ Իրանում իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 930-ը, Իսրայելը հայտնել է իրանական հարվածներից շուրջ 30 զոհի մասին։

Иран объявил о сотрудничестве с ООН для привлечения Израиля к ответственности
Иран собирает для ООН доказательства военных преступлений, совершенных Израилем во время 12-дневной войны. Для этого был создан специальный комитет по правовым вопросам под руководством вице-президента Исламской Республики. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила представитель иранского правительства Фатеме Мохаджерани.
«Естественно, то, что сделал сионистский режим, само по себе является преступлением. Переписка с Советом Безопасности ООН и правозащитными организациями началась в пятницу», — цитирует ее информационное агентство Mehr.
По словам Мохаджерани, уже состоялся обмен письмами с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем и соответствующими агентствами.
«На эту тему было проведено три встречи на уровне Совета Безопасности ООН», — отметила она.
13 июня Израиль нанес удар по Ирану, заявив, что нацелился на ядерную и баллистическую ракетную программы Ирана. В ответ Иран нанес удары по Израилю. Через несколько дней после израильских ударов США напрямую вмешались в конфликт, разбомбив три иранских ядерных объекта. В ответ Иран атаковал военную базу США в Катаре. 24 июня между сторонами было объявлено о прекращении огня. Число погибших от израильских ударов по Ирану превысило 930 человек, в то время как Израиль сообщил о 30 погибших от иранских ударов.