ԻՀԿ-ի նախարարական համաժողովի հռչակագրի շեշտադրումները հակասում են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման տրամաբանությանը. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ իր հիասթափությունն արտահայտելով Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նախարարական վերջին համաժողովի շրջանակներում ընդունված «Ստամբուլի հռչակագրում» և Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ներկայացված բանաձևերում տեղ գտած խեղաթյուրված և ծայրահեղ միակողմանի ձևակերպումների առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարությունը.
«ՀՀ ԱԳ նախարարությունը խորապես հիասթափված է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նախարարական վերջին համաժողովի շրջանակներում ընդունված «Ստամբուլի հռչակագրում» և Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ներկայացված բանաձևերում տեղ գտած խեղաթյուրված և ծայրահեղ միակողմանի ձևակերպումների առնչությամբ։ Տվյալ փաստաթղթերում արտահայտված շեշտադրումները հակասում են տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման շահերին և տրամաբանությանը։
ԻՀԿ անդամ պետությունների ուշադրությունը հրավիրում ենք այն փաստին, որ «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթը մարդու իրավունքների քողի ներքո Ադրբեջանի կողմից հստակ տարածքային պահանջ է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, ինչը փաստվում է անգամ այդ նպատակով արհեստականորեն ձևավորված «կազմակերպության» հիմնադիր փաստաթղթերում։ Օգտակար ենք համարում հիշեցնել, որ արևմտյան Ադրբեջանը Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններն են՝ Ղազախը, Թովուզը, Աղստաֆան, Գեդաբեյը, Դաշքեսանը, Քելբաջարը, Լաչինը, Կուբաթլուն, Զանգելանն ու Նախիջևանը: Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չկա և չի կարող լինել այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան»։
Ինչ վերաբերում է Խորհրդային Հայաստանում բնակվող ադրբեջանցիներին, ապա նրանք ԽՍՀՄ գոյության վերջին տարիներին Հայաստանից հեռացել են կամավոր, կարողացել են վաճառել կամ փոխանակել իրենց գույքը կամ ստացել են փոխհատուցում Հայաստանի կառավարությունից։ Ցավոք, նույնը չի եղել հայերի ճակատագիրն Ադրբեջանում՝ Բաքվում, Սումգայիթում և այլ վայրերում, որտեղ տեղի են ունեցել հայերի կոտորածներ և բռնի տեղահանում, իսկ նույնօրինակ վերջին դրսևորմանը մեր տարածաշրջանում աշխարհն ականատես եղավ 2023թ. աշնանը, երբ ավելի քան 115.000 հայեր ստիպված եղան լքել Լեռնային Ղարաբաղը՝ ենթարկվելով էթնիկ զտման։
ԻՀԿ կողմից նմանօրինակ վարքագծի անուղղակի խրախուսումը տրամաբանական խզում է առաջացնում վերջին երկու տարիների ընթացքում Մերձավոր Արևելքում առկա ճգնաժամի նկատմամբ ԻՀԿ դիրքորոշման հետ:
Զարմանք է առաջացնում նաև Խոջալուի դեպքերի թյուր մեկնաբանությունը: Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների իրական պատմությունը քաջ հայտնի է և ուղղակիորեն ժխտում է Հայաստանի Հանրապետությանն ուղղված ցանկացած մեղադրանք։
Ափսոսանք է առաջացնում այն, որ ընդունված հռչակագիրը, շեղվելով ԻՀԿ անդամների կողմից ս.թ. մարտին և հաջորդիվ արված՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման և խաղաղության մասին համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ հայտարարություններից, պարունակում է համաձայնագրի ստորագրման ճանապարհին առկա նախապայմանների վերաբերյալ միակողմանի արձանագրումներ։ ԻՀԿ անդամների ուշադրությունն ենք հրավիրում այն հանգամանքին, որ Հայաստանը հայտարարել է համաձայնագիրն առանց որևէ հետաձգման ստորագրելու պատրաստակամության մասին՝ առաջարկելով խորհրդակցություններ սկսել դրա ստորագրման վայրի և ժամկետի շուրջ, ինչպես նաև առաջարկել է կառուցողական լուծումներ գտնել Ադրբեջանի կողմից բարձրացվող մի շարք հարցերի կապակցությամբ: Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամբ հետաքրքրված գործընկերների կողմից առավել տրամաբանական կլիներ հորդորել Ադրբեջանին առանց անհարկի հետաձգման ստորագրել համաձայնագիրը՝ զերծ մնալով այդ ճանապարհին արհեստական խնդիրներ հարուցելուց։
Խորը ափսոսանք է առաջացնում նաև մշակութային արժեքների պաշտպանության վերաբերյալ ընդունված բանաձևը. անտեսելով Ադրբեջանի հսկողության ներքո հայկական մշակութային ժառանգության շարունակական ոչնչացումն ու դրա նկատմամբ համակարգված վանդալիզմը՝ բանաձևը հարցին փորձում է հաղորդել կրոնական երանգավորում՝ սնելով  թյուր և վտանգավոր թեզեր։ Հայաստանի հարգանքը և հոգատար վերաբերմունքը իսլամական  մշակութային ժառանգության նկատմամբ հայտնի է և հեշտությամբ ապացուցելի:
ԱԳ նախարարությունը կոչ է անում վերոնշյալ հռչակագրին և բանաձևերին միացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրներին՝ վերանայել և վճռականորեն հրաժարվել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը թիրախավորող և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը վտանգող կողմնակալ նախաձեռնություններից:
Հարավային Կովկասում առկա է խաղաղության հաստատման իրական  հնարավորություն, որևէ միջազգային կազմակերպության նման գործելաոճը չի նպաստում այդ հնարավորության արդյունավետ իրացմանը։ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին իրացման ռազմավարությանը և միջազգային գործընկերներին, այդ թվում Իսլամական Համագործակցության կազմակերպությունից ակնկալում է աջակցություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերին»։

Armenia “deeply disappointed” with “distorted” formulations in OIC declaration - foreign ministry
The Armenian foreign ministry has expressed “deep disappointment” over the “distorted” wordings in the Istanbul Declaration adopted during the Organization of Islamic Cooperation (OIC) ministerial conference.
Below is the full statement released by the Armenian foreign ministry.
“The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia is deeply disappointed with the distorted and extremely one-sided formulations included in the “Istanbul Declaration” and the resolutions proposed by Azerbaijan, adopted within the framework of the recent ministerial conference of the Organization of Islamic Cooperation. The emphases expressed in these documents run counter to the interests and logic of establishing lasting peace in the region.
We would like to draw the attention of OIC member states to the fact that the narrative of “Western Azerbaijan” constitutes a clear territorial claim by Azerbaijan against the sovereign territory of the Republic of Armenia, disguised under the pretext of human rights. Such claims are even reflected in the founding documents of a so-called “organization” artificially created for that purpose. It is worth recalling that “Western Azerbaijan” refers to Azerbaijan’s own western regions—namely, Qazakh, Tovuz, Aghstafa, Gadabay, Dashkasan, Kalbajar, Lachin, Gubadli, Zangilan, and Nakhichivan. There is no such place as “Western Azerbaijan” on the territory of the Republic of Armenia—nor can there be.
Regarding Azerbaijanis living in Soviet Armenia,  they voluntarily left Armenia in the final years of the USSR, managing to sell or exchange their property or receive compensation from the Armenian government. Unfortunately, the same cannot be said for the fate of Armenians in Azerbaijan—in Baku, Sumgait, and other places, where massacres and forced displacement of Armenians took place. The most recent manifestation of this in our region was witnessed by the world in the fall of 2023, when over 115,000 Armenians were forced to flee Nagorno-Karabakh subjected to ethnic cleansing.
The indirect encouragement of such behavior by the OIC creates a logical inconsistency with the Organization’s stance on the crisis in the Middle East over the past two years.
The misinterpretation of the Khojaly events also causes astonishment. The true history of crimes against humanity is well-known and directly refutes any accusations against the Republic of Armenia.
It is regrettable that the adopted declaration, deviating from the statements made by OIC members in March of this year and subsequently regarding the conclusion of the Agreement on establishment of interstate relations and peace between Armenia and Azerbaijan, contains one-sided assertions about the preconditions existing on the path to signing the agreement. We draw the attention of OIC members to the fact that Armenia has expressed its readiness to sign the Agreement without any delay, proposing to start consultations on the venue and date of its signing, as well as offering constructive solutions to address a number of issues raised by Azerbaijan. It would be more logical for partners interested in establishing peace in the region to urge Azerbaijan to sign the agreement without unnecessary delay, refraining from creating artificial obstacles in this process.
Another matter of deep regret is the resolution adopted on the protection of cultural heritage. Ignoring the ongoing destruction of Armenian cultural heritage under Azerbaijani control and the systematic acts of vandalism against it, the resolution frames the issues with religious connotation, thereby fueling false and dangerous narratives. Armenia’s respect for and careful treatment of Islamic cultural heritage is well known and easily provable.
The Ministry of Foreign Affairs calls on the member states of the Organization of Islamic Cooperation that have joined the aforementioned declaration and resolutions to review and resolutely reject biased initiatives that target Armenia’s territorial integrity and sovereignty and jeopardize the normalization process between Armenia and Azerbaijan.
There is a genuine opportunity to establish peace in the South Caucasus, and any such approach demonstrated by an international organisation does not contribute to the effective realization of that opportunity. The Republic of Armenia remains committed to the strategy of implementing the peace agenda and expects from its international partners, including the Organization of Islamic Cooperation support for the efforts to establish lasting and sustainable peace between Armenia and Azerbaijan.”