ՀՀ ԱԺ պատգամավորներն ԱՄՆ կոնգրեսականներին են ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի մանրամասները
Աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում գտնվող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամներ Արուսյակ Ջուլհակյանը, Մարիա Կարապետյանը եւ Գեղամ Նազարյանը մի շարք հանդիպումներ են ունեցել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ պատվիրակությունը հանդիպել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Քերոլ Միլլերին, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամ Քիմ Յանգին, ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ռոբերտ Ադերհոլթին, ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Դելիա Ռամիրեզին:
Հանդիպումների ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի եւ ԱՄՆ միջեւ այս տարվա հունվարին ստորագրված բազմաոլորտ ռազմավարական գործընկերության կարեւորությունը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական ակտիվ կապերի շարունակական զարգացման եւ խորացման անհրաժեշտությունը:
Ազգային ժողովի պատգամավորները կոնգրեսականներին են ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի մանրամասները եւ Հայաստանի պատրաստակամությունն օր առաջ ստորագրելու խաղաղության համաձայնագիրը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տրանսպորտային եւ տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին, Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Երկուստեք կարեւորվել է Հարավային Կովկասում կայուն եւ երկարատեւ խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը:

Armenian deputies have a number of meetings in Washington
The Chair of the Armenian National Assembly Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan, the members of the Armenia-USA Friendship Group Arusyak Julhakyan, Maria Karapetyan and Gegham Nazaryan, being on a working visit in Washington had a number of meetings in the U.S. House of Representatives, the press service of the Parliament has said in a readout.
The delegation met with the Member of the U.S. Congress House of Representatives Carol Miller, the Member of the U.S. Congressional Armenian Caucus (CAC) Young Kim, the Member of the U.S. Congress House of Representatives Robert Aderholt and the Member of the U.S. Congress House of Representatives Delia Ramirez.
During the meetings, the importance of the multi-sectoral strategic partnership signed between Armenia and the United States in January of this year was underscored, as well as the necessity for the continuous development and deepening of active inter-parliamentary ties.
The deputies of the National Assembly deputies presented the details of the Armenia-Azerbaijan peace process and the readiness of Armenia to sign the peace agreement as soon as possible to the Congress members.
They touched upon the possibilities of unblocking the regional transport and economic routes, as well as the Crossroads of Peace project initiated by the Armenian government. Both sides highlighted the need to establish stable and long-lasting peace in the South Caucasus.