ԻՀԿ-ի նախարարական համաժողովի հռչակագրի շեշտադրումները հակասում են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման տրամաբանությանը. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ իր հիասթափությունն արտահայտելով Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նախարարական վերջին համաժողովի շրջանակներում ընդունված «Ստամբուլի հռչակագրում» և Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ներկայացված բանաձևերում տեղ գտած խեղաթյուրված և ծայրահեղ միակողմանի ձևակերպումների առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարությունը.
«ՀՀ ԱԳ նախարարությունը խորապես հիասթափված է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նախարարական վերջին համաժողովի շրջանակներում ընդունված «Ստամբուլի հռչակագրում» և Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ներկայացված բանաձևերում տեղ գտած խեղաթյուրված և ծայրահեղ միակողմանի ձևակերպումների առնչությամբ։ Տվյալ փաստաթղթերում արտահայտված շեշտադրումները հակասում են տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման շահերին և տրամաբանությանը։
ԻՀԿ անդամ պետությունների ուշադրությունը հրավիրում ենք այն փաստին, որ «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթը մարդու իրավունքների քողի ներքո Ադրբեջանի կողմից հստակ տարածքային պահանջ է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, ինչը փաստվում է անգամ այդ նպատակով արհեստականորեն ձևավորված «կազմակերպության» հիմնադիր փաստաթղթերում։ Օգտակար ենք համարում հիշեցնել, որ արևմտյան Ադրբեջանը Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններն են՝ Ղազախը, Թովուզը, Աղստաֆան, Գեդաբեյը, Դաշքեսանը, Քելբաջարը, Լաչինը, Կուբաթլուն, Զանգելանն ու Նախիջևանը: Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չկա և չի կարող լինել այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան»։
Ինչ վերաբերում է Խորհրդային Հայաստանում բնակվող ադրբեջանցիներին, ապա նրանք ԽՍՀՄ գոյության վերջին տարիներին Հայաստանից հեռացել են կամավոր, կարողացել են վաճառել կամ փոխանակել իրենց գույքը կամ ստացել են փոխհատուցում Հայաստանի կառավարությունից։ Ցավոք, նույնը չի եղել հայերի ճակատագիրն Ադրբեջանում՝ Բաքվում, Սումգայիթում և այլ վայրերում, որտեղ տեղի են ունեցել հայերի կոտորածներ և բռնի տեղահանում, իսկ նույնօրինակ վերջին դրսևորմանը մեր տարածաշրջանում աշխարհն ականատես եղավ 2023թ. աշնանը, երբ ավելի քան 115.000 հայեր ստիպված եղան լքել Լեռնային Ղարաբաղը՝ ենթարկվելով էթնիկ զտման։
ԻՀԿ կողմից նմանօրինակ վարքագծի անուղղակի խրախուսումը տրամաբանական խզում է առաջացնում վերջին երկու տարիների ընթացքում Մերձավոր Արևելքում առկա ճգնաժամի նկատմամբ ԻՀԿ դիրքորոշման հետ:
Զարմանք է առաջացնում նաև Խոջալուի դեպքերի թյուր մեկնաբանությունը: Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների իրական պատմությունը քաջ հայտնի է և ուղղակիորեն ժխտում է Հայաստանի Հանրապետությանն ուղղված ցանկացած մեղադրանք։
Ափսոսանք է առաջացնում այն, որ ընդունված հռչակագիրը, շեղվելով ԻՀԿ անդամների կողմից ս.թ. մարտին և հաջորդիվ արված՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման և խաղաղության մասին համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ հայտարարություններից, պարունակում է համաձայնագրի ստորագրման ճանապարհին առկա նախապայմանների վերաբերյալ միակողմանի արձանագրումներ։ ԻՀԿ անդամների ուշադրությունն ենք հրավիրում այն հանգամանքին, որ Հայաստանը հայտարարել է համաձայնագիրն առանց որևէ հետաձգման ստորագրելու պատրաստակամության մասին՝ առաջարկելով խորհրդակցություններ սկսել դրա ստորագրման վայրի և ժամկետի շուրջ, ինչպես նաև առաջարկել է կառուցողական լուծումներ գտնել Ադրբեջանի կողմից բարձրացվող մի շարք հարցերի կապակցությամբ: Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամբ հետաքրքրված գործընկերների կողմից առավել տրամաբանական կլիներ հորդորել Ադրբեջանին առանց անհարկի հետաձգման ստորագրել համաձայնագիրը՝ զերծ մնալով այդ ճանապարհին արհեստական խնդիրներ հարուցելուց։
Խորը ափսոսանք է առաջացնում նաև մշակութային արժեքների պաշտպանության վերաբերյալ ընդունված բանաձևը. անտեսելով Ադրբեջանի հսկողության ներքո հայկական մշակութային ժառանգության շարունակական ոչնչացումն ու դրա նկատմամբ համակարգված վանդալիզմը՝ բանաձևը հարցին փորձում է հաղորդել կրոնական երանգավորում՝ սնելով  թյուր և վտանգավոր թեզեր։ Հայաստանի հարգանքը և հոգատար վերաբերմունքը իսլամական  մշակութային ժառանգության նկատմամբ հայտնի է և հեշտությամբ ապացուցելի:
ԱԳ նախարարությունը կոչ է անում վերոնշյալ հռչակագրին և բանաձևերին միացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրներին՝ վերանայել և վճռականորեն հրաժարվել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը թիրախավորող և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը վտանգող կողմնակալ նախաձեռնություններից:
Հարավային Կովկասում առկա է խաղաղության հաստատման իրական  հնարավորություն, որևէ միջազգային կազմակերպության նման գործելաոճը չի նպաստում այդ հնարավորության արդյունավետ իրացմանը։ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին իրացման ռազմավարությանը և միջազգային գործընկերներին, այդ թվում Իսլամական Համագործակցության կազմակերպությունից ակնկալում է աջակցություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերին»։

Акценты декларации министерской конференции Организации исламского сотрудничества противоречат логике установления мира в регионе: МИД Армении
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением, в котором выразило разочарование искаженными и крайне однобокими формулировками, содержащимися в принятой в рамках последней министерской конференции Организации исламского сотрудничества «Стамбульской декларации» и представленных по инициативе Азербайджана резолюциях.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении МИД Республики Армения говорится:
«Министерство иностранных дел Республики Армения глубоко разочаровано искаженными и крайне однобокими формулировками, содержащимися в принятой в рамках последней министерской конференции Организации исламского сотрудничества «Стамбульской декларации» и представленных по инициативе Азербайджана резолюциях. Представленные в этих документах акценты противоречат интересам и логике установления прочного мира в регионе.
Обращаем внимание государств-членов Организации исламского сотрудничества на то, что дискурс «Западного Азербайджана» под видом прав человека является явным территориальным притязанием Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, что зафиксировано даже в учредительных документах искусственно созданной для этой цели «организации». Считаем полезным напомнить, что западный Азербайджан — это западные регионы Азербайджана: Газах, Товуз, Агстафа, Кедабек, Дашкесан, Кельбаджар, Лачин, Губатлы, Зангелан и Нахичевань. На территории Республики Армения нет и не может быть так называемого «Западного Азербайджана».
Что касается азербайджанцев, проживающих в Советской Армении, то они покинули Армению добровольно в последние годы существования СССР, смогли продать или обменять свое имущество или получили компенсацию от правительства Армении. К сожалению, то же самое нельзя сказать о судьбе армян в Азербайджане — в Баку, Сумгаите и других местах, где происходили резня и насильственное перемещение армян, и мир стал свидетелем последнего проявления этого в нашем регионе осенью 2023 года, когда более 115 000 армян были вынуждены покинуть Нагорный Карабах, подвергшись этнической чистке.
Опосредованное поощрение такого поведения со стороны Организации исламского сотрудничества создает логическое противоречие с позицией Организации исламского сотрудничества по кризису на Ближнем Востоке за последние два года.
Удивляет и неверное толкование событий в Ходжалы. Подлинная история преступлений против человечности хорошо известна и прямо опровергает любые обвинения в адрес Республики Армения.
Вызывает сожаление, что принятая декларация, расходясь со сделанными членами Организации исламского сотрудничества в марте текущего года и впоследствии заявлениями об установлении межгосударственных отношений и заключении соглашения о мире между Арменией и Азербайджаном, содержит односторонние заявления о предварительных условиях на пути к подписанию соглашения. Обращаем внимание членов Организации исламского сотрудничества на то, что Армения заявила о готовности подписать соглашение без каких-либо задержек, предложив начать консультации о месте и дате его подписания, а также предложила конструктивные решения по ряду поднятых Азербайджаном вопросов. Было бы логичнее, если бы заинтересованные в установлении мира в регионе партнеры призвали Азербайджан подписать соглашение без лишних проволочек, воздерживаясь от создания искусственных проблем на этом пути.
Глубокое сожаление вызывает также принятая резолюция о защите культурных ценностей: игнорируя продолжающееся уничтожение армянского культурного наследия под контролем Азербайджана и его систематический вандализм, резолюция пытается придать вопросу религиозный оттенок, подпитывая ложные и опасные тезисы. Уважительное и бережное отношение Армении к исламскому культурному наследию известно и легко доказуемо.
Министерство иностранных дел Республики Армения призывает государства-члены Организации исламского сотрудничества, присоединившиеся к вышеупомянутым декларации и резолюциям, пересмотреть и решительно отказаться от предвзятых инициатив, направленных против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения и ставящих под угрозу процесс урегулирования между Арменией и Азербайджаном.
Существует реальная возможность для мира на Южном Кавказе, и такой подход любой международной организации не способствует эффективной реализации этой возможности. Республика Армения привержена повестке мира и стратегии ее реализации и ожидает от международных партнеров, в том числе от Организации исламского сотрудничества, поддержки усилий, направленных на установление прочного и стабильного мира между Арменией и Азербайджаном».